Mapy turystyczne w aplikacji

Wakacje w Tadżykistanie

Azja Środkowa wciąż pozostaje mało popularnym kierunkiem podróży. Całkowicie niesłusznie, bo górzyste i pustynne tereny w sercu Azji idealnie nadają się na długą, pełną przygód wycieczkę w nieznane.

Do Tadżykistanu można dostać się na kilka sposobów. Jeżeli bierzecie naprawdę długi urlop i możecie sobie pozwolić na podróż lądową przez Rosję, nie będziecie narzekać na brak wrażeń. Do wyboru macie autobusy, pociągi lub samochód. Pociąg z Moskwy do Duszanbe jedzie aż 3 dni. Zbliżony czas zajmie podróż samochodem. My polecamy samolot, choć to wciąż egzotyczna trasa i wymaga przesiadek. Do Duszanbe polecimy z Warszawy przez Stambuł lub Moskwę. Jeżeli przydarzy nam się opóźnienie lotu LOT, nie załamujmy rąk. Skontaktujmy się od razu z firmą odzyskującą odszkodowania za opóźnienia w ruchu lotniczym, np. AirHelp. Jeżeli przesiadka pójdzie nam sprawnie, to lot w jedną stronę łącznie z oczekiwaniem na lotnisku przesiadkowym potrwa niecałe 14 godzin.

Wyprawa dla amatorów gór

Większość powierzchni Tadżykistanu zajmuje majestatyczne pasmo górskie Pamir. Dlatego to idealne miejsce wyjazdu dla amatorów pięknych krajobrazów, turystyki górskiej oraz egzotycznej kultury. Z tego względu najlepiej odwiedzić Tadżykistan w miesiącach wiosennych i wczesną jesienią. My polecamy wyprawy między kwietniem a czerwcem oraz we wrześniu i w październiku. Przed wyjazdem Polacy muszą wyrobić wizę w najbliższej placówce, np. w Berlinie. Czeka się na nią 2 tygodnie. Po wylądowaniu można ją w razie potrzeby przedłużyć. Ze względu na charakter podróży warto połączyć wyjazd do Tadżykistanu ze zwiedzaniem pobliskich krajów.

Wakacje w Tadżykistanie

Duszanbe

Stolica kraju powstała zaledwie w 1924 roku z połączenia kilku niezależnych wiosek. Nie liczcie więc na starożytne zabytki. Jednocześnie Tadżykistan to najbiedniejsza z byłych republik radzieckich. Warto dobrze przemyśleć wybór hotelu gdyż wiele obiektów nie prezentuje najlepszego poziomu. Od uzyskania niepodległości na początku lat 90. w kraju trwała wojna domowa. Zwycięsko wyszedł z niej rządzący autokratycznie prezydent, utrzymujący się u władzy do dziś. Dlatego w stolicy znajdziecie wiele jego portretów i billboardów z jego obliczem. Zdecydowanie warto zwiedzić główną ulicę miasta, czyli Rudaki. Znajdziecie tam wiele barów, kawiarni i restauracji. W okolicy znajdziecie piękne ogrody oraz potężny gmach Muzeum Narodowego i przestrzenny Plac Wolności.

Kuchnie i bazary

Tadżykistan pełny jest ulicznych targowisk i sklepów z pamiątkami. Warto poszukać tam egzotycznych wyrobów, o które trudno w Polsce lub nad Wisłą są drogie. Urokliwe, ręcznie rzeźbione fajki, ręcznie szyte sukienki, tradycyjne nakrycia głowy, a nawet perskie dywany – to wszystko znajdziecie w każdym tadżyckim mieście. Z kolei tadżycka kuchnia to aromatyczne potrawy oparte na ryżu, warzywach oraz wołowinie i baraninie. Koniecznie należy spróbować płow, czyli ryż z wołowiną oraz słodką marchewką duszony na oleju bawełnianym i mocno przyprawiony. Do potraw z ryżu podaje się chleb. Szurbo to tadżycka wersja rosołu, podawanego z marchewką i ziemniakiem. Na ulicach znajdziecie także dobrze znany szaszłyk.

Górskie bezdroża

Poza największymi miastami nie znajdziecie w Tadżykistanie zbyt wielu udogodnień cywilizacji. Drogi są zniszczone, a na prowincji wciąż panują tradycyjne zwyczaje, przekazywane z dziada pradziada. Tadżykistan nie jest miejscem, gdzie dotarły  popularne światowe marki. Dlatego to doskonałe miejsce na odwiedziny dla tych, którzy są zmęczeni globalizacją. Warto zobaczyć rezerwaty przyrody, np. Tigrowa Bałka, wybrać się na trekking po górach Pamiru i koniecznie przejechać się słynną autostradą do Afganistanu. Dla wytrawnych podróżników Tadżykistan będzie wyjątkowym kierunkiem wyprawy.

Opublikowano 27 czerwca 2019 przez traseo