Mapy turystyczne w aplikacji

Kajak niejedno ma imię

Tradycja pływania w kajakach sięga około 5 tysięcy lat, kiedy to nasi przodkowie skonstruowali prototypy łodzi tego typu. Musiało minąć jednak wiele czasu, zanim powstały takie kajaki, które obecnie znamy. Współczesne kajaki mają przede wszystkim dwie możliwości wykorzystania: rekreacyjne i sportowe.

fot. www.sxc.hu

Kajak a kanadyjka 

Dla przeciętnego człowieka różnica pomiędzy tymi dwoma łodziami jest tajemnicą, czasem nawet mylnie traktuje się je synonimicznie. W kajaku załoga wioślarska siedząca przodem do kierunku pływania korzysta z wioseł o dwóch piórach, natomiast podróż w kanadyjce jest mniej wygodna – załoga musi klęczeć w czasie wiosłowania, przy tym łódź porusza się przy pomocy wioseł jednopiórowych. Kanadyjkę także wyróżnia brak steru.

Techniki wiosłowania

Wydaje się, że wiosłowanie jest czynnością mało istotną, jednakże od jego prawidłowego wykonania zależy szybkość przemieszczania się na wodzie. Zanim zaczniemy wiosłować, należy nauczyć się, w jaki sposób odpowiednio trzymać wiosło: łapiemy nachwytem, kciuk znajduje się po stronie pozostałych palców lub też, żeby było nam wygodniej, kciukiem obejmujemy drzewce. Właściwe ułożenie dłoni najlepiej sprawdzić przy pomocy prostego ćwiczenia: gdy mamy dobry rozstaw po położeniu drzewca na głowie, przedramię z ramieniem powinno tworzyć kąt prosty. Uchwyt wiosła jest tak ważny, gdyż zbyt wąski wywołuje mniejszą siłę pociągnięcia, natomiast za szeroki zdecydowanie je skraca. Nasze pociągnięcia wiosłem powinny być możliwie długie, bez zachlapania jego wyjęcia, a praca ramion i barków miarowa i rytmiczna. Pamiętajmy, że tylko te części ciała wykonują jakiekolwiek ruchy – nie skręcamy głowy, nie kołyszemy biodrami, bo może się to przyczynić do zmiany kursu.

Instruktorzy kajakarstwa szczególnie polecają dwa typy wiosłowania, które stosuje się w trakcie zawodów regatowych: styl wysoki – prosta, wysoka pozycja tułowia i proste unoszenie wiosła przy rotacji tułowia, dzięki czemu otrzymujemy nierównoległe prowadzenie wiosła wzdłuż burt. Drugi styl polega na użyciu krótszych wioseł i ich niskiego prowadzenia, co pozwala zwiększyć liczbę uderzeń. Zaprezentowane techniki są wzorem, z którego można brać przykład, jednakże z czasem każdy miłośnik kajakarstwa opanuje swój własny, najwygodniejszy styl wiosłowania. Gdy już omówiliśmy techniki wiosłowania, należy kilka słów wspomnieć o samych wiosłach. W sklepach sportowych możemy się spotkać z dwoma typami wioseł: aluminiowo-plastikowymi i polietylenowymi. Pierwsze z nich są rozkładane, dobre podczas pływania po jeziorach i spokojnych rzeczkach, natomiast wiosła polietylenowe polecamy w przypadku trudniejszych warunków pływania – są bardzo trwałe, a przy tym niezwykle lekkie.

fot. www.sxc.hu

Kajak kajakowi nierówny

Wydaje się, że tak prosty sprzęt pływacki można wykorzystywać na wiele sposobów, jednakże w zależności od tego, jakie kajakarstwo chcemy uprawiać, taki musimy wybrać kajak. Osoby zainteresowane sportem powinny szukać swojego sprzętu wśród kajaków: regatowych, górskich do slalomu lub zjazdu, do rodeo kajakowego czy też do gry w polo na kajakach. Sportowe kajakarstwo ma wiele odmian – wszystko zależy od tego, jaką dawkę adrenaliny chcemy poczuć. W ramach kajakarstwa możemy uprawiać w Polsce mniej popularny rafting czy kataraft. Rafting to spływanie wzdłuż rwącej, górskiej rzeki na specjalnych dmuchanych pontonach, natomiast kataraft to pojazd pływający złożony z dwóch pływaków, które tworzą katamaran w kształcie cygara.

Gdy chcemy się zrelaksować i popływać rekreacyjnie na jeziorze, w wypożyczalni sprzętu wodnego możemy wybrać kajak jednoosobowy bądź dwuosobowy. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego turystycznego kajaka, warto sprawdzić, czy ma on na rufie i dziobie duże otwory, które umożliwią schowanie bagażu czy też np. kamizelki ratunkowej.

Kilka rad, zanim kupisz kajak

Znawca tematu bez problemu będzie wiedział, jaki kajak kupić. Dla początkujących dobra rada – najpierw wypożyczmy taki sprzęt, popływajmy, a dopiero potem decydujmy się na zakup. Zastanówmy się, gdzie będziemy pływać: na rwących potokach czy spokojnych rzeczkach, na jeziorach czy na morzu. Druga kwestia to zorientowanie się w ofercie modelowej kajaków danego typu: z jakiego materiału chcemy, by kajak był wykonany (laminatowany, z poliestru, z drewna, z tworzyw termoplastycznych, składany czy np. rzadko spotykany dmuchany) oraz jakie ma mieć w środku wyposażenie. Sprawdźmy, czy siodełko jest wygodne, dokładnie spójrzmy na solidność budowy wykonania, bo od tego także zależy nasze życie. Czasem nasz wybór jest podyktowany zasobnością portfela, zdarza się, że droższy kajak może posłużyć nam dłużej, stąd – choć początkowo wydamy więcej, – w późniejszych latach kwota ta się nam zwróci podczas użytkowania. Ceny kajaków nizinnych, turystycznych wahają się od 1500 zł (kwota ta jest często uzależniona od ilości zamówionych kajaków – przy większej liczbie możemy liczyć na duże upusty). Ideałem byłoby przetestowanie wybranego kajaka w praktyce, ale jest to niemożliwe, dlatego czasem warto kupić taki kajak, na jakim pływaliśmy w wypożyczalni, bo już go znamy i czujemy się w nim dobrze.

fot. www.sxc.hu

Kajakarstwo to sport przynoszący wiele satysfakcji, jednakże podczas pływania zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie. Wszędzie powinna nam towarzyszyć obowiązkowo kamizelka ratunkowa, najlepiej w jaskrawych kolorach, bo nawet najwytrawniejsi pływacy przy jej pomocy mogą przy niesprzyjających wiatrach ocalić życie.

Wiele jest pięknych rzek w Polsce, po których można poruszać się kajakiem - jedną z nich jest na przykład królowa mazurskich rzek - Krutynia. Niezwykłych wrażeń dostarcza także Brda, Wda, Słupia i wiele innych. Niemalże w każdym zakątku Polski znaleźć można odpowiednie warunki na spływ.

Paulina Paszko

Opublikowano 4 czerwca 2012 przez admin