Kraków - Paszkówka - Kraków

Dodano 10 stycznia 2023 przez rysowanie
Kraków - Paszkówka - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

284728
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 78,0 km
  • Przewyższenie: 94,95 m
  • Suma podejść: 532,34 m
  • Suma zejść: 532,01 m
  • Data: 15 listopada 2017
  • Lokalizacja: Kraków
1566429
dwór w Ochodzy
Zespół dworski w Ochodzy powstał na bazie dawnego, prawdopodobnie XVIII-wiecznego założenia folwarcznego. Z chwilą zakupu terenu przez Feliksa Męciszewskiego zmieniono funkcję gospodarczą zespołu na mieszkalno-rezydencjonalną. Wiązało się to z założeniem ogrodu od strony południowej, przekształceniem dawnej drogi dojazdowej w aleję kasztanową oraz założeniem parku w dawnej części gospodarczej. Dwór wybudowany został w 1831 r.
1566430
kościół pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Sosnowicach
Kościół pomocniczy w Sosnowicach został ufundowany w pierwszej połowie XVI w. przez ród Strzałów herbu Kotwicz. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1598 r. Świątynia położona jest na wzniesieniu, którego zbocza porośnięte są lasem z zachowanym starym drzewostanem. Kościółek ma konstrukcję zrębową, wykonaną z drewna
1566431
dwór w Sosnowicach
ten niepozorny budynek to sosnowicki dwór — przysadzista, bezstylowa budowla, złożona z dwóch skrzydeł, tworzących rzut w kształcie litery L. Skrzydło główne, usytuowane wzdłuż osi północ-południe, o masywnych, wzmocnionych dodatkowo szkarpami murach, stanowi najstarszą część budowli. Drugie skrzydło, z niewielką, niższą przybudówką w części wschodniej wykorzystywane jest obecnie jako pomieszczenia gospodarcze. Dwór jest własnością prywatną.
1566432
kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce
kościół został wybudowany w latach 1882-1891 w stylu neogotyckim. Jest murowany i składa się z prezbiterium, nawy, wieży (dzwonnicy) o wysokości 58 m , zakrystii i kaplicy w stylu neoromańskim z kamienia ciosanego i cegły. Kościół skierowany jest głównym ołtarzem na wschód. Wnętrze kościoła pokryte jest polichromią projektowaną i wykonaną przez ucznia Matejki - prof. Antoniego Gramatykę.
1566433
Pałac Wężyków w Paszkówce
Pałac wzniesiono w latach 1865-1870 dla rodziny Węzyków na miejscu rozebranego już w 1813 roku drewnianego dworu. Po II wojnie światowej majątek rozparcelowano. Do roku 1958 w pałacu mieściła się szkoła podstawowa. W latach 1961 - 1966 był tu ośrodek zdrowia i mieszkania nauczycieli. Budynek służył także jako pieczarkarnia. W 1971 roku, po remoncie pałac przeznaczono na Dom Wypoczynkowy a od 1977 roku obiekt byt użytkowany przez Biuro Turystyczne "Turysta". Na początku lat 90. pałac został opuszczony, a w roku 1997 nowi właściciele przystosowali pałac do roli luksusowego hotelu o charakterze konferencyjno-wypoczynkowym.
1566434
dwór w Kopytówce
Pochodzący z lat sześćdziesiątych XIX wieku dwór Baumów jest budowlą eklektyczną, łączącą w sobie elementy architektury klasycystycznej i neogotyckiej. Dwór jest budynkiem murowanym, otynkowanym, założonym na rzucie wydłużonego prostokąta, z ryzalitami środkowymi, Bryła budowli jest asymetryczna i nieregularna, a jej dominantę stanowią wieże - dwie(od zachodu) - dwukondygnacyjne, trzecia — trzykondygnacyjna. Od frontu umieszczony centralnie portyk wsparty na czterech drewnianych stupach,
1566435
dwór w Brzeźnicy
Dwór w Brzeźnicy został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Murowany z cegły z dodatkiem kamienia łamanego, podpiwniczony (piwnice sklepione kolebkowo). Założony został na planie wydłużonego prostokąta, szerokofrontowy, o dwutraktowym układzie wnętrza, z trzema pozornymi płytkimi ryzalitami od frontu. W okresie powojennym dwór w Brzeźnicy został całkowicie zdewastowany. Dookoła niego zachowały się resztki obszernego (ok. 5 ha) parku, założonego na przełomie XIX i XX wieku. Park ten skutecznie zasłania widok na dwór.
1566436
samolot Jak 40 w Brzeźnicy
samolot ten jest jednym z 19 użytkowanych w przeszłości przez wojsko. Miał być atrakcją a stoi zapomniany
1566437
przeprawa promowa przez Wisłę
łączący oba brzegi Wisły prom jest bezpłatny dla pieszych i rowerzystów, zmotoryzowani mogą się przeprawić za opłatą.
1566438
kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Czernichowie
kościół gotycki z XV wieku - murowany, powiększony i przebudowany w XVIII wieku w stylu barokowym. Kościół trójnawowy, halowy, stanowiący przykład prowincjonalnej architektury barokowej na Ziemi Krakowskiej. Pozostałością po pierwotnym gotyckim założeniu jest prezbiterium z 1440 r. Wyposażenie wnętrza w większości barokowe i rokokowe.
1566439
Kaplica Różańcowa w Czernichowie
Murowana, ośmioboczna kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca z połowy XVII w. (budowana przed 1687 r.) wybudowana została z fundacji księdza Wawrzyńca Kamerera jako kaplica grobowa Bractwa Różańcowego.
1566440
dwór w Wołowicach
W pierwszej ćwierci XX w. rodzina Biernatów wybudowała zespół dworski, który obejmuje dwór Biernatów (obecnie przedszkole), rządówkę, stajnię, spichlerz (obecnie ruiny) oraz resztki parku krajobrazowego z początków XX wieku o powierzchni 2,5 ha.
1566441
pałac w Kryspinowie
Do końca XIX wieku Kryspinów nosił niezbyt chlubną nazwę „Śmierdząca”, którą zawdzięczał rozciągającym się wokół grzęzawiskom i porośniętych trzciną bagnom, nad którymi unosiły się "śmierdzące" opary gnijących zielsk i chmary komarów. Swoją obecną nazwę przyjęła od jej właściciela - Kryspina Żeleńskiego. Znajdujący się w Kryspinowie pałac został zbudowany w XVIII wieku i gruntownie przebudowany w XIX w. Jest budowlą o charakterze neorenesansowym. Po 1945 roku majątek zostaje rozparcelowany pomiędzy miejscowych rolników, a w pałacu powstał Państwowy Dom Dziecka. W latach 50. należał do Gminnego, a potem Państwowego Ośrodka Maszynowego. W połowie lat 90. pałac powrócił do spadkobierców dawnych właścicieli.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 15 listopada 2017 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki może kogoś zainspirować, jeśli nie do pokonania tej samej trasy co ja, to przynajmniej odwiedzenia tych terenów albowiem w pełni na to zasługują. Z założenia miała to być wycieczka umożliwiająca zażycie trochę ruchu przed przerwą zimową i generalnie nie planowałem większego zwiedzania. Nie planowałem też robienia większej ilości zdjęć tym bardziej, że dzień był mglisty. Na szczęście w okolicach Skawiny mgła zaczęła powoli ustępować i mogłem zrobić parę zdjęć, tym bardziej, że było czemu. Podczas tej wycieczki poruszalem się częściowo po terenie, na którym nigdy wcześniej nie byłem i znalazły się tam obiekty warte zatrzymania się przy nich choć na chwilę. Z mojego punktu widzenia najciekawszy był pałac w Paszkówce oraz dwór w Kopytówce choć kościoły w Paszkówce i Sosnowicach wiele im nie ustępowały. Równie ciekawy mógłby być dwór w Brzeźnicy jednakże jest zniszczony a przyjrzenie się mu choćby z daleka skutecznie utrudnia otaczający go park i ogrodzenie. Można natomiast było obejrzeć dwór w Sosnowicach. Jest to bardzo niepozorny budynek i gdyby nie pozyskane wcześniej informacje nigdy bym się nie domyślił jaką wcześniej pełnił rolę i nawet bym nie zwrócił na niego uwagi, tym bardziej, że znajduje się na uboczu. Poza tymi obiektami, na trasie wycieczki znajdowało się jeszcze kilka innych ciekawych obiektów, jednakże z uwagi na to, że wielokrotnie je wcześniej widziałem, nie zatrzymywałem się przy nich na dłużej, tym bardziej, że dzień był już krótki i chciałem zakończyć wycieczkę przed zmrokiem. Wspomnieć jednak wypada o pięknym dworze w Ochodzy. Niestety jest on otoczony wysokim murem i bez długiego kijka do selfie nie ma co nawet myśleć o zrobienia mu jakiegokolwiek zdjęcia.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta