2020-08-24_Wierzchosławice - Żabno - Wierzchosławice

Dodano 24 sierpnia 2020 przez aplikację Android
2020-08-24_Wierzchosławice - Żabno - Wierzchosławice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

186077
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 80,3 km
  • Czas trwania: 7 h 4 min
  • Średnia prędkość: 11,36 km/h
  • Przewyższenie: 123,77 m
  • Suma podejść: 1 692,59 m
  • Suma zejść: 1 692,79 m
  • Data: 24 sierpnia 2020
1053617
dwór w Łętowicach
Zbudowany w 1813 r. klasycystyczny dwór w Łętowicach jest budynkiem parterowym, z wysokim, wyraźnie wyodrębnionym poddaszem, podpiwniczonym. Wzniesiony został na planie prostokąta.
Ok. 1920 roku dwór w Łętowicach odkupił znany na tym terenie działacz ludowy, będący przez jakiś czas bliskim współpracownikiem Wincentego Witosa, Jan Padło. Od tego czasu dwór wraz z parkiem pozostaje w posiadaniu jego spadkobierców.
1053618
Dwór Prezydencki w Zgłobicach
Założenie dworskie (dwór, oficyny) znajduje się na niewielkim wzniesieniu, w otoczeniu parku krajobrazowego. Dwór o charakterze eklektycznym, zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Budynek murowany z cegły, tynkowany. Założony na planie prostokąta, parterowy, w części podpiwniczony, z użytkowym poddaszem w części ryzalitów środkowych.
o zakończeniu w 2014 r. remontu w dworze otwarto w nim restaurację i butikowy hotel noszący nazwę „Dwór Prezydencki”.
1053619
dwór w Zbylitowskiej Górze
Na zespół rezydencjonalny w Zbylitowskiej Górze składa się budynek dworski, oranżeria, oficyna i park. Istniejący obecnie budynek dworu został wybudowany przez Franciszka Moszczeńskiego, po roku 1830, kiedy spłonął stary drewniany dwór.
Dwór został wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, murowany, parterowy, podpiwniczony. Od frontu posiada wgłębny portyk wsparty na sześciu słupach, zwieńczony trójkątnym przełamanym naczółkiem, na którym widnieją wykonane w tynku kartusze z herbami Nałęcz i Szreniawa, wkomponowane w dekoracyjne profilowane ramy o charakterze geometrycznym.
1053620
kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zbylitowskiej Górze
kościół został wzniesiony w 1464 r. z fundacji Mikołaja Zbylitowskiego. Do 1915 r. był to obiekt w części murowany i w części drewniany. W 1915 r. został częściowo zburzony w czasie działań wojennych. Następnie w latach 1916-22 odbudowany z wykorzystaniem zachowanych murów prezbiterium, zakrystii i kaplicy.
1053621
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej "Na Terlikówce" w Tarnowie
Kościół Na Terlikówce w Tarnowie z lat 1563–89 zbudowany jest w tradycji gotyckiego budownictwa drewnianego, z barokową wieżą dobudowaną w 1837r. Malowniczości dodaje jej gontowe pokrycie ścian i dwukalenicowego dachu. Płaskie stropy wewnątrz pokrywa polichromia z XX w.
1053622
dwór przy ul. Konarskiego 15 w Tarnowie
Wybudowany na początku XIX wieku dworek przy ul. Konarskiego należy do nielicznych już tzw. dworków podmiejskich.
Dworek ma charakter klasycystyczny. Jest budowlą murowaną z cegły (pierwotnie drewnianą – ściany drewniane zachowane w narożniku południowo-wschodnim).
Obecnie w dworku Nideckich mieści się tarnowska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
1053623
kościół pw. Matki Bożej szkaplerznej "Na Burku" w Tarnowie
kościół zwany „na Burku” (wezwanie kościółka: Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej; wezwanie parafii: Matki Bożej Szkaplerznej) wzniesiono przed 1458 r., nad potokiem Wątok. Jest jednym z najstarszych drewnianych kościołów w Małopolsce. Słupowa wieża z izbicą, nakryta baniastym hełmem z latarnią, dobudowana została w 1910 r. We wnętrzu, płaskie stropy z zaskrzynieniami (w nawie) pokrywa polichromia z lat 30. XX w.
1053624
dwór przy ul. Krakowskiej 10 w Tarnowie
Dworek przy ulicy Krakowskiej jest najstarszym z zachowanych podmiejskich dworów Tarnowa - widnieje już na planie Franza von Grottgera z 1796 roku.
Dwór jest skromną budowlą późnobarokową, parterową, z facjatką w części środkowej poddasza. Założony na planie wydłużonego prostokąta, z podpiwniczoną częścią środkową. Nakrywa go wysoki dach czterospadowy, polski, z malowniczymi powiekami w połaci południowej.
Obecnie w budynku dworskim mieści się Oddział Etnograficzny Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
1053625
"Koci Zamek" przy ul. Batorego w Tarnowie
Koci Zamek, neogotycki (1893), o nieregularnej bryle. Budynek ten został wzniesiony według projektu Szczęsnego Zaremby. Należał do powstańca styczniowego Karola Kotwicz-Smolika. Ozdobiony jest reliefem wyobrażającym dwa łby końskie. Budowa nie została dokończona z braku środków. W takim stanie przetrwała prawie 100 lat. Na początku lat 2000 budynek zakupił tarnowski przedsiębiorca Z. Zarywski, który kontynuuje ten zadziwiający projekt.
1053627
dwór przy u. Batorego 19 w Tarnowie
Dworek jest budynkiem murowanym z cegły, parterowym, bez podpiwniczenia. Założony na planie prostokąta, z sienią umieszczoną centralnie na osi, dwutraktowy, o rozłożonych symetrycznie pomieszczeniach. Wejście osłonięte gankiem wspartym na dwóch umieszczonych na wysokich cokołach kolumnach, zwieńczony trójkątnym szczytem. Od strony północnej do pierwotnej bryły budowli dostawiono w okresie późniejszym parterowy budynek gospodarczy oraz werandę.
Po generalnym remoncie w dworku aktualnie znajduje się restauracja
1053628
pałac w Łęgu Tarnowskim
Pałac z lat 1885 - 1892 zaprojektowany został przez Sławomira Odrzywolskiego na zlecenie Józefa Męcińskiego. Jest to murowana, piętrowa budowla, nakryta czterospadowym dachem. Front zdobi trójosiowy, arkadowy, wgłębiony portyk wsparty na dwóch kolumnach. Od strony wschodniej stoi czterokondygnacyjna, kwadratowa wieża nakryta strzelistym hełmem. Główne wejście prowadzi do dużej sieni nakrytej drewnianym stropem. W środku drewniane schody łączą parter z piętrem. W zachodniej części pałacu sufity pomieszczeń zdobią gipsowe stiuki.
Pałac otacza XIX – wieczny park, który powstał na bazie starego, geometrycznego ogrodu „włoskiego” i zajmuje ok. 4 ha.
1053629
Ratusz w Żabnie
Wybudowany pod koniec XIX w. staraniem burmistrza Franciszka Mazurkiewicza. Był siedzibą władz lokalnych i innych instytucji działających na terenie Żabna, m.in. policji. Swoją siedzibę miała w nim także Szkoła Powszechna (1920 – 1966). Od 1968 roku w budynku Ratusza swoją działalność rozpoczął Zespół Szkół Zawodowych – obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ks. Janusza Stanisława Pasierba. Na wieży, będącej zwieńczeniem ratusza, znajduje się „serce miasta” czyli zegar, punktualnie odmierzający czas.
1053630
Kościół Ducha Świętego w Żabnie
Budynek świątyni został wzniesiony w latach 1663-1685. Ufundował go Rafał Kazimierz Makowiecki, kasztelan kamieniecki i starosta trembowelski. Budowlę konsekrował biskup Marcin Oborski w 1685. Świątynię niszczyły pożary w 1799 i 1888, a w 1915 roku ucierpiała podczas działań wojennych, kiedy to uszkodzono dach i zniszczono portal główny. W latach 1955-57 świątynia została rozbudowana o nawy boczne i przedsionek. W tym czasie zakrystię nakryto kopułą. W 1968 strop drewniany wymieniono na żelbetowy.
Świątynia reprezentuje style: barokowy i neobarokowy. Jest to budowla murowana wzniesiona z cegły z użyciem kamienia i otynkowana. Pierwotnie kościół posiadał jedną nawę z krótkim prezbiterium. Obecnie posiada trzy nawy i trzy przęsła.
1053631
Kościół pw. Oczyszczenia NMP w Odporyszowie
Kościół został zbudowany w latach 1672–1702 z inicjatywy księdza Jacka Pokorskiego i dzięki wsparciu finansowemu rodów Stadnickich i Makowieckich. Został poświęcony w 1716 przez biskupa Michała Szembeka, sufragana krakowskiego.
Od 1991 przy kościele funkcjonuje Muzeum Parafialne im. Jana Wnęka, eksponujące twórczość tego lokalnego artysty.
Jest to barokowy, jednonawowy, orientowany kościół, nakryty dachem dwuspadowym z neobarokową sygnaturką nad nawą. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca barokowa dzwonnica z bramą w dolnej części, nakryta hełmem z latarnią.
1053632
dwór w Gorzycach
Dwór został wzniesiony prawdopodobnie w końcu XIX wieku. Jest to budynek murowany z cegły, dwutraktowy. Założony został na planie prostokąta, parterowy. Przy północnej elewacji szczytowej dobudówka z tzw. pruskiego muru. Dworek posiana na osi elewacji frontowej szkieletowy przeszklony ganek wejściowy. Całość kryta dachem dwuspadowym, nad przybudówką daszek pulpitowy.
1053633
dwór w Otfinowie-Diamencie
Dwór w Diamencie powstał w połowie XIX wieku, wkrótce potem został rozbudowany. Jest to budowla drewniano-murowana – ściany części centralnej wykonane z drewna iglastego, otynkowane, oficyna w części wschodniej murowana z cegły. Założony na planie prostokąta, parterowy, z piętrową oficyną z przybudówkami od strony wschodniej oraz ośmioboczną kaplicą (obecnie salonik) dobudowaną w narożniku południowo-zachodnim. Elewacja środkowa trzyczęściowa. W części centralnej czterokolumnowy portyk nakryty dwuspadowym daszkiem z trójkątnym wysokim szczytem.
1053634
kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Otfinowie
Wzniesiony wg projektu Jana Sas – Zubrzyckiego w latach 1918 – 1929. Świątynia ta posiada trójnawowy układ, z transeptem i prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Zbudowana z cegły, z użyciem kamienia wyróżnia się obfitością i różnorodnością detali architektonicznych: neogotyckich i eklektycznych. Uroku dodaje czerwień cegły, a także szarości, biele i beże tynków. Wnętrze kościoła nakryte jest sklepieniem krzyżowo – żebrowym. Ściany zdobi ornamentalno – figuralna polichromia. Do całości wystroju dochodzą piękne, cenne witraże okienne. Oglądać możemy pięć neogotyckich ołtarzy. W głównym ołtarzu mieści się obraz Najświętszej Maryi Panny. Ciekawe są również neogotyckie ambony i konfesjonały.
1053635
Przeprawa promowa przez Dunajec w Otfinowie
1053637
ruiny dworu w Marcinkowicach
Dwór w Marcinkowicach jest budynkiem eklektycznym, utrzymanym w duchu romantycznego historyzmu, z wykorzystaniem głównie elementów architektury gotyckiej. Dwór został zbudowany ok. 1880 roku, prawdopodobnie z fundacji Chwalibogów. Założony na planie prostokąta, zbliżonego do kwadratu, murowany z kamienia i cegły, tynkowany.
Obecnie dwór jest w stanie ruiny.
1053638
Słup graniczny w Biskupicach Radłowskich
gotycki słup ustawiono w 1450 r. przy średniowiecznym trakcie wiodącym z Radłowa do Opatowa; na granicy będących wtedy częścią dóbr biskupów krakowskich Biskupic Radłowskich i wsi rycerskiej Zabawa. Słup ufundował kardynał Zbigniew Oleśnicki, zwierzchnik diecezji krakowskiej, by położyć kres sąsiedzkim zatargom. Jego budowa przypieczętowała podpisanie aktu prawnego ustalającego przebieg granicy między dobrami biskupimi a posiadłościami wsi Zabawy i Zdrochca.
Słup w formie czworobocznego graniastosłupa ze ściętymi narożnikami wykonano z wapienia pińczowskiego. Nakrywa go kamienny daszek z kulą na szczycie. W górnej jego części, w niszach na szerszych ścianach widnieją płaskorzeźby. Na przedniej ścianie wyrzeźbiono wizerunek Chrystusa na krzyżu[2]. Pod krucyfiksem na trzech sąsiednich ścianach wygrawerowano minuskułą gotycką tekst w języku łacińskim.
1053639
kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Radłowie
Kościół w Radłowie został wzniesiony w 1337 r. z fundacji bpa krakowskiego Jana Grota, ok. 1408 r. powiększono go o nawę i zakrystię. Następnie był przebudowywany w latach 1643-45 oraz w XVIII w., kiedy to wzniesiono przy nawie niską wieżę drewnianą, nakrytą hełmem kopulastym z latarnią.
Został poważnie zniszczony w wyniku ostrzału artyleryjskiego w 1915 r., następnie odbudowany i powiększony w latach 1918-26 według projektu Karola Stryjeńskiego, wtedy także przedłużono nawę i wzniesiono nową, murowaną wieżę.
Jest to obiekt gotycki z elementami barokowymi i neogotyckimi. Murowany z cegły z użyciem kamienia do detali architektonicznych. Jednonawowy z dwuprzęsłowym prezbiterium zamkniętym ścianą prostą, przy którym od pn. zakrystia z przedsionkiem. Przy nawie złożonej z dwóch części, starszej od wsch. i nowszej od zach., dobudowane zostały od północy kaplica, od południa kruchta a od zachodu wieża.
1053640
pałac w Radłowie
Ok. 1830 roku na miejscu dworu biskupiego rozpoczęła się budowa nowego pałacu o charakterze klasycystycznym z elementami wystroju neobarokowego. Murowany z cegły, piętrowy, z półpiętrzem od strony ogrodu, niemal w całości podpiwniczony. Trójskrzydłowy, założony na planie podkowy ze skrzydłami bocznymi ujmującymi zewnętrzny dziedziniec przed elewacją ogrodową. Główny korpus dwutraktowy z korytarzem międzytraktowym. Na osi obszerny hall i trójbiegowa klatka schodowa wsparta na kwadratowych filarach. Skrzydła boczne jednotraktowe z korytarzami komunikacyjnymi od strony dziedzińca.
W pałacu radłowskim do 2020 r. mieściło się liceum ogólnokształcące, obecnie opuszczony
1053641
Muzeum Wincentego Witosa „Nowa Zagroda" w Wierzchosławicach
„Nowa Zagroda"- przez mieszkańców Wierzchosławic zwana potocznie „witosówką", jest zespołem budynków w którego skład wchodzi: dom mieszkalny, dwie stodoły, stajnia i piwnica z nadbudową. Gospodarstwo zostało wybudowane przez Wincentego Witosa w latach 1905-1913 roku na działce, którą w posagu wniosła żona Katarzyna. Budynki drewniane, częściowo oszalowane o konstrukcji zrębowej, kryte dachówką. W domu mieszkalnych zachowano autentyczne wnętrze wraz z autentycznymi meblami i dokumentami z życia Witosa i jego rodziny. W stodole urządzono wystawę narzędzi rolniczych należących do jego gospodarstwa. W drugiej stodole znajduje się wystawa historycznych sztandarów ludowych ze wszystkich okresów organizacyjnych ruchu ludowego. W pomieszczeniu dawnej stajni przygotowano wystawę fotograficzną obrazującą życie i działalność polityczną trzykrotnego premiera.
Po dłuższej przerwie, powróciłem do powiatu tarnowskiego, tym razem obierając sobie za cel północną część powiatu z Tarnowem włącznie. Zwiedzanie rozpocząłem od dworków w Łętowicach oraz Zgłobicach. Następnym na mojej trasie był dwór w Zbylitowskiej Górze. W dworku mieścił się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Obecnie dwór zmienił właściciela, który prowadzi prace remontowe i kategorycznie nie zgodził się na obejrzenie dworku ani robienie zdjęć. Po obejrzeniu więc znajdującego się obok zabytkowego kościoła, ruszyłem do Tarnowa. Wielkim optymistą byłby ktoś kto chciałby obejrzeć w ciągu kilku godzin wszystkie ciekawe miejsca. Ja takim optymistą nie byłem i ograniczyłem się do obejrzenia wybranych obiektów opisanych w książce „Dwory Małopolski” oraz znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej. Do obejrzanych obiektów dodałem tylko „Koci Zamek”, który zaintrygował mnie swoim wyglądem oraz podobieństwem do budowli o tej samej nazwie znajdującej się w Bochni. Z Tarnowa ruszyłem do Łęgu Tarnowskiego, gdzie miała się mieścić szkoła w zabytkowym pałacyku. Na miejscu okazało się, że szkoły w pałacyku już nie ma a na drodze do zamku stała zamknięta brama i solidne ogrodzenie. Na szczęście ogrodzenie okazało się nie aż tak solidne bo dziura w nim umożliwiła bliższe zapoznanie się z pałacykiem. A naprawdę było co oglądać. Z Łęgu Tarnowskiego ruszyłem przez Żabno z zabytkowym ratuszem i kościołem, Odporyszów z sanktuarium i Gorzyce z ukrytym, skromnym dworkiem do Otfinowa. W Diamencie będącym przysiółkiem Otfinowa znajduje się dwór, niestety opuszczony i bardzo zaniedbany. W centrum Otfinowa znajduje się natomiast robiący wrażenie kościół zaprojektowany przez jednego z ulubionych polskich architektów – Jana Sas-Zubrzyckiego. W Otfinowie skorzystałem z przeprawy promowej i przedostałem się na drugi brzeg Dunajca. Po pokonaniu Dunajca czekała mnie już prosta droga do miejsca startu czyli do Wierzchosławic. Po drodze jednak znajdowało się jeszcze parę miejsc, które chciałem zobaczyć. Jedno to ruiny dworu w Marcinkowicach. Wiele to tam nie zobaczyłem z powodu porastających dwór pnączy i otaczającego go zielska . Drugą miejscowością, która mnie interesowała to Radłów ze znajdującym się tam zabytkowym kościołem oraz pałacem. O pałącu słyszałem, że jest w nim liceum. Po przybyciu na miejsce okazało się, że liceum z pałacu już się wyniosło i stoi on pusty. Obawiam się, że podzieli on los innych opuszczonych zabytków jeśli nie znajdzie się dobry gospodarz. Na koniec wycieczki podjechałem jeszcze do muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, było ono jednak zamknięte na cztery spusty.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Ponidzie
Ponidzie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.