Mapy turystyczne w aplikacji

Wyjątkowe selfie z Zakopanego

Stolica polskich Tatr przyciąga jak magnes bez względu na porę roku. Wyjątkowa atmosfera i majestat górskich szczytów sprawiają, że niespełna 30-tysięczne Zakopane odwiedza każdego roku kilka milionów turystów. Niemal każdy musi trafić na Krupówki, wiecznie gwarny deptak, prawdziwe serce Zakopanego, wokół którego wszystko krąży i ciągle coś się dzieje. Nie trzeba daleko chodzić, żeby znaleźć wyjątkowe miejsca i zrobić zdjęcia lub filmiki, które zadziwią znajomych.

W tym artykule dowiesz się:

  • Skąd się wzięły i jak się rozwijały Krupówki?
  • Jakie są główne atrakcje Zakopanego?
  • Co wyjątkowego i nietypowego można zobaczyć w pobliżu Krupówek?

Skąd się wzięły Krupówki?

Krupówki to obecnie główny deptak Zakopanego. Zanim pod Tatry dotarli pierwsi turyści była w tym miejscu polana, która należała do rodziny Krupowskich. Przez polanę biegła ścieżka w kierunku Kuźnic, gdzie w XIX w. wytapiano żelazo z rud wydobywanych w Tatrach Zachodnich i dowożonych drogą pod reglami. Z czasem ścieżka zmieniła się w wiejską drogę, przy której przybywało domów dla letników. Najstarsze hotele w Zakopanem blisko centrum początkowo przypominały wyglądem alpejskie pensjonaty, dopiero potem zyskały niepowtarzalny zakopiański styl. Doprowadzenie w 1899 roku linii kolejowej do Zakopanego zmieniło dawną wioskę w miasto, a wiejską drogę w centralną ulicę. W drodze na Krupówki turyści mijali luksusową Villę Marilor, która obecnie stanowi część kompleksu Nosalowy Park - blisko centrum miasta.

Główne atrakcje Zakopanego

Głównymi atrakcjami turystycznymi Zakopanego, które znajdziecie w ofertach biur podróży, są:

  • Krupówki,
  • kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę,
  • kolejka linowa na Kasprowy Wierch,
  • skocznia narciarska Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza,
  • Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego,
  • Willa „Atma” z Muzeum Karola Szymanowskiego,
  • kościółek i cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

tatry-nosal-traseo.jpg

Wyjątkowe miejsca w pobliżu Krupówek

Oto propozycja dziewięciu nietypowych atrakcji położonych w centrum miasta, które zachwycą i zaskoczą każdego.

1. Iluzja Park (ul. Krupówki 12)

Iluzja Park poddaje próbie wiarygodności ludzkie zmysły. Można na własnej skórze poczuć moc wiatru halnego, zmienić swój wygląd, przeżyć przygodę z piorunami, uwierzyć w lewitację albo zwątpić w grawitację, obserwując krople deszczu padającego do góry. Znalezienie się w rękach olbrzyma, wyciąganie cielaka z ram obrazu i własna głowa na talerzu to nie żadna magia, tylko wykorzystanie zjawisk fizycznych.

2. Be Happy Museum (Centrum Handlowe, ul. Krupówki 40)

Be Happy Museum to gratka dla miłośników selfie. Przypływy szczęścia gwarantuje pastelowo-cukierkowa sceneria z nadnaturalnej wielkości słodyczami i baśniowymi stworami. Niecodzienne tło do zdjęcia? Żaden problem. Można uwiecznić się w wielkim pączku, w basenie wypełnionym piankami lub z jednorożcami ciągnącymi góralskie sanie. Tutaj każdy może zostać Barbie lub Kenem, a od nadmiaru różowych panter i flamingów można dostać zawrotu głowy i wylądować na suficie różowego salonu.

3. Zbójnicka Kryjówka — Harnasiowy Dom Strachów (ul. Krupówki 60)

Na Krupówkach można przeżyć emocje jak z horrorów. Po zejściu do podziemi Zbójeckiej Kryjówki niejednemu włos się zjeży na głowie ze strachu. W nastrój grozy wprowadza ponura muzyka i krwawe scenerie. Z ciemności wyłaniają się znienacka przerażające postacie, a upiorne niespodzianki czyhają na każdym kroku. Miłośnicy klasycznych filmów grozy rozpoznają głównych bohaterów i aluzje do kultowych filmów tego gatunku.

4. Kamiland (ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 6)

Trudno być pod Tatrami i nie odwiedzić galerii pamiątek i trofeów zgromadzonych przez Kamila Stocha. O swoich medalach olimpijskich i zwycięstwach w zawodach Pucharu Świata opowiada audiowizualnie przewodnik Kamil Stoch.

5. Dom do góry nogami (ul. Stanisława Staszica 14)

Łóżko i stół na suficie a lampa na podłodze mogą skutecznie oszukać ludzkie zmysły. Tej atrakcji nie można polecić osobom z zaburzeniami błędnika i chorobą lokomocyjną. Po wyjściu z domu do góry nogami cały świat wydaje się postawiony na głowie i trudno odzyskać właściwy poziom.

Hotele w Zakopanem blisko centrum zapewniają możliwość szybkiego dotarcia do najciekawszych miejsc i różnorodnych atrakcji. Krótki, ale intensywny spacer kończymy na Równi Krupowej. Koniecznie trzeba zrobić sobie zdjęcie w ramach z napisem Zakopane i widokiem na Giewont w tle.

Opublikowano 16 września 2022 przez trasek