Mapy turystyczne w aplikacji

Wycieczka w góry

Wiele osób chodzi po górach; czy to dla przyjemności czy dla poprawy lub utrzymania kondycji, dla pięknych widoków czy może wreszcie dla pewnej atmosfery, którą mają góry. Często wybierając się na wycieczki górskie stajemy przed ważnym wyborem: Co mam spakować do plecaka?

gory.jpg

- Wiadomo, jest to uzależnione od wielu czynników takich jak: w jakie góry idziemy, warunki atmosferyczne, pora roku, nasz cel i wiele innych.

Są jednak przedmioty, o które warto zadbać w każdych warunkach pogodowych i terenowych.

Co zabrać w góry?

Oto kilka z propozycji, oczywistych lub mniej – rzeczy, które warto spakować do plecaka, i jaki ten plecak powinien być idąc w góry:

Plecak:

Dobrym wyborem będą plecaki niezbyt duże – ok. 30L. Taka pojemność zapewni nam dużą możliwość wzięcia niezbędnych rzeczy, a ponadto będzie jeszcze miejsce na inne mniej lub bardziej zbędne rzeczy.

  1. Coś do picia?

Niezbędne jest odpowiednie nawodnienie organizmu w czasie wysiłku fizycznego. Dobrym wyborem jest zwykła woda, gasi pragnienie, stosunkowo mało kosztuje. Ile? W zależności od danej osoby, trasy i wysiłku.

  1. Coś do jedzenia?

Na wycieczkę warto zabrać ze sobą trochę jedzenia np. zrobione wcześniej kanapki. Dobrym pomysłem są również wszelkiego rodzaju batony, zawierają dużo cukru przez który na pewno poprawi nam się humor na szlaku.

  1. Mapa i kompas

Przed każdym nieznaną trasą warto zapoznać się z mapą terenu, ale również wykorzystać ją na szlaku. Obecnie mapy zawierają wiele potrzebnych informacji jak wysokości, szlaki turystyczne, ich rodzaje, długość i czas przejścia itp. Warto też przed wyjazdem w góry zainstalować aplikację mobilną Traseo, w której znajdziemy setki pomysłów na wycieczki w góry.

  1. Dodatkowe ubranie: T-shirt na zmianę, lekka bluza

Idąc w góry warto zabrać również dodatkowy T-shirt i lekką bluzę. Podczas podchodzenia nie będą one nam za bardzo potrzebne, ale zbliżając się do szczytu przez wysokość na której się znajdziemy, brak drzew dookoła może dokuczać nam zimno oraz silny wiatr. Koszulkę potrzebujemy aby odpoczywając blisko szczytu zmienić ją na suchą, aby mieć większy komfort przy schodzeniu i żeby nas nie przewiało.

  1. Telefon, zegarek, powerbank

Obecnie prawdopodobnie każdy turysta bierze ze sobą telefon. Czy to do robienia zdjęć, kontaktu z najbliższymi czy co ważniejsze możliwego kontaktu z ratownikami górskimi w czasie wypadku.             A w razie niskiej baterii telefonu podpiąć go do ładowania do powerbanka. Warto zaopatrzyć się również w zegarek aby mieć orientację czasową długości trasy i czasu jej przejścia. Jest to szczególnie ważne przy wycieczkach w późnych godzinach, aby noc nie zastała nas na szlaku.

  1. Okulary przeciwsłoneczne

Aby mieć komfort wzrokowy przydatne mogą być okulary przeciwsłoneczne. Dadzą wytchnienie naszym oczom szczególnie w upalne i słoneczne dni. A ponadto zapewnią komfort podziwiania pięknych krajobrazów.

  1. Aparat

Nie zawsze duże i profesjonalne lustrzanki są dobrym wyborem. W większości przypadków sprawdzi się szybki i podręczny smartfon, który i tak pewnie zabierzemy ze sobą.

  1. Ubezpieczenie

Przekraczając granicę np. Polsko-Słowacką warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne na czas wycieczki. Nie kosztuje ono dużo, a w razie wypadku i reakcji ze strony ratowników Słowackich może uchronić nas przed wysokimi kosztami samej akcji ratowniczej.

  1. Czapka z daszkiem

Jest szczególnie ważna latem kiedy jest upalnie. Chroni naszą głowę, a w szczególności nasz mózg przed słońcem. Warto również zainwestować w komin. Przyda się do osłony szyi, kartu, głowy przed wiatrem, a ponadto ma wiele innych zastosowań jak np. opaska na głowę aby pot nie lał się nam bezpośrednio na oczy.

  1. Apteczka – w razie potrzeby udzielenia pomocy

Wielbicielom turystyki górskiej doradzamy, że warto dobrze pomyśleć co zabrać ze sobą idąc na górski szlak. Proces pakowania jest bardzo ważnym elementem planowania podróży.

 

A więc, skoro pakowanie przebiegło pomyślnie to w drogę na szlaki górskie!!!

Autor: Grzegorz Szerszeń

Opublikowano 9 marca 2022 przez traseo