Mapy turystyczne w aplikacji

Wakacje w Krakowie? Sprawdź, co warto zobaczyć na Kazimierzu!

Większość Polaków, ze względu na niepewną sytuację epidemiczną, najbliższe wakacje spędzi w kraju. To doskonała okazja, by odpocząć w górach lub nad polskim morzem, ale też zwiedzić najpiękniejsze rodzime miasta. Tu bez wątpienia szczególne miejsce zajmuje Kraków. Jeśli wybieracie się do dawnej stolicy Polski, koniecznie zaplanujcie zwiedzanie Kazimierza. Co warto zobaczyć w tej wyjątkowej dzielnicy pełnej wąskich uliczek i urokliwych placów?

Żydowska dzielnica Krakowa

O szczególnym klimacie tego miejsca decyduje przede wszystkim jego przeszłość. Przez wieki było to podkrakowskie miasteczko, oddzielone od Krakowa nieistniejącą już dziś odnogą Wisły. Nazwa miasta (dzisiejszej dzielnicy) związana jest z osobą fundatora, czyli króla Kazimierza Wielkiego. W wyniku konfliktu ekonomicznego między mieszkańcami Krakowa i Żydami król Jan Olbracht w końcu XV wieku postanowił o przymusowym przesiedleniu wyznawców Tory na teren tego podkrakowskiego miasteczka. Od tej pory jego charakter ulegał stopniowemu przeobrażeniu. Pojawiły się tu liczne synagogi, szkoły, uczelnie i cmentarze. Kazimierz stał się jednym z najważniejszych ośrodków kultury żydowskiej na świecie. Wiele obiektów możemy zobaczyć podczas zwiedzania Krakowa.

adobestock224947097.jpeg

Plac Wolnica

To dawny rynek krakowskiego Kazimierza. Jego główną atrakcją jest oczywiście świetnie zachowany XV-wieczny ratusz miejski. Dziś mieści się w nim siedziba oddziału Muzeum Etnograficznego.

Dawna dzielnica żydowska

Na Kazimierzu możemy zwiedzić dawne żydowskie synagogi. W synagodze Tempel do dziś odbywają się żydowskie nabożeństwa, choć miejsce to ma również szczególne znaczenie dla kultury. Organizowane są tutaj liczne wydarzenia kulturalne i koncerty muzyczne. Główną żydowską świątynią jest jednak synagoga Kupa, zbudowana w latach 40. XVII wieku. Choć z zewnątrz nie prezentuje się zbyt okazale, zachowane w jej wnętrzu polichromie zachwycają. W Bożnicy Starej (XV wiek) dziś znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Możemy zobaczyć też dawną rytualną łaźnię – Mykwę Wielką – oraz cmentarze żydowskie. Oprócz tego znajdziemy wiele kamienic i kramów wyróżniających się architekturą.

Inne zabytki

Poza obiektami odwołującymi nas do kultury żydowskiej nie brak tu innych zabytkowych obiektów. Spośród nich warto wspomnieć kościół Bożego Ciała czy gotycki kościół św. Katarzyny, oba ufundowane przez króla Kazimierza. Warto zajrzeć też do krypty zasłużonych w kościele Na Skałce (to tu śmiercią męczeńską zginać miał św. Stanisław). Zobaczcie też Krakowski Szlak Techniki, który przebiega wzdłuż ulicy św. Wawrzyńca.

Kwestie praktyczne

Choć niegdyś Kazimierz znajdował się poza murami miasta, dziś to jedna z głównych dzielnic dawnej stolicy. Wiele osób zwiedzających Wawel stąd już spacerkiem udaje się do dawnej dzielnicy żydowskiej. To dogodne rozwiązanie. Wystarczy zostawić swój samochód na strzeżonym parkingu Wawel (info: https://parkingwawel.pl/), a na Kazimierz można wybrać się komunikacją miejską lub przejść piechotą.

Opublikowano 28 czerwca 2021 przez traseo
All Comments (0)
No Comments