Mapy turystyczne w aplikacji

Ubezpieczenie OC a ochrona pasażerów

Dlaczego OC jest ważne dla wszystkich uczestników ruchu? Czy więzi rodzinne i zachowanie pasażera wpływają na wypłatę odszkodowania? O co może ubiegać się poszkodowany pasażer? Warto poznać odpowiedzi na powyższe pytania przed wyruszeniem samochodem na wakacyjny wyjazd.

Na wiosnę i  latem, wiele osób wybiera się na wakacje samochodem. Wspólna podróż z rodziną lub z grupą przyjaciół skłania do refleksji nad ich bezpieczeństwem w kontekście ubezpieczenie. Niestety na drogach zdarzają się wypadki, w których poszkodowanymi bywają również pasażerowie. W artykule poruszone zostaną kwestie odszkodowania w ramach OC. Jak jednak wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczenia NNW? Dodatkowe informacje o OC i NNW znajdziesz także na stronie: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-pasazerow.

Dlaczego OC jest również ważne dla pasażerów?

Ubezpieczenie OC wypłacane jest w przypadku szkód rzeczowych i osobowych z polisy sprawcy. Oznacza to, że w razie wypadku polisa chroni nie tylko poszkodowanego kierowcę i jego samochód, ale także pasażerów. To jednak nie wszystko. Osobę poszkodowaną definiuje się jako każdego uczestnika ruchu, który nie jest sprawcą zdarzenia drogowego, ale w nim ucierpiał. Dotyczy to także potrąconych rowerzystów oraz pieszych. 

Bardzo ważne jest zwrócenie również uwagi na pasażerów, którzy jechali ze sprawcą wypadku. Oni także objęci są jego ubezpieczeniem. Wynika to z zasady ryzyka, czyli nie muszą oni udowadniać winy sprawcy, by wypłacone zostało im odszkodowanie. 

Czy więzi rodzinne wpływają na wypłatę odszkodowania?

Bardzo często podróżujemy z kimś z rodziny. Co w sytuacji, gdy brat jedzie samochodem z siostrą i dochodzi do wypadku z winy tego pierwszego? Czy siostra może ubiegać się o odszkodowanie od brata? Przepisy prawa mówią, że relacje rodzinne nie mają wpływu na możliwość ubiegania się o odszkodowanie z OC - bez względu na to, czy sprawcą jest brat, syn, ojciec, matka czy inny krewny. 

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Z polisy OC najbliższa rodzina może starać się o zadośćuczynienie i zwrot kosztów pogrzebu. Co w sytuacji, gdy sprawcą jest na przykład matka, a śmierć w zdarzeniu drogowym poniósłby jej syn? W takim przypadku matka nie może starać się o zadośćuczynienie i inne formy rekompensaty. Przysługiwać będą one jedynie innym najbliższym członkom rodziny.  

pasazer-w-samochodzie.jpg

Czy pasażer może nie dostać odszkodowania?

Tak, choć takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Jak już wcześniej było wspomniane, sprawca wypadku odpowiada na zasadzie ryzyka. Sytuacje, w których to pasażer doprowadza do wypadku, są zazwyczaj bardzo wyjątkowe. Teoretycznie w samochodzie może dojść do kłótni, pijany pasażer może uniemożliwić kontynuację bezpiecznej jazdy - po prostu niespodziewanie chwyci za kierownicę - w wyniku czego, samochód zjedzie z drogi i rozbije się o drzewo. W takim wypadku pasażer nie dostanie odszkodowania, bo on był sprawcą, a kierowca nie mógł nic zrobić.

A co w przypadku autostopowicza? Przejazd taki traktowany jest jako przewóz grzecznościowy. Jeśli dojdzie do wypadku z winy kierowcy, który zaoferował podrzucenie innej osobie, nie odpowiada on już na zasadzie ryzyka, tylko winy. Teraz to pasażer będzie musiał udowodnić winę kierowcy. W praktyce często rodzi to problemy, ponieważ trudno jednoznacznie zdefiniować, czym ów przewóz grzecznościowy jest. Przyjmuje się, że jest to nieodpłatny przejazd oparty na uprzejmości. Takim przewozem nie jest zawiezienie członka rodziny do kina czy sklepu. 

O co może ubiegać się poszkodowany pasażer?

Zarówno poszkodowany kierowca, jak i pasażer, mogą ubiegać się od ubezpieczyciela OC sprawcy o szereg zwrotów wynikających z poniesionych szkód w wyniku wypadku. Rodzaj i zakres tych roszczeń rozpatruje się indywidualnie i jest zależny od konkretnego zdarzenia. Przepisy dokładnie nie regulują na przykład wysokości zadośćuczynienia - wynika, to z faktu, że trudno przyłożyć jedną miarę dla różnych przypadków. Warto jednak wiedzieć, czego może domagać się poszkodowany w wypadku pasażer od ubezpieczyciela sprawcy:

  • renty;
  • zwrotu kosztów leczenia i dojazdów do szpitala lub innej placówki leczniczej;
  • zadośćuczynienia za poniesione szkody;
  • zwrotu kosztów opieki w razie niemożliwości samodzielnego wykonywania podstawowych czynności;
  • zwrotu utraconego zarobku, gdy poszkodowany nie może wykonywać swojej stałej pracy;
  • zwrotu kosztów za zniszczone w wypadku rzeczy;
  • zwrotu kosztów za przebyte rehabilitacje.

Zakres możliwych roszczeń jest więc duży. Powinno to dać do myślenia także kierowcom. W końcu znalezienie OC w dobrej cenie nie jest trudne. Kompleksowe ubezpieczenie samochodu na mubi.pl jest tego najlepszym przykładem. Jednak brak ubezpieczenia OC doprowadzi do sytuacji, że wszystkie powyższe zwroty kosztów w razie sprawstwa wypadku poniesie kierowca z własnej kieszeni. Dlatego zawsze lepiej mieć aktualne OC! Jest to także obowiązek prawny.  

 

Opublikowano 10 marca 2020 przez admin