Mapy turystyczne w aplikacji

Rower górski - jak dobrać, żeby sprawdził się w mieście?

Na naszym rynku dostępnych jest wiele przeróżnych typów i wersji rowerów. Wybranie odpowiedniego wariantu dla siebie to nie lada wyzwanie. Rower często ma się sprawdzić w wielu sytuacjach i być „skrojony” na wiele okazji. Czy możliwy jest zakup roweru uniwersalnego, dobrze sprawdzającego się jako środek komunikacyjny a także służącego do jazdy rekreacyjnej?

Rower górski (MTB – mountain bike lub ATB – all terrain bike)

Na ulicach naszych miast widywane są właściwie wszystkie typy i modele rowerów. Każdy z nich ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Jedni do jazdy po mieście wybierają typowy rower miejski (pełne błotniki, łańcuch z osłoną, bagażnik lub kosz zamontowany na kierownicy). Inni jako rower najlepiej sprawujący się na ulicach miast wskażą rower trekkingowy (taki, na którym jedzie się w wygodnej, bardziej pionowej pozycji, posiadający bogate wyposażenie). Widywane są nawet rowery szosowe (tak zwane kolarzówki, zwracające uwagę cieniutkimi oponami). Jest jednak typ roweru widywany najczęściej. Wybierają go użytkownicy w każdym wieku. Wiele osób chwali go za największą dostępność i uniwersalność. Mowa o rowerze górskim.

Zalety „górala”

Rower górski jest najbardziej uniwersalnym typem roweru dostępnego na rynku. Sprawdzi się w każdej sytuacji i w każdych warunkach. Można nim poruszać się po trawie, błocie, śniegu, po nierównościach oraz po ścieżkach rowerowych i równym, gładkim asfalcie. Ta funkcjonalność wydaje się kluczowa biorąc pod uwagę stan dróg w naszych miastach. Rowerowi górskiemu nie straszne także pokonywanie wysokich krawężników. Dzięki amortyzatorom możliwe jest wjeżdżanie pod krawężnik oraz zjeżdżanie z niego. Dostępność wielu trybów jazdy (przerzutek) pozwala dostosować ich położenie do panujących na drodze warunków. Nie bez znaczenia jest także obecność dobrych hamulców (często tarczowych), co będzie przydatne kiedy trzeba będzie gwałtowanie zahamować na zatłoczonej drodze lub gdy pogorszą się warunki atmosferyczne (deszcz, niższe temperatury powietrza).

rowery górskie - bikesalon.pl

Źródło: Sklep i serwis rowerowy BikeSalon.pl

Niewielkie modyfikacje

Jedną z największych niedogodności w użytkowaniu roweru górskiego w warunkach miejskich są zamontowane szerokie opony, które mogą stawiać większy opór, a przez to jazda takim rowerem wymagać będzie większego wysiłku. Rozwiązaniem tutaj będzie zamontowanie innego rodzaju ogumienia. Do jazdy miejskiej najlepsze są opony typu semi – slick, charakteryzujące się gładkim środkiem, z ,,klocuszkami” po bokach. Taka opona stawia mniejszy opór podczas jazdy po asfalcie a w razie potrzeby boczne wypustki pomagają wyjść z kłopotów, gdy nawierzchnia nagle się zmieni. Po dostosowaniu opon pozostają właściwie niewielkie korekty by rower górski był świetnym towarzyszem podczas jazdy w mieście. Do roweru górskiego można zamontować błotniki oraz bagażnik, bo rower był jeszcze bardziej funkcjonalny.

Kupno niedopasowanego roweru zmieni przyjemną jazdę na męczącą konieczność. Warto zatem poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z tematem i zakup roweru uniwersalnego, a jednocześnie skrojonego pod nasze potrzeby – polecamy doradztwo naszych specjalistów z BikeSalon.pl.

Interesują Cię rowery górskie? Odwiedź nasz sklep online -> bikesalon.pl/rowery-gorskie lub jeden z punktów stacjonarnych:

1) Gdynia

ul. Chwaszczyńska 68

2) Warszawa

ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38 b

 

Źródło: Sklep i serwis rowerowy BikeSalon.pl

undefined

Opublikowano 12 sierpnia 2019 przez traseo