Mapy turystyczne w aplikacji

Przystanek Rzeszów - Atrakcje turystyczne w centrum Rzeszowa

Rzeszów to miasto innowacji, które wyróżnia duża liczba atrakcji. Stolica województwa podkarpackiego jest bogata w wiele zabytków, schrony, podziemia, unikalne restauracje oraz muzea. Znajduje się w południowo-wschodniej części Polski województwa podkarpackiego. Prawa miejskie Rzeszów zdobyło w 1354 r., a jego nazwa pochodzi od słowiańskiego imienia RZESZ lub RZECH. Miasto posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową co umożliwia piesze zwiedzanie atrakcji.

Ratusz w Rzeszowie

Najbardziej rozpoznawalną budowlą na Rzeszowskim Rynku jest bez wątpienia Ratusz. Ratusz został zbudowany pod koniec XVI w. przez Mikołaja Spytka. Najnowsze badania ukazały, że w podziemiach ratusza odkryto fragmenty starych murów i sklepień oraz piwnice sięgające pod ul. Słowackiego. W niedalekiej odległości znajduje się Hotel Grand https://www.grand-hotel.pl/pl/

 Adaptację budynku Ratusza dla potrzeb Rady Miejskiej podjęto w latach 1867 i 1884, następnie w latach 1897 - 98 przeprowadzono jego gruntowną przebudowę i rozbudowę. Nadbudowano drugie piętro, wykonano reprezentacyjną klatkę schodową, nad nią dwie wieżyczki, przedłużono budynek w kierunku wschodnim o część opartą na arkadach, urządzając na piętrze dużą salę obrad.Po modernizacjach z lat 1867 i 1884 budynek posiadał wystrój pseudogotycki. Na szczycie znajduje się zegar, a nad nim widnieje orzeł wykonany z pozłacanej blachy miedzianej.

Ostatnia modernizacja miała miejsce 100 lat później w 1996 r. jej celem było przywrócenie budynkowi dziewiętnastowiecznego wystroju i wyglądu.

Pomnik czynu rewolucyjnego

Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników Rzeszowa, przez wielu mieszkańców i turystów uznawany jest jako znak charakterystyczny tego miasta. Pomnik Czynu Rewolucyjnego, autorstwa Mariana Koniecznego, wzniesiony w 1974 r. Pomnik upamiętnia walkę o wolność, toczonym na Rzeszowszczyźnie w latach trzydziestych XX wieku.

Na żelbetowym fundamencie umieszczono dwa stylizowane liście lauru złożone z 37 par elementów o łącznej wysokości około 38 metrów. Do nich przymocowano na wysokości około 8 metrów dwie rzeźby wykonane w blasze miedzianej. Jedna przedstawia „Nike” boginię zwycięstwa, a druga robotnika, chłopa i żołnierza. Na pomniku zamocowano dwie tarcze z herbem Rzeszowa w postaci krzyża kawalerskiego.

Dawny Zamek Bastionowy

Gdzie warto również wybrać się aby zwiedzić zabytki urokliwego Rzeszowa? Z pewnością ważnym punktem na mapie Rzeszowa jest dawny Zamek Bastionowy. Zamek można zwiedzić w godzinach pracy sądu, który się w nim znajduje.

Forteca Zamku Lubomirskich miała na celu odpierać ataki Tatarów. Obecnie budowla posiada fortyfikację bastionową, a także obszerną fosę. Zamek otoczony jest kamiennymi murami z potężnymi bastionami w narożach o wysokości 5 m. Ciekawa historia związana jest z postaniem klasztor w Rozwadowie, który wg. Legendy wybudowała rodzina Lubomirskich ponieważ przegrała zakład. W Zamku również znajduje się ,,Sala Pamięci’’, która upamiętnia miejsce okupacji.

Okrągła kładka

Okrągła kładka często potocznie nazywana ‘rondem’ dla pieszych znajduje się nad skrzyżowaniem ulic Piłsudskiego i Grunwaldzkiej jest oryginalnym przejściem. Jest to także jedyna w Europie okrągłą kładkę dla pieszych, została uznana za najciekawszą budowlę w tej kategorii w Polsce. Największe wrażenie robi w nocy gdy widoczne są podświetlone kontury kładki.

Muzeum okręgowe i inne zabytkowe miejsca w ścisłym centrum.

Jest to jeden z nielicznych kompleksów architektonicznych klasycyzującego baroku. Warto odwiedzi to miejsce ponieważ ma wyjątkową budowę. Na ulicy 3 Maja znajduje się kompleks klasztorny , który jest jako nieliczny w Polsce zespołów architektoniczno-urbanistycznych utrzymanych w formach klasycyzującego baroku. Dawny konwent pijarów jest jednym z najbardziej wyjątkowych zabytkó w Rzeszowie. Szczególną uwagę z pewnością trzeba poświęcić na kościół pw. Św. Krzyża, Liceum Ogólnokształcące oraz mieszczące się w dawnym budynku klasztornym Muzeum Okręgowe. W budynku dawnego przyklasztornego Collegium Ressoviense jest drugie najstarsze w Polsce Liceum Ogólnokształcące, którego wielu absolwentów może pochwalić się dużym dorobkiem naukowym. Na muzeum Okręgowe powinni zwrócić szczególną uwagę głownie wielbiciele malarstwa polskiego, ponieważ można zobaczyć tam prace takich malarzy jak: Mehoffer, Boznańska, Gierymski, czy Grottger.

Muzeum Dobranocek

Muzeum dobranocek w Rzeszowie jest jedyne w Polsce, dlatego odwiedzając Rzeszów warto zagłębić się w bajeczne klimaty sennych marzeń. Muzeum znajduje się na ulicy Mickiewicza 13, w tym wyjątkowym miejscu zwiedzający mają okazję zobaczyć nietypową kolekcję oryginalnych lalek z filmów kukiełkowych włącznie z postaciami z pierwszej polskiej dobranocki Jacka i Agatki. Spotkacie tam również misia z oklapniętym uszkiem i misia Colargola, czy Pingwina Pik–Poka, postaci z animacji rysunkowych. To niespotykana atrakcja, która zapewni wiele frajdy nie tylko najmłodszym, ale też dorosłym, dla których z pewnością taka wycieczka będzie miała charakter sentymentalnym dzięki postacią z wieczorynek z lat młodości.

Podziemna trasa turystyczna ,,Rzeszowskie piwnice’’

Podziemne trasy znajdują się na Rzeszowskim Rynku przy ulicy Rynek 26, ta atrakcja turystyczna jest ciekawa pod wieloma aspektami, ponieważ zwiedzający mają okazję zobaczyć piwnice dawnych kamienic oraz loch i to wszystko 10 m w głąb ziemi.

Podziemia powstały na przestrzeni XIV – XVIII w., jednak ostatnie drążono jeszcze w okresie II wojny światowej. Podziemny spacer odbywa się na trzech kondygnacjach od 0,5 do 10 m trasą liczącą blisko 400 m. Podczas trasy zwiedzania można dostrzec gotyckie przedproże, z zachowanym oknem i odrzwiami, a także wspaniale zachowane średniowieczne sklepienie. To właśnie w tym miejscu zwiedzający mają okazję zobaczyć najstarszy rodzaj cegły.

 

Dom arystokratycznych rozrywek Lubomirskich

W niedalekiej okolicy od Zamku znajduje się rezydencję rodu Lubomirskich. Dom ten był niegdyś nazywany Pałacem Ogrodowym. Pałac ten dla rodu Lubomirskich był wyjątkowo ważny, ponieważ to właśnie w nich wypoczywali oddając się relaksacji oraz korzystając z licznych rozrywek arystokrackich

W środku budynku znajdował się teatr dworski, a wokół niego rozciągał się zachwycający barokowy ogród. Jerzy Ignacy Lubomirski przebudował ogród dla wybranki swojego serca, którą poślubił.

II wojny światowej. Podziemny spacer odbywa się na trzech kondygnacjach od 0,5 do 10 m trasą liczącą blisko 400 m. Podczas trasy zwiedzania można dostrzec gotyckie przedproże, z zachowanym oknem i odrzwiami, a także wspaniale zachowane średniowieczne sklepienie. To właśnie w tym miejscu zwiedzający mają okazję zobaczyć najstarszy rodzaj cegły. 

 

Opublikowano 2 grudnia 2019 przez traseo