Mapy turystyczne w aplikacji

Pranie kurtki snowboardowej

Jako że mamy właśnie czas przygotowań do sezonu zimowego, pora odkopać sprzęt na stok i odświeżyć garderobę. Odzież snowboardowa jest dość specyficzna, bo ma za zadanie ochronić nas przed negatywnymi skutkami niskich temperatur i zgrzania podczas zjazdów. W tym celu kurtki, czy spodnie snowboardowe wyposażone są często w membrany, które posiadają właściwości termoizolacyjne, a także potrafią odprowadzać parę wodną na zewnątrz.

 

Fora internetowe huczą od ostrzeżeń przed tym, żeby membran nie prać, bo to je zniszczy. Zakup nowej kurtki snowboardowej jest na pewno rozwiązaniem - bogatą ofertę kurtek można znaleźć chociażby na https://www.snowshop.pl/kurtki-snowboardowe - jednak jest to rozwiązanie drogie i niekoniecznie potrzebne. Odzież wyposażoną w membranę można, a nawet należy bowiem prać. Kurtka snowboardowa, która przez dłuższy czas nie jest prana, może tracić swoje właściwości, bo stopniowo zatykają się pory w jej membranie. Jedyne o czym trzeba pamiętać to ścisłe stosowanie się do zaleceń producenta.

 

13e341f611b10e0038928239145fa7fd.jpg

 

Najbardziej znaną membraną na rynku jest membrana Gore-Tex. Nie jest to jednak jedyny typ membrany stosowanej w odzieży narciarskiej i snowboardowej, dlatego niezależnie od tego, co napiszemy poniżej, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do kurtki, czy spodni lub sprawdzić jej specyfikację techniczną w internecie. Tam z całą pewnością znajdziemy uwagi dotyczące konserwacji i mycia, które pomogą nam odświeżyć ubrania w taki sposób, aby ich nie zniszczyć.

 

Zazwyczaj, oprócz samej membrany, kurtki na stok pokryte są warstwą impregnatu, który odpowiada za odpychanie wody. Kiedy takiej warstwy nie ma, woda wnika w materiał i zakłóca cyrkulację powietrza przez tkaninę. Nie wystarczy zatem po prostu wyprać kurtki. Zadbać należy także o impregnację...

 

Najważniejsze pytanie dotyczy jednak tego, w czym prać zimową odzież. Tradycyjne proszki do prania przygotowywane są na bazie detergentów mocno ingerujących w strukturę tkaniny i dla delikatnych membran są niszczące. Na szczęście rynek sportów zimowych zdążył już odpowiedzieć na ten dylemat i nie będzie tu konieczne żmudne poszukiwanie proszku, który okaże się odpowiedni. W sprzedaży dostępnych jest wiele środków, które przeznaczone są właśnie do mycia i konserwacji odzieży membranowej. Przykładem takich preparatów jest seria techniczna Nikwax (https://www.snowshop.pl/srodki-impregnujace). Są one zaprojektowane tak, aby usuwać brud, ale nie naruszać delikatnej struktury membrany, a dodatkowo potrafią pozbyć się resztek detergentów obecnych w pralce, aby nie wpływały one na pogorszenie właściwości oddychająco-izolujących membrany po zakończeniu prania. Dodatkowo potrafią zabezpieczyć warstwę impregnatu przed wytarciem podczas mycia.

 

Piorąc zimową odzież należy stosować się do kilku zasad. Część z nich dotyczy prania także pozostałych typów odzieży. Powinniśmy bowiem przed rozpoczęciem prania oczyścić podajniki w pralce, zapiąć zamki w kurtce i sprawdzić w jak wysokiej temperaturze dana odzież może być prana. Ponadto odzieży membranowej nie należy ani namaczać, ani nie powinno się jej mieszać z innymi ubraniami. Złym pomysłem jest też ustawienie w praniu trybu wirowania, bowiem przy szybkich ruchach bębna, membrana może ulec przetarciu.

 

Nie musimy chyba wspominać, że mieszanie środków piorących z wybielaczami, odplamiaczami i innymi środkami chemicznymi również nie przysłuży się naszej kurtce.

undefined

Opublikowano 16 listopada 2018 przez admin