Mapy turystyczne w aplikacji

Łyżwiarstwo Rekreacyjne – zimowa zabawa dla całej rodziny

Łyżwiarstwo rekreacyjne – podobnie jak każda aktywność fizyczna niesie za sobą pozytywne efekty zarówno dla zdrowia, jak i naszego samopoczucia.

lyzwy.jpg

Dlaczego warto jeździć na łyżwach

Główne zalety to:

  • Utrata zbędnych kilogramów – 1 godzina jazdy na łyżwach pozwala spalić od 200 do 600 kalorii.
  • Zwiększenie kondycji i wydolności oddechowej, dotlenienie całego organizmu, poprawa odporności (ważne zwłaszcza po przejściach „covid”-owych)
  • Wzmocnienie mięśni rąk i nóg, obręczy biodrowej oraz okolicy kręgosłupa.
  • Wyzwolenie produkcji endorfin, a tym samym poprawę samopoczucia.

Kiedy i gdzie jeździć na łyżwach?

W wielu większych miastach (Krynica-Zdrój, Karpacz, Lublin, Gdańsk, Krosno)
są całoroczne, kryte lodowiska. Bardzo dużo w Polsce jest też lodowisk czynnych pół roku, od listopada do kwietnia. Niemal w każdym, miasteczku jest lepsze lub gorsze lodowisko w czasie zimy, czyli czynne tylko przy minusowych temperaturach. Raczej odradzam jazdę na „dzikiej” tafli, gdyż jest to zbyt niebezpieczne, a czasem może prowadzić do tragedii.

Czy każdy może rekreacyjnie jeździć na łyżwach?

Łyżwiarstwo rekreacyjne to sport praktycznie dla każdego, od małego ( jeździć mogą już nawet kilkuletnie dzieci), do seniorów (wiek nie stanowi przeszkody w jeździe, jeśli tylko osoba ma siły, chęci i możliwości).

 Łyżwiarstwo rekreacyjne jest jedynie niewskazane dla kobiet w ciąży, osób z zaburzeniami równowagi i schorzeniami kręgosłupa, a także po niedawnych urazach.

Jak ubrać się na lodowisko?

Nie należy ubierać się zbyt ciepło. Kurtka powinna być lekka, spodnie najlepiej lekko ocieplane. Można też na zwykłe spodnie dresowe założyć dodatkowo ortalionowe. Dzieci oraz osoby początkujące powinny jeździć w kasku, jednak dla dorosłych nie ma większych wytycznych, ale warto założyć czapkę lub opaskę amortyzującą potencjalny upadek. Warto również założyć rękawiczki.

Jak długo i jak często przebywać na lodowisku?

Zalecany jest trening 2-3 razy w tygodniu po 1 godz. Oczywiście, jeśli dziecko jest zmęczone można stosować przerwy. Jeśli będziemy jeździć systematyczne to osiągniemy pożądane efekty i doświadczymy przyjemności z przebywania na lodzie.

Jak zacząć przygodę z łyżwami?

Na początku można wypożyczyć łyżwy. Potem, jeśli się przekonamy do tego sportu to warto zainwestować w swój sprzęt. Dla dziecka najlepiej postarać się o łyżwy, które będą rosły wraz z nim. Dorośli mogą kupić łyżwy w każdym sportowym sklepie. Jest to wydatek rzędu: 80 - 200 zł. Młodym fanom tego sportu przyda się także kask, chroniący głowę i ochraniacze na kolana.

Czy zdarzają się kontuzje, na co zwrócić szczególną uwagę?

Łyżwiarstwo rekreacyjne nie jest sportem, w którym często zdarzają się kontuzje. Jednak, szczególnie na początku przygody, gdy mamy jeszcze kłopoty z utrzymaniem równowagi warto skorzystać z „pachołków”, oferowanych przez niektóre wypożyczalnie lub po prostu jeździć powoli, trzymając się bandy. Dzieciom warto pomóc, trzymając je za rękę, bo łatwo mogą się zrazić upadkami na lodzie.

Łyżwiarstwo rekreacyjne to sport niedrogi, przyjemny i efektywny, a dodatkowo dedykowany dla wszystkich członków rodziny. Ruch na lodzie to także pewne wyzwanie i może być bardzo atrakcyjny. Młodzi ludzie mogą sobie pójść razem na ślizgawkę z korzyścią dla zdrowia, a potem posiedzieć w kawiarni. Nie trzeba do łyżwiarstwa specjalnej sprawności, wystarczy dobre nastawienie. Dla rodziny to także  czas spędzony razem, kształtowanie pozytywnych więzi.

Zatem wyjście na lodowisko to wspaniały pomysł na weekend z całą rodziną!

Autor: Grzegorz Szerszeń

 

Opublikowano 20 stycznia 2022 przez traseo