Mapy turystyczne w aplikacji

Jakie witaminy są ważne dla mężczyzn?

Zapotrzebowanie na poszczególne witaminy jest uzależnione od wielu czynników. Między innymi od wieku, trybu życia, aktywności fizycznej, a także od płci. W przypadku kobiet zapotrzebowanie na witaminy, jak i wiele innych składników odżywczych uzależnione jest od cyklu biologicznego. Zwiększa się w ciąży, podczas karmienia piersią, menopauzy, a nawet w przypadku obfitych miesiączek. 


U mężczyzn zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze często nie zmienia się aż do starości. Jednak większość i tak ma problem z zaspokojeniem tego zapotrzebowania. Dochodzi do tego szczególnie w przypadku panów, którzy ciężko pracują fizycznie lub uprawiają sport. Wówczas zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy z grupy B. Jednak nie ma się co oszukiwać. Sposób odżywiania większości mężczyzn znacznie odbiega od zalecanej, zdrowej diety. W jadłospisie zazwyczaj znajduje się za dużo tłuszczu oraz mięsa, a niewiele warzyw i owoców. Niedoborom witamin i składników mineralnych sprzyjają także używki – palenie papierosów czy częste picie alkoholu. Wówczas często obserwuje się niedobory witaminy C oraz witamin z grupy B. 

e4f49423dba71df9e55c22f2e6abc60e.jpg

Niedobór witamin oraz składników mineralnych przez długi czas może być niezauważony. Organizm potrafi sobie z tym radzić. Jednak gdy niedobory te się pogłębiają, zaczyna pogarszać się samopoczucie, brakuje sił, pojawić się mogą też problemy z układem kostnym, nerwowym, a także zaburzenia płodności. W przypadku mężczyzn również problemy z erekcją. U mężczyzn zdecydowanie częściej, niż w przypadku kobiet długotrwałe niedobory składników pokarmowych prowadzą do rozwoju różnego rodzaju chorób, między innymi nowotworowych. Dlatego warto zastanowić się nad swoją dieta i być może wprowadzić odpowiednią suplementację. 

Jakie witaminy są ważne dla mężczyzn? 

Istnieją witaminy, które mają dla mężczyzn istotne znaczenie. W grupie tej wyróżnić można witaminy z grupy B, przede wszystkim witaminę B1, B2 oraz B3. Wśród właściwości tej pierwszej wymienić należy pobudzanie organizmu do produkcji hormonów płciowych. W przypadku problemów z płodnością oraz przy zaburzeniu funkcjonowania jąder często obserwuje się jej niedobory. Dzięki witaminie B2 dochodzi do prawidłowego przekazywania impulsów nerwowych, które odpowiedzialne są za powstawanie erekcji. Z kolei witamina B3 jest niezbędna do prawidłowej kondycji naczyń krwionośnych i pracy układu nerwowego. 

Co jeść, aby dostarczyć do organizmu niezbędną ilość tych witamin? 

  • Witamina B1 to przede wszystkim produkty pełnoziarniste, fasola, groch, szparagi, ryby, orzechy, mięso wieprzowe oraz wątróbka. 
  • Największe ilości witaminy B2 znaleźć można w mleku, chudych serach, bananach, brokułach, wątróbce, a także produktach pełnoziarnistych.
  • Witamina B3 znajduje się przede wszystkim w orzechach, nabiale, chudym mięsie, rybach oraz produktach pełnoziarnistych.


Szczególne dbanie o odpowiedni poziom witaminy E wskazane jest szczególnie dla mężczyzn, którzy starają się o dziecko. Wspomaga ona produkowanie nasienia, a także wpływa na sam popęd seksualny. Dostarczanie wraz z dietą jej odpowiednich ilości ma istotne znaczenie dla utrzymania komórek ciała w dobrej kondycji oraz dla zwalczania wolnych rodników, które odpowiedzialne są za starzenie organizmu i rozwój wielu chorób. Dzięki spożywaniu produktów bogatych w witaminę E poprawia się również wchłanianie innych cennych witamin, przede wszystkim witaminy A, C oraz witamin z grupy B. 
Najwięcej witaminy E znajduje się w orzechach laskowych, słoneczniku, pestkach dyni, a także w migdałach. Wśród innych naturalnych źródeł witaminy E wymienić można przed wszystkim warzywa i rośliny strączkowe, oleje roślinne, produkty pełnoziarniste, masło oraz jaja. 

Witamina na płodność 

Wpływ zdrowego odżywiania na organizm nieraz jest bagatelizowany przez mężczyzn. Nie jest to słuszne podejście, ponieważ wiele witamin odgrywa istotną rolę w przypadku płodności oraz w procesie prawidłowej erekcji. Często u mężczyzn zgłaszających się do lekarza z problemem niepłodności diagnozuje się między innymi niedobory witaminy C. Okazuje się bowiem, że jej niedobór przyczynia się do powstawania wad w materiale genetycznym plemników poprzez uszkadzanie znajdującego się w tam DNA. 
Mimo powszechnego występowania witaminy C w żywności, bardzo często dochodzi do jej niedoborów. Jest to witamina, która rozpuszcza się w wodzie i dlatego bardzo łatwo zachodzą jej straty podczas gotowania. Ponadto do ubytku witaminy C w żywności dochodzi również podczas zbyt długiego przechowywania czy rozdrabniania. Na przykład przy przyrządzaniu przecierów lub koktajli. 
Najwięcej witaminy C zawiera natka pietruszki oraz papryka. Spośród owoców najlepsze będą czarne porzeczki, truskawki oraz kiwi. 

Preparaty witaminowe dla mężczyzn 

Witaminy przeznaczone dla mężczyzn zazwyczaj znacznie różnią się od tych wskazanych dla kobiet. Są przystosowane do większego zapotrzebowania na witaminy, składniki mineralne i inne substancje aktywne, ze względu na większą masę mięśniową mężczyzn oraz często intensywniejszy tryb życia. Ponadto niektóre preparaty mają też specjalne przeznaczenie, np.: 

  • na łysienie,
  • dla sportowców,
  • na problemy z płodnością.


Często przyjmowanie odpowiednich preparatów zalecane jest osobom starszym. Jednak wówczas stosowanie jakichkolwiek suplementów należy skonsultować z lekarzem. Warto wiedzieć, że przyjmowanie niektórych suplementów może zmieniać działanie stosowanych leków, np. preparatów nasercowych. W związku z tym nie wolno ich stosować na własną rękę. 

Preparaty dla mężczyzn na potencję 

Suplementy na potencję czy też na płodność to nieco inna grupa preparatów dla mężczyzn. Ich celem jest nie tylko poprawa ogólnego stanu zdrowia, ale także dostarczenie odpowiednich składników odżywczych, które wspomogą libido, erekcję, poprawią ruchliwość plemników i jakość nasienia. 
W preparatach poprawiających potencję nie może zabraknąć pewnych składników. Przede wszystkim aminokwasu l-argininy, który odpowiada za zwiększenie ruchliwości plemników. Ponadto na skutek przemian l-argininy, do których dochodzi w organizmie mężczyzny powstaje tlenek azotu. Substancja ta oddziałuje korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia i poprawia kurczliwość naczyń krwionośnych, przez co wzmaga również erekcję. Preparaty na potencję zawierać powinny także cynk, który jest potrzebny do utrzymywania sprawności seksualnej. 
Dobrze, jeżeli w takim preparacie znajdzie się również: 

  • Żeń-szeń koreański – od setek lat roślina ta znana jest, jako lek na zaburzenia erekcji. Znajdujące się w nim ginsenozydy wzmagają uwalnianie się tlenku azotu w organizmie i przez to przyczyniają się do rozkurczu naczyń krwionośnych. Skutkiem tego jest zwiększone napływanie krwi do penisa. Warto wiedzieć, ze właściwościami takimi charakteryzuje się tylko jeden rodzaj żeń-szenia – koreański. 
  • Kozieradka pospolita – to popularna roślina, która jest stosowana w przypadku wielu męskich problemów. Zapobiega łysieniu, oddziałuje korzystnie na układ trawienny, poprawia libido u mężczyzn, a także podwyższa poziom testosteronu. Ponadto kozieradka pomaga utrzymać oraz wydłużyć czas erekcji podczas stosunku. Jest polecana przed wszystkim na problemy będące skutkiem stresu czy przemęczenia.
  • Korzeń maca – dzięki dużej zawartości białka, które dostarcza do organizmu znaczne ilości niezbędnych aminokwasów, między innymi argininy, zioło to skutecznie poprawia sprawność seksualną. Poza tym korzeń maca pomaga zwiększyć popęd płciowy, wspomaga erekcję i produkcję spermy oraz poprawia ruchliwość plemników. 
  • Buzdyganek ziemny – podwyższa poziom testosteronu, usprawnia produkcję plemników. Wspomaga także erekcję poprzez zwiększenie uwalniania w organizmie tlenku azotu, przez co rozszerzają się naczynia krwionośne znajdujące się w penisie. 


Wybierając odpowiedni preparat na potencję należy zwrócić uwagę na jego skład. Warto zajrzeć między innymi na stronę Eron Plus.

Kiedy sięgać po preparaty witaminowe? 

Najlepszym wyjściem byłoby dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych wraz z pożywieniem. Jednak w obecnych czasach najczęściej nie jest to możliwe. W związku z tym polecane jest uzupełnianie codziennej diety za pomocą specjalnych suplementów. Mężczyźni powinni sięgać po odpowiednie preparaty szczególnie w przypadku wzmożonego narażenia na stres, podczas okresu rekonwalescencji po chorobie czy też w okresie bardzo intensywnego wysiłku fizycznego. 

Warto pamiętać, aby wybierając odpowiedni preparat witaminowy zwrócić uwagę na składniki w nim zawarte. Zdecydowanie lepsze będą dobrze skomponowane suplementy zawierające zestaw składników, które należy uzupełniać w konkretnym celu. Często samodzielne zażywanie preparatów zawierających pojedyncze substancje nie daje oczekiwanego efektu, a nawet może grozić przedawkowaniem niektórych witamin czy składników mineralnych.

Opublikowano 21 listopada 2018 przez admin