Mapy turystyczne w aplikacji

Jak odzyskać utracone zniżki z OC?

Jesteś właścicielem samochodu i właśnie doszło do kolizji z Twojej winy? Wszystko wskazuje na to, że kolejna polisa komunikacyjna będzie droższa – z powodu utraty zniżek. Możesz jednak się przed tym uchronić – sprawdź, w jaki sposób.

Wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zależy od wielu czynników. Chociaż istotną rolę odgrywa m.in. wiek i doświadczenie kierowcy czy miejsce zamieszkania, ważna jest także wysokość przyznanych zniżek. Każdy właściciel ubezpieczonego auta ma szansę je otrzymać – o ile w ciągu 12 miesięcy wykazał się bezszkodową jazdą. Nie ma przy tym znaczenia czy wybiera najtańsze OC czy płaci za polisę nawet kilkaset złotych więcej niż proponuje konkurencyjne towarzystwo ubezpieczeniowe.

ca0b668f0d07015a3ce0531c114ec7e4.jpg

Kiedy następuje utrata zniżek z OC?

Do utraty zniżek dochodzi w dwóch zasadniczych przypadkach:

·         spowodowanie zdarzenia drogowego

Jeżeli właściciel ubezpieczonego pojazdu spowoduje kolizję lub wypadek, traci zniżki. To, jak duża będzie strata, zależy wyłącznie od procedur obowiązujących w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Każda firma ma bowiem własną tabelę Bonus Malus, na podstawie które przyznaje i odbiera zniżki.

Jeżeli w danym roku miałeś więcej niż jedną stłuczkę, możesz stracić nawet wszystkie wypracowane zniżki.

·         przerwa w ochronie ubezpieczeniowej

Jeżeli właściciel auta sprzeda go lub zezłomuje i nie nabędzie nowego pojazdu, może stracić część lub wszystkie zniżki. Tutaj wszystko jednak zależy od polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jak pokazuje doświadczenie kierowców, niektóre firmy przenoszą zniżki nawet po 5 latach przerwy, natomiast inne – odbierają całość wypracowanych zniżek po 2-3 latach przerwy w ubezpieczeniu.

Sposoby na odzyskanie zniżek

Niezależnie od tego, co jest przyczyną utraty zniżek, możesz je odzyskać. Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby, dzięki którym możesz płacić mniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

·         Zmiana ubezpieczyciela

Zmianę ubezpieczyciela rozważ wówczas, gdy dotychczasowa firma chce odebrać wszystkie wypracowane do tej pory zniżki, np. z powodu braku ciągłości ubezpieczeniowej.

 Takie rozwiązanie niesie za sobą dodatkową korzyść – pozwala obniżyć wysokość składki. Wystarczy, że korzystne oferty sprawdzisz w porównywarce OC AC – Rankomat.pl. Dzięki temu wybierzesz najtańszą polisę.

·         Wykupienie ochrony od utraty zniżek

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość wykupienia specjalnych usług pozwalających na ochronę zniżek w razie ich utraty z tytułu spowodowania szkody.

Jest to opcja dodatkowo płatna, na którą możesz zdecydować się jedynie w momencie wykupywania polisy. Warto więc odpowiednio wcześnie rozważyć takie rozwiązanie – szczególnie, że nie wiąże się to z dużymi kosztami.

·         Bezszkodowa jazda

Spowodowanie szkody i utrata zniżki wcale nie oznacza zablokowania możliwości pracowania na zniżki. 12 miesięcy bezszkodowej jazdy pozwala na zdobycie kolejnych zniżek – zgodnie z tabelą Bonus Malus.

 

Opublikowano 8 listopada 2018 przez admin