Wąwóz Homole z Jaworek.

Dodano 27 stycznia 2019 przez plik GPX
Wąwóz Homole z Jaworek.
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

139624
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.8
  • Dystans: 3,6 km
  • Czas trwania: 1 h 37 min
  • Średnia prędkość: 2,23 km/h
  • Przewyższenie: 167,94 m
  • Suma podejść: 376,18 m
  • Suma zejść: 442,35 m
  • Data: 25 stycznia 2019
  • Lokalizacja: Jaworki
791120
Wejście do Wąwozu Homole.
Tuż przy głównej drodze Szczawnica-Jaworki znajduje się wejście do wąwozu. Przebiega tędy zielony szlak na Wysoką, najwyższy szczyt Pienin. Przy wejściu stoi drewniana budka, w której kiedyś pobierano opłaty za wejście. Teraz nieczynna. Jest również wiata z kilkoma tablicami informacyjnymi. Około 200m od tego miejsca w kierunku Szczawnicy znajduje się obszerny płatny parking wraz z punktem gastronomicznym.
791121
Wąwóz Homole.
Widok w dół na wąwóz. Zdjęcie zrobione przed Polaną Dubantowską.
791122
Wąwóz Homole.
Ośnieżone kaskady potoku Kamionka płynącego dnem wąwozu.
791123
Dubantowska Polana.
Tuż przy wyjściu z Wąwozu Homole na niewielkiej trawiastej równince znajdują się stoliki i ławy dla turystów a po wschodniej stronie nieduże zbocze z oryginalnymi i interesującymi pod względem geologicznym skałami. Wokół polany ułożona jest kamienna ścieżka dydaktyczna teraz zasypana śniegiem.
791124
Dubantowska Polana.
W górnej części Dubantowskiej Polany znajduje się tablica informująca turystów schodzących do Jaworek o wejściu do Wąwozu Holmole.
791125
Zbójnik :-)
Przed Jemeriskowymi Skałami pojawił się przed nami zbójnik. Jednak bardzo przyjazny :-) Sympatyczny mieszkaniec w przebraniu który w ten sposób liczy na dobre serce turystów. Chętnie pozuje do zdjęć i można od niego uzyskać wiele cennych informacji. Nas odprowadził do platformy widokowej.
791126
Platforma widokowa.
Altana na wzniesieniu z platformą widokową. W środku tablice informacyjne i miejsce na odpoczynek. Poniżej górna stacja kolejki linowej Homole w Jaworkach.
791127
Widok z platformy widokowej
Poniżej platformy widokowej po lewej bacówka "U Wojtka" a nieco dalej po prawej Szałas Bukowinki z gastronomią.
791128
Widok z platformy widokowej.
791129
Zielonym szlakiem.
Widok ze szlaku na południowy zachód. W oddali górna część Połoniny Kiczera.
791130
Kamienne Księgi.
Tuż przy wyjściu z Wąwozu Homole zaśnieżone płaskie skały, tzw. Kamienne Księgi. Według opowiadań najstarszych wśród miejscowej ludności zapisane są w nich wszystkie losy ludzkie. Jest to zaszyfrowane pismo, którego nikt dotąd nie dał rady odczytać. Udało się to dopiero pewnemu staremu popowi z Wielkiego Lipnika na Słowacji, ale Pan Bóg nie chcąc, by ludzie poznali koleje swojego przyszłego życia, odebrał mu mowę.
791131
Wąwóz Homole.
Ośnieżone wiatrołomy nad potokiem Kamionka.
Przejście Wąwozu Homole nie zajmuje wiele czasu. To około 30 minut spacerkiem. My wybraliśmy się na wzgórze z platformą widokową nad górną stacją kolejki linowej Homole. Ruszamy zielonym szlakiem przez wąwóz. Szlak zielony wiedzie na Wysoką, najwyższy szczyt Pienin. Sama trasa przejścia jest łatwa technicznie, jednak zimą trzeba uważać na oblodzenia na szlaku. Dnem wąwozu płynie potok Kamionka, spływa ze zboczy Wysokiej. Szlak przecina potok w kilku miejscach. Mostki w tych miejscach dodają uroku. Kilka podejść po metalowych schodach, zimą zasypanych i wyślizganych przez turystów. Ściany wąwozu tworzą wysokie na kilkadziesiąt metrów, przybierające różne fantazyjne kształty, skały wapienne (jurajskie i kredowe) z domieszką łupków oraz margli, porośnięte głównie roślinnością wapieniolubną (ściany) oraz jałowcami (wierzchołki). Po lewej stronie jako pierwszą mijamy skałę „Wapiennik” wysoką, skalną kolumnę, a następnie skalną ścianę o nieregularnej grani zwaną „Grzebień”. Zaraz za nią znajdują się dwie kolejne piękne skały, 70-metrowa „Niska” oraz 120-metrowa, kilkuwierzchołkowa „Wysoka”. Po przeciwnej stronie wąwozu, od samego jego początku, ciągnie się inna pionowa skalna ściana, Prokwitowska Homola (przed laty poszukiwano w niej złota, o czym świadczą wyryte tunele – pozostałości po szybach górniczych). Nazwa wąwozu pochodzi od słowa „homoła” lub „gomoła” oznaczającego „obły” („gomółka” – bryłka miękkiej masy o kulistym kształcie). Badania archeologiczne wykazały, że na terenie wąwozu istniała kiedyś warownia obronna (odnaleziono między innymi fragmenty cegieł oraz ceramiki). Szlak w pewnym momencie oddala się od potoku i pnie się schodami w górę, wchodząc w las, by po chwili wyjść na skraj Dubantowskiej Polany. Główną atrakcją polanki (będącej często ostatnim przystankiem wycieczek zwiedzających wąwóz) są charakterystyczne skały znajdujące się tuż po prawej, po wyjściu z wąwozu, tzw. Kamienne Księgi. Za nimi stoły z ławkami dla zmęczonych turystów a po lewej na końcu polany kolejne skałki. Za polanką wąska kamienna dróżka prowadzi przez las, aby po chwili wyprowadzić na skrzyżowanie dróg. Można stądu udać się zielonym szlakiem w prawo na Wysoką (1050 m n.p.m.), wrócić do Jaworek przez Wąwóz Homole, w lewo jest gospodarcza nieoznakowana droga wiodąca zboczem do Jaworek a prosto wiedzie ścieżka obok Jemeriskowej Skałki na wzniesienie z platformą widokową wyposażoną w płatną lunetę, zadaszoną altanę z tablicami informacyjnymi. Widok na północną stronę Jaworek i pasmo wraz z Czeremchą, Wielką Przechybą, Radziejową, Wielkim Rogaczem. Poniżej górna stacja kolejki linowej Homole, którą można zjechać do Jaworek. Obok Szałas Bukowinki, w którym można coś zjeść. Przejście tego odcinka spacerkiem zajęło nam około 30 minut. Wracaliśmy tą samą drogą. Trasa łatwa do pokonania i bardzo przyjemna. Wrócimy zobaczyć wąwóz latem w innej scenerii.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Beskid Sądecki
Beskid Sądecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie....

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.