Krokusy w Chochołowskiej.

Dodano 1 czerwca 2018 przez plik GPX
Krokusy w Chochołowskiej.
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

124969
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 24,9 km
  • Czas trwania: 10 h 39 min
  • Średnia prędkość: 2,33 km/h
  • Przewyższenie: 574,44 m
  • Suma podejść: 2 029,07 m
  • Suma zejść: 2 034,31 m
  • Data: 8 kwietnia 2018
  • Lokalizacja: Kościelisko
713300
Polana Chochołowska.
Chochołowska zasypana krokusami.
713301
Polana Chochołowska.
Krokusy a inaczej Szafran spiski, gatunek rośliny należący do rodziny kosaćcowatych. Występuje w Karpatach Zachodnich. W Polsce szafran spiski najliczniej występuje w Tatrach i na Wzniesieniu Gubałowskim. Rośnie także na Pilsku, Wielkiej Raczy (Beskid Żywiecki), Gorcach, w Beskidzie Wyspowym i na Leskowcu (Beskid Mały). Poza górami można go spotkać w okolicach Bochni, Brzeska oraz w Kotlinie Sandomierskiej.
713302
Dolina Iwaniacka
Dolina Iwaniacka – położona pomiędzy stokami Kominiarskiego Wierchu i Ornaku, zbiegająca spod Iwaniackiej Przełęczy (1459 m n.p.m.) do Doliny Starorobociańskiej. Jej wylot znajduje się na wysokości ok. 1085 m. Nazwa doliny pochodzi od Polany Iwanówka znajdującej się przy wylocie doliny, na jej północnym stoku. Dawniej dolina była wypasana, wchodziła w skład Hali Iwanówka. Odcinek drogi (żółty szlak) wiedzie niezalesionym dnem Doliny Iwaniackiej, wzdłuż Potoku Iwaniackiego. Wokół widać powalone drzewa, pozostałości po lawinach i silnych wiatrach.
713303
Iwaniacka Przełęcz 1459m n.p.m.
Iwaniacka Przełęcz znajdująca się na wysokości 1459 m n.p.m. pomiędzy Kominiarskim Wierchem (1829m) i Suchym Wierchem Ornaczańskim (1823m) w grzbiecie Ornaku. Jest to rozległe, silnie wgłębione siodło. Wschodnie stoki poniżej przełęczy to Dolinka Iwanowska, stoki zachodnie to Dolina Iwaniacka. Na przełęczy znajduje się niewielka polana otoczona lasem. Dawniej rozciągały się z niej rozległe widoki na Dolinę Tomanową, Ciemniaka, Smreczyński Wierch, Kamienistą i bardzo bliskie stąd południowe stoki Kominiarskiego Wierchu. W wyniku zarastania lasem widoki stają się coraz bardziej ograniczone. Nazwa przełęczy pochodzi od położonej na zachodnich zboczach Polany Iwanówka. Odchodzi stąd zielony szlak na Ornak i dalej przez Siwą Przełęcz, Siwy Zwornik aż do Koliby Pod Klinom.
713304
Zejście z Iwaniackiej Przełęczy.
Stromym odcinkiem żółtego szlaku schodzimy z przełęczy w kierunku Hali Ornak. Iwaniacka Przełęcz stanowi najpraktyczniejsze połączenie pomiędzy Doliną Kościeliską i Doliną Chochołowską.
713305
Przy żółtym szlaku.
Rwący potok wpadający dalej do Iwanowskiego Potoku.
713306
Schronisko PTTK na Hali Ornak 1100m n.p.m.
Schronisko na Hali Ornak znajduje się na niewielkiej Polanie Ornaczańskiej, w górnej części Doliny Kościeliskiej. Budynek utrzymany w stylu nowozakopiańskim pięknie współgra z otoczeniem. Z jego okien roztacza się widok na Kominiarski Wierch, Bystrą i Błyszcz. Kompleks leśny otaczający schronisko jest obszarem ochrony ścisłej. Jesienią odbywa się tutaj rykowisko jeleni, można też spotkać się z blisko podchodzącymi do schroniska lisami, a nawet z niedźwiedziem.
Wczesny wyjazd z Krakowa zaowocował w wolne miejsce na parkingu przed Siwą Polaną. Udaliśmy się w drogę przez Dolinę Chochołowską podziwiać wiosenny wysyp Krokusa a inaczej Szafranu Spiskiego na Polanie Chochołowskiej. Trasa bardzo popularna, jednak my urozmaiciliśmy trochę powrót przechodząc przez Iwaniacką Przełęcz do Schroniska na Hali Ornak i dalej do Doliny Kościeliskiej. Trasa przez Dolinę Chochołowską ze względu na poranną godzinę (przed 8) przebiegała nawet spokojnie i płynnie. Turyści dopiero zaczęli się zjeżdżać. Śnieg widoczny tylko w wyższych partiach ale w bardziej zacienionych odcinkach drogi znaczne oblodzenie utrudnia przejście nieprzygotowanym turystom w adidasach itp.:-) Po około 1godz i 40min oraz przebytych prawie 8km dotarliśmy na Polanę Chochołowską. Widok tak ogromnej ilości rozkwitających Krokusów w porannym słońcu zapiera dech w piersi. Masa zrobionych zdjęć i kawa z szarlotką w Schronisku wzmocniła nas przed dalszą wędrówką. Z parkingu szliśmy tutaj zielonym szlakiem. Powrót tym samym,przez odcinek około 3km. W pobliżu Leśniczówki Chochołowskiej odbijają w prawo dwa szlaki, czarny i żółty. Udaliśmy się żółtym przez Iwaniacką Dolinę idąc ścieżką pomiędzy powalonymi drzewami. Ścieżka wspinała się w górę dość stromo. Podejście ciągnie się na odcinku ok. 3km. Czym wyżej tym grubsza warstwa oblodzonego śniegu utrudniała nam wyjście. Dotarliśmy do Przełęczy Iwaniackiej skąd biegnie również zielony szlak na Ornak. Ale na Ornak innym razem. Schodzimy z przełęczy dalej żółtym szlakiem. Tym razem strome i oblodzone zejście pokonaliśmy dość szybko bo w godzinkę byliśmy już przed Schroniskiem na Hali Ornak. Chwila odpoczynku, pyszny obiadek i powrót wszystkim chyba znaną Doliną Kościeliską. Niestety po przejściu Doliny musieliśmy się dostać na parking na Siwej Polanie korzystając nie z busa lecz z zielonego szlaku przez wlot do Doliny Lejowej. Przypadkiem trafiliśmy na łąki krokusów nieopodal zabudowań. Trasa nie jest bardzo wymagająca. Moim zdaniem nawet trochę monotonna ale obydwie dolinki zwiedzałem już nie raz. Dystans prawie 25km wraz z wszystkimi przystankami przebyliśmy tempem bardzo spokojnym w 10,5 godziny. Sam wysyp krokusów polecam wszystkim bo widok naprawdę bezcenny. Jednak trzeba się liczyć z masą turystów co bardzo utrudnia wędrówkę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wokół Babiej Góry
Wokół Babiej Góry - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na...

Mapa Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.