REGION PODHALAŃSKI: Pętla spiska - Między Białką a Dunajcem

Dodano 21 grudnia 2020 przez plik GPX
REGION PODHALAŃSKI: Pętla spiska - Między Białką a Dunajcem
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

196954
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.9
  • Dystans: 38,6 km
  • Przewyższenie: 131,53 m
  • Suma podejść: 727,08 m
  • Suma zejść: 722,66 m
1132875
Rynek w Nowym Targu
1132876
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej
1132877
Miejsce odpoczynkowe na VeloDunajec
1132878
Kościół pw. Narodzenia NMP w Harklowej
1132879
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie
1132880
Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej
1132881
Kościółek pw. św. Marii Magdaleny
1132882
Rezerwat Bór na Czerwonym
1132883
Villa Akiko
1132884
VeloDunajec
fot. Jarosław Tarański
1132885
Malownicza trasa
fot. Jarosław Tarański
1132886
Trasa w kolorach jesieni
fot. Jarosław Tarański
1161965
Tichnerówka
1161966
Dwór Tetmajerów w Łopusznej
1161967
Rezerwat przyrody Przełom Białki nad Krempachami
Przebieg: Nowy Targ - Dębno Podhalańskie - Nowa Biała - Nowy Targ

Jeszcze parę lat temu przejazd rowerem między Nowy Targiem, a jeziorem Czorsztyńskim był praktycznie niewykonalny bez konieczności wjechania na ruchliwe drogi. Dzięki inwestycjom w trasy rowerowe z prawdziwego zdarzenia, czyli Velo Dunajec (VD) oraz Szlak Wokół Tatr (SWT), ta sytuacja w ostatnich latach zmieniła się o 180 stopni. Dzisiaj można to zrobić tam i z powrotem na minimum dwa sposoby, w zasadzie nie spotykając na swojej drodze samochodu. Dodatkowo - jest w zasadzie cały czas płasko, bo całość wycieczki meandruje po Kotlinie Nowotarskiej pomiędzy Białka a Dunajcem. Z wykorzystaniem wycieczki wokół jeziora Czorsztyńskiego (bit.ly/veloczorsztyn), robi się nam prawdopodobnie najpiękniejsza 80-cio kilometrowa pętla jaką można zrobić w Małopolsce na rowerze. I to dla każdego, bo większość poprowadzona jest po asfaltowych, odseparowanych drogach dla rowerów lub drogach z minimalnym natężeniem ruchu samochodowego. O widokach na Tatry, Gorce i Pieniny wspominać już nie będę. Jeśli jedziecie samochodem to polecam niewielki parking obok lotniska lub na Targowicy w Nowym Targu (pełna lista parkingów na mapie bit.ly/velomaps, w warstwie “Parkingi”). Bezproblemowy i malowniczy wyjazd z Nowego Targu zapewni trasa Velo Dunajec którą bez problemów “spłyniecie” rowerowo wzdłuż tytułowej rzeki aż do jeziora. Gdzie zjechać z trasy i dlaczego? W Łopusznej polecam odwiedzić Tischnerówkę, stadninę konną, Dworek Tetmajerów i skosztować pstrąga w Pstrągu (wszystko w promieniu 200 metrów). Po czarującej jeździe wzdłuż Dunajca nie zapomnijcie zahaczyć o słynne drewniane kościoły w Harklowej i Dębnie. To właśnie w Dębnie zdecydować można czy pojechać jeszcze wokół jeziora czy wracać do Nowego Targu. Powrót będzie o tyle bardziej wymagający, że będzie lekko pod górę i zdecydowanie bardziej szutrowo (Dębno - Nowa Białą oraz odcinek przez Bór nad Czerwonem). Ale wszystko do wykręcenia nawet dla początkujących. Na powrocie niech skusi Was fakultatywne odbicie kierownic nad przełom rzeki Białki lub Cisową Skałę, gdzie nie tylko można się ochłodzić w upalny dzień, ale również poczuć klimat “Janosika” (tu kręcono słynne sceny do tego serialu). W Gronkowie po przejechaniu pod mostem i drogą krajową DK49, wjedża się w gęste lasy Boru nad Czerwonem. Nawierzchnia może być czasem wyzwaniem dla mniejszych kół, bo miejscami jest dość luźny żwirek. Ale uwierzcie mi, że przejazd kiedyś tędy był praktycznie niemożliwy ze względu na podmokłość terenu i liczne torfowiska, a dzięki nowej trasie jeżdżą poradzą sobie tu nawet dzieci. Po dotarciu w okolice lotniska (startują stąd loty widokowe nad Podhalem i Tatrami), polecam jeszcze zwiedzić pomosty i mikro wieżę widokową jakie powstały w ramach tutejszego rezerwatu przyrody. Jak widzicie - raczej nie warto gonić w jeden dzień “dużej pętli” połykając od razu VeloCzorsztyn. Zdecydowanie znajdźcie sobie nocleg w okolicach Dębna, Szlembarku lub Frydmana i rozłóżcie sobie to na powolne, weekendowe zwiedzanie.

AUTOR TRASY: JAROSŁAW TARAŃSKI
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta