Reda, etap 2: spływ od Wejherowa do Rezerwatu Przyrody Beka

Dodano 24 lipca 2017 przez plik GPX
Reda, etap 2: spływ od Wejherowa do Rezerwatu Przyrody Beka
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

105194
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Kajak
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 25,1 km
 • Czas trwania: 6 h 18 min
 • Średnia prędkość: 3,98 km/h
 • Przewyższenie: 165,83 m
 • Suma podejść: 250,43 m
 • Suma zejść: 275,9 m
 • Data: 16 lipca 2017
 • Lokalizacja: Wejherowo, Reda, Osłonino
615231
Płyniemy pod baldachimem pięknych buków i dębów
615232
Na granicy lasów Puszczy Darżlubskiej
615233
Niesamowite, ogromne drzewa
615234
Trochę otwartej przestrzeni
615235
Pojawiają się pierwsze przeszkody
615236
Rzeka tworzy nowy bieg
615237
Piękna sceneria przy ujściu Cedronu
615238
Powalone drzewa
615239
Kolejne przeszkody, ale łatwe do przebrnięcia
615244
Zachwycająca zieleń
615245
Konary drzew zanurzone w nurcie rzeki
615246
Kaskada pod wiaduktem kolejowym
615247
Zastawka i konieczna przenoska
615248
Leżące w nurcie konary i korona drzewa
615249
Na horyzoncie wzgórza Kępy Puckiej
615250
Powoli rzeka zwalnia
615251
Wpływamy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego
615252
Ostatnia prosta
615253
Znaki informujące o końcu szlaku kajakowego
615254
Rezerwat ścisły, koniec spływu
615255
Rezerwat Przyrody Beka
Reda, to rzeka przepływająca przez północną cześć Kaszub. Jej szlak jest bardzo zmienny i niezwykle różnorodny pod kątem krajobrazu. Początkowo jest wąska, ale niebywale malownicza. Wije się wśród malowniczych pól i łąk u stóp Wysoczyzny Żarnowieckiej. Po nabraniu wody, już jako znacznie szersza rzeka przedziera się przez tajemnicze lasy Puszczy Darżlubskiej. Niewątpliwie to najtrudniejszy odcinek miejscami rwącej rzeki i setek meandrów, na których trochę trzeba się nawiosłować. Po wydostaniu się na obszar Mostowych Błot ponownie wkraczamy w strefę sielanki. Miejscami spokój zakłócają jednak pojedyncze powalone drzewa, których korona leży w nurcie rzeki. Przedzieranie się przez nie bez wychodzenia z kajaka, to niewątpliwie niezła przygoda. Najbardziej leniwy odcinek rzeki, to na dobrą sprawę dwa ostatnie kilometry przed tzw. ptasim rajem, czyli Rezerwatem Przyrody Beka. Redę, choć wpada do Zatoki Puckiej, niestety nie można zakończyć na morskich falach, a przed wspomnianym rezerwatem przyrody. Na całym kajakowym szlaku rzeki występują dwie dość uciążliwe przenoski, z czego jedna na przepłyniętym przez nas odcinku przedstawionym na śladzie gps.

Od Wejherowa rzeka zaczyna zagłębiać się w malowniczej Puszczy Darżlubskiej. Wijąc się na pograniczu cywilizacji i pięknych lasów musimy zachować jednak ostrożność, gdyż w nurcie zaczynają pojawiać się różne przeszkody: głownie kamienie i powalone drzewa, które ni stąd ni zowąd mogą nagle zmienić nasz sielankowy spływ w nie lada przygodę. Chcąc przepłynąć pod powalonymi drzewami należy zachować przede wszystkim spokój. Dobrze jest położyć wiosło wzdłuż kajaka i przeciągnąć się przez konary na ramionach. Należy pamiętać też by nie dopuścić do sytuacji ustawienia kajaka w poprzek rzeki.

Meandry rzeki ciągną się aż po miejscowość Redę. Miejscami pojawia się silniejszy nurt i drobne bystrza, najciekawsze z nich jest tuż przed wiaduktem kolejowym, gdzie na niewielkim odcinku rzeka nabiera trochę prędkości. Kawałek dalej dopływamy do rozwidlenia, gdzie należy odbić w lewo! I znowu mamy mały spadek, na którym rzeka płynie nieco szybciej, po czym zwalnia i do zastawki przy stawach rybnych płynie już niemalże żółwim tempem.

Uwaga:

Widząc z daleka otwartą zastawkę oraz słysząc dudniącą wodę, to znak, że zbliżamy się do kolejnej przenoski. Choć brakuje tu znaków ostrzegawczych, nie próbujcie przepływać jej korytem, gdyż ponad dwumetrowy betonowy spadek i zwężony korytarz jest bardzo niebezpieczny. Najlepiej jest dopłynąć do lewego brzegu, mniej więcej na 50 metrów przed jazem, a następnie przenieść go nad barierkami.

Wodowanie kajaka po drugiej stronie obiektu też nie należy do najprzyjemniejszych, gdyż do pokonania mamy dość stromą skarpę oraz ujście kanału odpływowego z hodowli ryb, które wpada do rzeki z dość mocną siłą. Ponowne wejście do kajaka należy więc przemyśleć, tak aby nie skończyło się „kabiną”.

Dalszy ciąg rzeki jest już w miarę spokojny. Wije się ona przez obszar licznych kanałów melioracyjnych zwanych Mostowymi Botami. Na horyzoncie, po lewej stronie, co jakiś czas pojawia się rozległe wzniesienie – to Kępa Pucka.

Najbardziej leniwy odcinek rzeki, to na dobrą sprawę dwa ostatnie kilometry przed tzw. ptasim rajem, czyli Rezerwatem Przyrody Beka. Redę, choć wpada do Zatoki Puckiej, niestety nie można zakończyć na morskich falach tak jak np.: płynącą niedaleko rzekę Piaśnicę.

Tuż przed wspomnianym rezerwatem przyrody należy zakończyć spływ, o czym informują tablice zakazu wpływania na teren ochrony ścisłej. W okresie od maja do października terenu tego strzegą też Strażnicy Ochrony Przyrody i śmiałkom, którzy chcieliby zasmakować morskiej fali wlepiają mandaty.
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
bili533
22 maja 2022 bili533 napisał:
Byłem w zeszły czwartek. Na początku trasy dość dużo powalonych drzew. Bobry zrobiły robotę. Dalej sielanka i trochę nudno, ale całkiem przyjemna trasa. Dodam że nie byłem kajakiem tylko packraftem. Polecam ????
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta