category-icon

Reda, etap 2: spływ od Wejherowa do Rezerwatu Przyrody Beka

25 km
6 h 18 min
161 m
Wejherowo, Reda, Osłonino
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-07-16
Wejherowo, Reda, Osłonino
category-icon
25 km
161 m
191 m
Średni
6 h 18 min
6/6
Reda, to rzeka przepływająca przez północną cześć Kaszub. Jej szlak jest bardzo zmienny i niezwykle różnorodny pod kątem krajobrazu. Początkowo jest wąska, ale niebywale malownicza. Wije się wśród malowniczych pól i łąk u stóp Wysoczyzny Żarnowieckiej. Po nabraniu wody, już jako znacznie szersza rzeka przedziera się przez tajemnicze lasy Puszczy Darżlubskiej. Niewątpliwie to najtrudniejszy odcinek miejscami rwącej rzeki i setek meandrów, na których trochę trzeba się nawiosłować. Po wydostaniu się na obszar Mostowych Błot ponownie wkraczamy w strefę sielanki. Miejscami spokój zakłócają jednak pojedyncze powalone drzewa, których korona leży w nurcie rzeki. Przedzieranie się przez nie bez wychodzenia z kajaka, to niewątpliwie niezła przygoda. Najbardziej leniwy odcinek rzeki, to na dobrą sprawę dwa ostatnie kilometry przed tzw. ptasim rajem, czyli Rezerwatem Przyrody Beka. Redę, choć wpada do Zatoki Puckiej, niestety nie można zakończyć na morskich falach, a przed wspomnianym rezerwatem przyrody. Na całym kajakowym szlaku rzeki występują dwie dość uciążliwe przenoski, z czego jedna na przepłyniętym przez nas odcinku przedstawionym na śladzie gps.

Od Wejherowa rzeka zaczyna zagłębiać się w malowniczej Puszczy Darżlubskiej. Wijąc się na pograniczu cywilizacji i pięknych lasów musimy zachować jednak ostrożność, gdyż w nurcie zaczynają pojawiać się różne przeszkody: głownie kamienie i powalone drzewa, które ni stąd ni zowąd mogą nagle zmienić nasz sielankowy spływ w nie lada przygodę. Chcąc przepłynąć pod powalonymi drzewami należy zachować przede wszystkim spokój. Dobrze jest położyć wiosło wzdłuż kajaka i przeciągnąć się przez konary na ramionach. Należy pamiętać też by nie dopuścić do sytuacji ustawienia kajaka w poprzek rzeki.

Meandry rzeki ciągną się aż po miejscowość Redę. Miejscami pojawia się silniejszy nurt i drobne bystrza, najciekawsze z nich jest tuż przed wiaduktem kolejowym, gdzie na niewielkim odcinku rzeka nabiera trochę prędkości. Kawałek dalej dopływamy do rozwidlenia, gdzie należy odbić w lewo! I znowu mamy mały spadek, na którym rzeka płynie nieco szybciej, po czym zwalnia i do zastawki przy stawach rybnych płynie już niemalże żółwim tempem.

Uwaga:

Widząc z daleka otwartą zastawkę oraz słysząc dudniącą wodę, to znak, że zbliżamy się do kolejnej przenoski. Choć brakuje tu znaków ostrzegawczych, nie próbujcie przepływać jej korytem, gdyż ponad dwumetrowy betonowy spadek i zwężony korytarz jest bardzo niebezpieczny. Najlepiej jest dopłynąć do lewego brzegu, mniej więcej na 50 metrów przed jazem, a następnie przenieść go nad barierkami.

Wodowanie kajaka po drugiej stronie obiektu też nie należy do najprzyjemniejszych, gdyż do pokonania mamy dość stromą skarpę oraz ujście kanału odpływowego z hodowli ryb, które wpada do rzeki z dość mocną siłą. Ponowne wejście do kajaka należy więc przemyśleć, tak aby nie skończyło się „kabiną”.

Dalszy ciąg rzeki jest już w miarę spokojny. Wije się ona przez obszar licznych kanałów melioracyjnych zwanych Mostowymi Botami. Na horyzoncie, po lewej stronie, co jakiś czas pojawia się rozległe wzniesienie – to Kępa Pucka.

Najbardziej leniwy odcinek rzeki, to na dobrą sprawę dwa ostatnie kilometry przed tzw. ptasim rajem, czyli Rezerwatem Przyrody Beka. Redę, choć wpada do Zatoki Puckiej, niestety nie można zakończyć na morskich falach tak jak np.: płynącą niedaleko rzekę Piaśnicę.

Tuż przed wspomnianym rezerwatem przyrody należy zakończyć spływ, o czym informują tablice zakazu wpływania na teren ochrony ścisłej. W okresie od maja do października terenu tego strzegą też Strażnicy Ochrony Przyrody i śmiałkom, którzy chcieliby zasmakować morskiej fali wlepiają mandaty.
Trasę poleca:GR3miasto
GR3miasto

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Trójmiejski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.

Mierzeja Helska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Helska

Turystyczna mapa Mierzei Helskiej i okolic z aktualnymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Mapa obejmuje swoim zasięgiem: Jastarnię, Władysławowo, Kuźnicę, Hel, Juratę, Jastrzębią Górę, Karwię, Chałupy, Juratę i okolice Pucka. Rok wydania 2016

Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Kaszuby Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi. 

Miejscowości na trasie