Łopuszna - Krościenko - Łopuszna

Dodano 25 sierpnia 2021 przez aplikację Android
Łopuszna - Krościenko - Łopuszna
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

226142
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 75,5 km
  • Czas trwania: 6 h 28 min
  • Średnia prędkość: 11,64 km/h
  • Przewyższenie: 451,61 m
  • Suma podejść: 1 768,95 m
  • Suma zejść: 1 766,49 m
  • Data: 25 sierpnia 2021
  • Lokalizacja: Krościenko nad Dunajcem, Jezioro Czorsztyńskie
1275317
Kościół pw. Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata w Łopusznej
Kościół wzniesiony został w 2 poł. XV w., konsekrowany w 1504 r. Kościół należy do starszego typu drewnianych świątyń gotyckich – ma prezbiterium zamknięte ścianą prostą, a od zewnątrz umieszczono na niej kapliczkę. Wewnątrz świątyni podziwiać można ornamentalną polichromię stropów z 1935 r., natomiast na parapecie chóru muzycznego widać pozostałości polichromii z 1500 r. Najcenniejsze wyposażenie kościoła stanowi: gotycki tryptyk z XV w. ze sceną Koronacji Marii, umieszczony w ołtarzu głównym, oraz dwa barokowe ołtarze.
1275318
Dwór w Łopusznej
Zespół dworski w Łopusznej, w skład którego wchodzi dwór i zabudowania gospodarcze, powstał w latach 1787–90. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, pod koniec XVIII w. gospodarzyli w nim Tetmajerowie. Główny budynek jest typowym wiejskim dworem szlacheckim – nakrytym czterospadowym, gontowym dachem, z kolumnowym gankiem i barokową facjatką. Obecnie mieści się w nim Muzeum Kultury Szlacheckiej (oddział Muzeum Tatrzańskiego), prezentujące dawną siedzibę średniozamożnej szlachty. Obejrzeć można m.in. wnętrze kuchni dworskiej oraz ekspozycję etnograficzną wnętrz podhalańskich z XIX w.
1275319
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Harklowej
Kościół został zbudowany ok. 1500 r., na miejscu poprzedniej świątyni. Budowla”,” wzniesiona w konstrukcji zrębowej”,” otoczona sobotami”,” zachowała bryłę gotyckiego kościoła. We wnętrzu zachowały się autentyczne elementy zdobnicze z czasu budowy. Są to przede wszystkim dwa gotyckie portale o wykroju ostrołukowym”,” przechodzącym w nieznacznie zaakcentowany łuk”,” tzw. ośli grzbiet; pozostałości polichromii patronowej z 1500 r. oraz późnobarokowe ołtarze – w głównym umieszczono obrazy z pierwotnego”,” gotyckiego tryptyku z pocz. XVI w.
1275320
Brama dworska w Harklowej
dawna brama za sklepioną kolebkowo sienią przejazdową prowadząca do dworu (lamusa) znajdującego się w głębi posesji.
1275321
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie
Kościół zbudowany został w 1490 r., wieżę wzniesiono w 1601 r. Jego powstanie wiąże się z działalnością cystersów w Ludźmierzu, ale wiarygodna wzmianka pochodzi dopiero z 1335 r. Ściany kościoła od wewnątrz zdobią unikatowe malowidła - polichromia z XV-XVI w., zawierająca motywy geometryczne i roślinne w układzie pasmowym. Wewnątrz kościoła zobaczyć można m.in. późnogotycki tryptyk w ołtarzu głównym z pocz. XVI w., zabytkowy krzyż z 1380 r., unikatowe cymbałki z XV w. oraz tabernakulum z pocz. XIV w. Obiekt w 2003 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
1275322
Jezioro Czorsztyńskie
widok od strony ujścia Dunajca do jeziora
1275323
Velo Dunajec wzdłuż Jeziora Czorsztyńskiego
1275324
Kaplica cmentarna św. Sebastiana w Maniowach
Kaplicę w Maniowach przeniesiono w latach 1987–88 wraz z cmentarzem do Nowych Maniów. Kaplica w Starych Maniowach znajdowała się na wiejskim cmentarzu, położonym nad Dunajcem. Zbudowali ją w 1722 r. mieszkańcy Maniów i okolicy, w podziękowaniu za ocalenie od zarazy. Kaplicę wzniesiono z drewna modrzewiowego w konstrukcji zrębowej. Ściany pokryte są gontem, a pod sobotami nie mają szalunku. Po zachodniej stronie dachu mieści się wieżyczka sygnaturkowa, zwieńczona małą banią z iglicą.
1275325
Jezioro Czorsztyńskie
widok w kierunku Uroczyska Zielone Skałki
1275326
Osada Czorsztyn w Kluszkowcach
Willa „Bank” („Dwór Drohojowskich”) to budynek dawnego dworskiego zajazdu Marcela Drohojowskiego, właściciela dóbr czorsztyńskich. Został wybudowany w 1880 roku jako willa letniskowa. Po II wojnie światowej willa służyła jako siedziba banku spółdzielczego, a w części budynku mieścił się sklep przemysłowo-rolniczy.
Osada Czorsztyn w Kluszkowcach położona jest na wzniesieniu Stylchyn, nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Zorganizowano ją w latach 90 - tych XX w., w związku z budową jeziora zaporowego. Obiekty przeniesiono na nowe miejsce, zachowując ich pierwotną formę i funkcję. Część z nich została przystosowana do celów turystycznych.
1275327
Osada Czorsztyn w Kluszkowcach
willa Józefa Galoty, po II wojnie światowej pełniła rolę ośrodka zdrowia w centrum dawnego Czorsztyna.
1275328
Osada Czorsztyn w Kluszkowcach
willa Leopolda Szperlinga to dawna „Restauracja Pieniny” znajdująca się przed 1994 rokiem w centrum zalanego Czorsztyna.
1275329
Osada Czorsztyn w Kluszkowcach
willa Teofila Sanoka, pszczelarza i muzyka, wieloletniego nauczyciela z Kluszkowiec.
1275330
Uroczysko Zielone Skałki nad Jeziorem Czorsztyńskim
1275331
Jezioro Czorsztyńskie
widok w kierunki zamku w Czorsztynie (po lewej) i zamku w Niedzicy (po prawej)
1275332
Kościół pomocniczy św. Marcina w Grywałdzie
Datowany na 2. poł. XV w. kościół reprezentuje starszy typ kościołów drewnianych w Małopolsce. Głównym akcentem budowli jest wieża, szeroko posadowiona, o ścianach silnie zwężających się ku górze, z wydatnie nadwieszoną izbicą. Malowniczość kościoła podkreślają oszalowane soboty. W prezbiterium i w nawie zachowała się polichromia z 1618 r. Do wyposażenia należą trzy ołtarze, w głównym umieszczono interesujący tryptyk późnogotycki z pocz. XVI w.
1275333
Kaplica Świętego Rocha w Krościenku nad Dunajcem
Kaplica wotywna na Ptaszkowej pod wezwaniem Świętego Rocha patrona chorych i cierpiących zbudowana w latach 1710–1723 dla odwrócenia zarazy dżumy. Wnętrze kaplicy: obraz w stylu chłopskiego baroku wstawiony w 1865 r. W środku obraz św. Rocha datowany na 1865 r. Po lewej św. Sebastian, po prawej św. Wawrzyniec.
1275334
Ratusz w Rynku Krościenka nad Dunajcem
budynek ratusza – mimo że oszpecony przybudówkami – charakteryzuje się pienińskim stylem, nawiązuje do szwajcarskich akcentów architektury pensjonatów szczawnickich. Został wybudowany w latach 40-tych XIX w. Obecnie mieści się w nim m.in. Urząd Gminy, USC, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i inne
1275335
Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem
Najstarsza świątynia Krościenka powstała w połowie XIV w, początkowo jako budowla bezwieżowa, z obecnym prezbiterium jako dawną nawą główną. Po katastrofie wywołanej zawaleniem się wschodniego fragmentu kościoła podmytego przez rzekę, w XVI w. wzniesiono obecna nawę oraz w XVII w. wieżę.
Wewnątrz bardzo cenne, choć tylko częściowo zachowane freski z XIV w. oraz unikalna późnogotycka kamienna chrzcielnica z najbogatszym w Polsce wątkiem heraldyki rycerskiej.
1275337
Dunajec w okolicy Rezerwatu Kłodne
1275338
Kościół św. Marcina w Tylmanowej
Drewniany kościół Św. Mikołaja jest najstarszym zabytkiem Tylmanowej . Pierwsza świątynia powstała tu już w XVI wieku, ale ten drewniany kościółek z gontowym dachem i dzwonnicą spłonął w 1756 roku. Jeszcze tego samego roku wybudowany nowy drewniany kościół, istniejący do dziś.
Kościół w Tylmanowej to budowla jednonawowa, orientowana, z dachem krytym blachą. Wewnątrz uwagę przykuwa barokowy ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz dwa barokowe ołtarze boczne.
1275339
Dwór Berskich w Tylmanowej
Dwór z gankiem wspartym na czterech kolumnach wybudował w 1840 r. ówczesny właściciel Tylmanowej Wiktor Berski. Majątek pozostał w rękach rodziny Berskich do końca drugiej wojny światowej.
Po wojnie dwór pełnił różne funkcje. Znajdowały się w nim m.in. biura, szkoła, dom kultury. Następnie do lat 90. stanowił ośrodek kolonijny. Potem budynkiem zarządzał dom wczasowy Krokus, użytkując go na kawiarnię i dyskotekę. Obecnie dwór jest opuszczony i stopniowo zamienia się w ruinę.
1275340
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej
Drewniany kościół wybudowany w roku 1816 po pożarze wcześniejszej świątyni to jednonawowa budowla orientowana o konstrukcji zrębowej, oszalowana.
Wieża o konstrukcji słupowej i siodłowy dach nawy zwieńczone są baniastym hełmem oraz barokową w charakterze sygnaturką z latarniami. Wyposażenie wnętrza świątyni jest znacznie starsze, pochodzi bowiem z kościoła pofranciszkańskiego ze Starego Sącza. To między innymi cztery barokowe ołtarze, ambona oraz rzeźby i obrazy. Otoczenie kościoła zamknięte jest kamiennym murem powstałym w końcu XIX wieku.
1275341
Dzwonnica przy kościele w Ochotnicy Dolnej
1275342
Potok Ochotnica
1275343
Potok Ochotnica
1275344
Potok Ochotnica
1275345
Droga Knurowska - Gościniec Barabów
Łukowy most kamienny na Drodze Knurowskiej jest jednym z najbardziej niezwykłych zabytków Inżynierii drogowej w Małopolsce. Powstał ok. 1911 r., na górskiej drodze strategicznej Harklowa-Knurów-Ochotnica, wybudowanej przez służby inżynieryjne armii austrowęgierskiej.
Jest to łukowy, jednoprzęsłowy most kamienny, na którym droga nie tylko zakręca ale i wznosi się.
1275346
Droga Knurowska - Gościniec Barabów
Droga Knurowska, zwana także „gościńcem barabów", jest jednym z najciekawszych zabytków wojskowej inżynierii drogowej z przełomu XIX i XX wieku. Jest równocześnie jedną z najpiękniejszych dróg widokowych w Polsce. Z jej trasy podziwiać można 6 wielkich pasm górskich w Polsce i na Słowacji: Gorce, Beskid Sądecki, Pieniny, Magurę Spiską, Góry Lewockie, lecz przede wszystkim pełną panoramę Tatr.
Dystans około 6 km i około 300 metrów wysokości pomiędzy doliną Dunajca w Harklowej a Przełęczą Knurowską pokonuje w 34 zakrętach. Dystans dalszych 4 km od przełęczy do przysiółka Ustrzyk w Ochotnicy Górnej (różnica wysokości ok. 117 m) droga pokonuje trzema zakrętami. Droga Knurowska jest perfekcyjnie wytyczona, gdyż w bardzo trudnym terenie zachowuje niewielkie spadki (7%), dostosowane do możliwości zaprzęgów konnych.
1275348
Droga Knurowska - Gościniec Barabów
widok w kierunku Ochotnicy Górnej
1275349
Droga Knurowska - Gościniec Barabów
widok w kierunku Tatr
1275351
Droga Knurowska - Gościniec Barabów
widok w kierunku Jeziora Czorsztyńskiego
1275352
Dunajec w Harklowej
1275353
Izba Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera w Łopusznej
W Izbie Pamięci można zobaczyć pamiątki i przedmioty, rękopisy, fotografie oraz książki ks. Tischnera. W części multimedialnej można obejrzeć filmy o ks. Tischnerze, wysłuchać jego wypowiedzi i kazań. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, a w programie przewidziane jest wyświetlenie filmu, w którym o sobie samym opowiada ks. prof. Józef Tischner. Obiekt dostępny jest: wtorek-piątek od 10:00 do 16:30, sobota od 10:00 do 15:30.
Po serii wycieczek w okolicach Krakowa i w woj. świętokrzyskim, wykorzystując sprzyjającą pogodę wybrałem się w jedne z moich najbardziej ulubionych okolic tj. w okolice Jeziora Czorsztyńskiego, Pieniny i Gorce. Jest tam wszystko. Woda, lasy, pola, zabytki, doliny, góry i wspaniałe widoki roztaczające się z ich szczytów czy zboczy. Początek wycieczki miał miejsce w Łopusznej skąd bardzo fajnym szlakiem Velo Dunajec ruszyłem w kierunku Czorsztyna, najpierw wzdłuż Dunajca a potem wzdłuż północnego brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Po drodze mijałem śliczne drewniane kościoły w Harklowej, w Dębnie, zobaczyłem także kaplicę cmentarną w Maniowach, do której musiałem trochę odbić od szlaku. Szlak Velo Dunajec opuściłem na dobre po zobaczeniu skansenu w Kluszkowcach, skąd główną drogą ruszyłem w stronę Krościenka. Po pokonaniu przełęczy Snozka, jazda była relaksem albowiem prowadziła praktycznie do samego Krościenka z góry. Drogę tą opuściłem tylko na chwilę gdyż chciałem jeszcze zobaczyć bardzo ładny i cenny drewniany kościół w Grywałdzie. Z Krościenka, niestety również główną drogą, ruszyłem w kierunku Tylmanowej. Za Kłodnem można było wprawdzie zjechać na boczną drogą po prawej stronie Dunajca, mi jednak nie bardzo to pasowało albowiem w planach miałem zobaczenie drewnianego kościoła i dworu znajdującego się w Tylmanowej po lewej stronie rzeki. W Tylmanowej, za mostem nad potokiem Ochotnica, skręciłem w lewo kierując się wzdłuż wspomnianego potoku w głąb doliny skrywającej w sobie Ochotnicę Dolną i Górną. Od Tylmanowej czekało mnie ok. 20 kilometrów jazdy prawie non stop pod górę aż do Przełęczy Knurowskiej. Najciekawszy był ostatni fragment podjazdu do przełęczy albowiem podjazd ten od przysiółka Ustrzyk, przełęcz jak i zjazd z tej przełęczy do Dunajca w Knurowie stanowią odcinek zbudowanej za czasów Austro-Węgier militarnej drogi zwanej Drogą Knurowską lub Gościńcem Barabów. Dystans około 6 km i około 300 metrów wysokości pomiędzy doliną Dunajca w Knurowie a Przełęczą Knurowską pokonuje się w 34 zakrętach przy czym droga jest tak zrobiona aby nachylenie nie przekraczało 7%. W obecnych czasach byłoby to duże wyzwanie a co dopiero na początku XX stulecia, gdzie prace wykonywało się głównie ręcznie. Pokonując tą drogę warto zatrzymywać się przy kilkunastu tablicach informujących o budowie tej drogi i okolicznościach w jakich powstawała. Końcowy etap wycieczki, po zjechaniu do Doliny Dunajca wiódł już znanym szlakiem Velo Dunajec, gdzie na koniec postanowiłem zobaczyć muzeum związane z najsłynniejszą osobą w Łopusznej czyli ks. prof. Józefem Tischnerem.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta