Kraków - Czulice - Kraków

Dodano 2 stycznia 2023 przez aplikację Android
Kraków - Czulice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

283991
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 71,0 km
  • Czas trwania: 5 h 31 min
  • Średnia prędkość: 12,86 km/h
  • Przewyższenie: 7 041,19 m
  • Suma podejść: 7 768,92 m
  • Suma zejść: 784,19 m
  • Data: 2 stycznia 2023
  • Lokalizacja: Kraków
1561703
kościół pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach
Kościół w Raciborowicach należy do grupy kościołów wzniesionych z fundacji Jana Długosza. Zbudowany został w dwóch etapach. W pierwszym etapie około 1460 r. wzniesiono prezbiterium, w drugim w latach 1471-76 dostawiono nawę z wolno stojącą dzwonnicą. W 2. połowie XIX w. została nadbudowana dzwonnica. Jest to kościół gotycki, murowany z cegły, z kamiennym detalem architektonicznym. Złożony jest z dwuprzęsłowego prezbiterium, zamkniętego ścianą prostą z zakrystią od północy oraz z szerszej nawy z kruchtą od południa. W ciągu ponad pięciu wieków istnienia bryła świątyni nie uległa żadnym zmianom.
1561704
błotna pułapka
gruntowa droga między Zastowem a Baranówką nie dała zapomnieć o tym jaka jest pora roku
1561705
Dwór w Baranówce
wybudowany w latach 1923-1926 przez Józefa Amouraux. Po wojnie Dwór w Baranówce przez pewien czas pełnił funkcje magazynu. W pokojach dworskich składowano m.in. narzędzia rolnicze pochodzące z okolicznych majątków a w okresie późniejszym także nawozy sztuczne, które nadżarty ściany i podłogi pomieszczeń dworskich pomimo tego, że stodoły i magazyny stały puste.
Od lat 70 do 2016 r. w dworze znajdowały się mieszkania komunalne. Obecnie nieużytkowany dwór niszczeje.
1561706
kościół pw. Podwyższenie Krzyża Świętego w Wysiołku Luborzyckim
Gotycki kościół pochodzi sprzed 1433 roku a jego fundację wiąże się z osobą Mikołaja Hińczowicza, który był plebanem luborzyckim, podskarbim koronnym, rektorem Uniwersytetu Krakowskiego i doradcą króla Władysława Jagiełły. Na przestrzeni wieków główna bryła kościoła uległa tylko nieznacznym przekształceniom. Na przełomie XV i XVI w. do prezbiterium kościoła od wschodu dostawiono trójboczną przybudówkę. W XIX w. dobudowano od zachodu przedsionek. Zaś w latach 1908-11 dawną zakrystię przerobiono na kaplicę św. Franciszka i powiększono o kruchtę.
1561707
kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biórkowie Wielkim
Kościół w Biórkowie wybudowany został w latach 1623-1633. Kościół wzniesiono w konstrukcji zrębowej i oszalowano deskami -pionowo, z listwowaniem. Nakrywa go dach gontowy, osobny nad nawą i nad prezbiterium. Na nim wznosi się wieżyczka na sygnaturkę. Jest to świątynia jednonawowa z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium i dobudowaną zakrystią oraz niewielką kruchtą. Do głównej bryty przylega wzniesiona pod koniec XVIII wieku barokowa wieża. W pobliżu kościoła stoi również zabytkowa drewniana dzwonnica, wzniesiona w konstrukcji szkieletowej i oszalowana pionowo deskami.
1561708
Dwór w Biórkowie Wielkim
Dwór w Biórkowie został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Dwór był murowany, złożony z parterowego korpusu głównego i przylegającego do niego od strony zachodniej piętrowego skrzydła bocznego dobudowanego w II połowie XIX w.. Wzniesiony w stylu eklektycznym, nawiązującym wystrojem zewnętrznym do architektury renesansowej.
Po II wojnie światowej majątek w Biórkowie został znacjonalizowany. Dwór, częściowo remontowany na początku lat 70. i w 1983 - mieścił się tu m.in. ośrodek zdrowia), potem popadł w ruinę, z której mimo wielu obietnic już się nie podniesie.
1561709
dwór w Pietrzejowicach
Dwór w Pietrzejowicach, o romantycznej sylwecie, zdominowanej przez wydatny, półokrągły ryzalit z galerią widokową na piętrze, został zbudowany w 1937 roku. Odebrany właścicielom po drugiej wojnie i zaniedbany, obecnie zamienia się w ruinę.
1561710
dwór w Karniowie
Obecny budynek dworu w Karniowie nosi wyraźne cechy architektury modernistycznej. Powstał na początku XX wieku, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli. Murowany, parterowy, z prostokątną dwukondygnacyjną wieżą w części północno-wschodniej. Założony na planie prostokąta, z ryzalitami i przybudówkami mieszczącymi wejścia i werandy. Główny element dekoracyjny budowli stanowią wielopłaszczyznowe, zróżnicowane dachy łamane, widoczne wyraźnie zwłaszcza od strony fasady południowej, oraz ozdobny hełm, wieńczący dach wieży.
Po wojnie w budynku dworskim do 2000 roku mieściła się szkoła. Po przeniesieniu szkoły do nowo wybudowanego budynku dwór przez wiele lat był opuszczony i popadał w ruinę. Obecnie jest remontowany a jego otoczenie jest porządkowane.
1561711
dwór w Czulicach
Zespół dworski w Czulicach tworzą dwór, park z dawnymi ogrodami użytkowymi i stawami, cmentarz poległych żołnierzy austriackich w czasie I wojny światowej oraz kamienny pomnik.
Dwór został wybudowany w drugiej ćwierci XIX wieku a po roku 1870, kiedy to stał się własnością rodziny Dąbskich został rozbudowany. W roku 1902 majątek przeszedł w ręce rodziny Wollenów i ich własnością był do 1945 roku. Po 1945 roku majątek przeszedł we władanie Polskiego Związku Hodowców Roślin, a po 1950 został przejęty przez Państwowe Gospodarstwo Rolne - PGR . W latach 1990-2000 w budynku dworu mieściła się szkoła podstawowa. Jednak ze względu na reorganizację oświaty została ona zlikwidowana a opuszczony dwór systematycznie niszczeje.
1561712
dwór w Czulicach
1561713
kościół pw. św. Mikołaja w Czulicach
Kościół parafialny św. Mikołaja w Czulicach pochodzi z 1547 r. Świątynię zbudowano w konstrukcji zrębowej a ściany oszalowano pionowo z listowaniem oraz wizualnie podzielono pilastrami. Nawa i Prezbiterium nakryte są oddzielnymi dachami – nawa dwuspadowym, prezbiterium wielopołaciowym. Wnętrze świątyni nakrywają płaskie stropy a jej wyposażenie stanowią m.in. późnobarokowy ołtarz główny z poł. XVIII w, z obrazem Matki Boskiej Pocieszenia oraz dwa rokokowe ołtarze boczne sprzed 1827 r. Warto zwrócić uwagę na portal u wejścia do zakrystii, o nadprożu w formie ściętego trójliścia oraz płytę nagrobną z XV w.
1561714
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Krakowie-Górce Kościelnickiej
późnogotycka świątynia powstała w latach 1646–48. Nawę i prezbiterium przykrywa jednokalenicowy gontowy dach wielopołaciowy. Wnętrze nakryte jest pozornymi sklepieniami kolebkowymi, które wraz ze ścianami pokryte są polichromią z 1909 r. Do wyposażenia kościoła należą ołtarze rokokowe z XVIII w. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Anielskiej z XVII w., natomiast w bocznych – obrazy Chrystus i Samarytanka fundacji hr. Józefa Wodzickiego.
1561715
Pałac Wodzickich w Kościelnikach
W Kościelnikach znajduje się XVIII-wieczny pałac otoczony rozległym parkiem oraz budynki (obecnie zrujnowane), które byty pierwotnie częściami obronnego założenia o średniowiecznym rodowodzie: zameczek - później zaadaptowany na oficynę zachodnią, oficyna wschodnia oraz budynek bramny i kaplica.
Zdewastowany pałac wraz z otoczeniem został odzyskany przez spadkobierców pod koniec lat 90. Obecnie należy do rodziny Nowina Konopków i jest odrestaurowywany.
1561716
Klasycystyczny dwór Badenich w Branicach
Dwór wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w.. Jest to parterowa budowla murowana w układzie dwutraktowym. Od strony południowej posiada portyk kolumnowy a od północy ryzalit. Dwór jest przykryty wysokim dachem czterospadowym. Zdewastowany budynek został odbudowany w drugiej połowie lat 80-tych i ma w nim siedzibę Oddział Muzeum Archeologicznego w Nowej Hucie
1561717
dwór Branickich tzw. lamus w Branicach
Dwór późnorenesansowy z 1603 r., zbudowany na polecenie Jana Branickiego, zaprojektowany prawdopodobnie przez Santiego Gucciego, zdobiony przez artystów włoskich, Zwany także lamusem, ponieważ Braniccy porzucili go na rzecz zbudowanego potem obok (niezachowanego) „dworu polskiego”. Istniejący dwór ma trzy kondygnacje i został zbudowany na planie prostokątna o wymiarach 12 × 10 metrów. Zwieńczony jest renesansową attyką, o ścianach zdobionych dekoracją sgraffitową i renesansowej kamieniarce. Zajmowany obecnie przez oddział Muzeum Archeologicznego..
1561718
kościół św. Wincentego w Pleszowie
Kościół został wybudowany w latach 1800–1806 z fundacji ówczesnych właścicieli Pleszowa książąt Czartoryskich, wyposażony staraniem następnego właściciela - Wincentego Kirchmayera.
Kościół wzniesiono w stylu klasycystycznym, w bryłę kościelną wkomponowano wieżę, którą w 1929 r. podwyższono do wysokości 20 metrów i nakryto nowym dachem. We wnękach fasady znajdują się figury św. św. Piotra i Pawła.
1561719
Pałac Kirchmayerów w Pleszowie
W 1829 r. Kirchmayerowie wybudowali pałac jednak bankructwo zmusiło ich pod koniec XIX w. do sprzedaży dóbr w tym pałacu. Od tego czasu wielokrotnie zmieniali się właściciele i przeznaczenie pałacu. M.in. Budynek dzierżawili salezjanie którzy założyli nowicjat a od 1929 r. do lat 50 prowadzony był sierociniec przez siostry zakonne.
W 1986 r. budynek przejął szpital psychiatryczny a od 1992 r. pałac stanowi siedzibę stowarzyszenia MONAR. Robienie zdjęć jest zakazane.
1561720
kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Lasku Mogilskim w Krakowie
Kaplica została wybudowana w czynie społecznym w 1986 na miejscu poprzedniej. Nową, większa kaplica, zachowała proporcjonalnie kształty poprzedniej.
1561721
Wały Wisły
Na koniec trochę luksusu w postaci równej, asfaltowej ścieżki poprowadzonej wałami Wisły
1563929
konfiguracja trasy
Przełom grudnia i stycznie przyjęło się traktować jako sezon do uprawiania sportów zimowych tymczasem pogoda sprawiła psikusa i na początku stycznia zrobiła się pogoda typowo wiosenna. Grzechem by było zmarnowanie takiej pogody w związku z czym odkurzyłem rower i ruszyłem w trasę. Trasę wytyczyłem po znanych mi z poprzednich wycieczek miejscowościach a głównym motywem były głównie dworki i sprawdzenie czy coś się w ich losach zmieniło. Niestety, poza nielicznymi przypadkami czas działa na niekorzyść większości z dworków, które mijałem, najważniejsza jednak zmiana dotyczyła zespołu dworskiego w Branicach. Do tej pory w dworze i lamusie wchodzącym w skład tego zespołu funkcjonował oddział Muzeum Archeologicznego. Jak się jednak dowiedziałem, w najbliższym czasie majątek mają przejąć spadkobiercy poprzednich właścicieli. Możliwe że są to ostatnie chwile na zapoznanie się ze zbiorami znajdującymi się w Branicach. Nie wiadomo jakie będą dalsze losy zespołu dworskiego w Branicach, z doświadczenia wiem jednak, że zwrot dworów czy pałaców właścicielom lub ich spadkobiercom nie musi oznaczać poprawy. Przykładem tego może być pałac Wodzickich w Kościelnikach, który mimo prowadzonego od wielu lat remontu wyglądem dalej nie zachwyca. Od pałacu w Kościelnikach o wiele gorsze perspektywy mają natomiast dwory w Baranówce, Biórkowie Wielkim, Pietrzejowicach, Karniowie i Czulicach. Dwory te niszczeją od wielu, wielu lat a los dworu w Biórkowie w zasadzie jest już przesądzony, w Karniowie natomiast jakieś prace remontowe ruszyły lecz tak jakby utknęły w miejscu. Na trasie wycieczki znajdował się jeszcze pałac Kirchmajerów w Pleszowie ciężko coś na jego temat powiedzieć, gdyż tam nie tylko jest zabronione robienie zdjęć, a nawet wstęp. Nie było natomiast problemów z dostępem do zabytkowych obiektów sakralnych i prezentowały się one całkiem dobrze. Podczas wycieczki pogoda dopisywała, niestety pora roku sprawiła, że zdarzały się błotne pułapki. Największa i to tradycyjnie miała miejsce na fragmencie drogi gruntowej między Zastowem a Baranówką. Pokonanie tego odcinka sprawiło, że rower przybrał na wadze chyba parę kilo a i buty też, bo nie da się ukryć, że fragmenty trzeba było pokonywać pieszo. Na pozostałych odcinkach trasy było zdecydowanie lepiej jednak pomimo słonecznej pogody, nawierzchnia przeważnie była mokra. Podczas wycieczki tradycyjnie miałem problem ze śledzeniem trasy a głównie wysokości w związku z powyższym wykres wysokości znajduje się na ostatnim waypointcie

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta