2020-06-15_Zakliczyn - Rzepiennik Biskupi - Zakliczyn

Dodano 15 czerwca 2020 przez aplikację Android
2020-06-15_Zakliczyn - Rzepiennik Biskupi - Zakliczyn
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

176685
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.9
 • Dystans: 75,1 km
 • Czas trwania: 6 h 30 min
 • Średnia prędkość: 11,55 km/h
 • Przewyższenie: 244,6 m
 • Suma podejść: 2 865,01 m
 • Suma zejść: 2 865 m
 • Data: 15 czerwca 2020
 • Lokalizacja:
1003480
kościół pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie
kościół został wybudowany w latach 1739-1768 przy wcześniejszej późnorenesansowej kaplicy z XVI/XVII wieku, wzniesionej na wzór kaplicy Zygmuntowskiej przy katedrze na Wawelu.
1003481
zabudowa Zakliczyna
Charakterystyczne drewniane, parterowe domy o specyficznej konstrukcji „dziewięciosłupowej”. Były to domy o ścianach konstrukcji zrębowej, stawiane szczytami do drogi, zwieńczone dachami naczółkowymi z okapami wydatnie wysuniętymi nad chodniki.
1003482
zespół klasztorny reformatów i kościół parafialny pw. MB Anielskiej w Zakliczynie
zespół klasztorny reformatów, poł. XVII-XIX, w tym kościół parafialny pw. MB Anielskiej, z fundacji w latach 1645–1651 Zygmunta Aleksandra Tarły;
1003483
dwór w Paleśnicy
dwór hr. Steckiej z XVIII w. / 1950 r
1003484
Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Jastrzębi
Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Jastrzębi pochodzi najprawdopodobniej z I. poł. XVI w. (pierwsze wzmianki z 1529 r.). W latach 1965–66 podczas gruntownego remontu obiekt został częściowo przekształcony według projektu Z. Zjawina. Zatracił wtedy wiele cech stylowych, m.in. usunięto znaczną część późnogotyckiego detalu ciesielskiego.
1003485
dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
dwór w Kąśnej Dolnej to polski dom Paderewskiego w latach 1897 - 1903. W skład zespołu dworsko-parkowego wchodzą dwa budynki o dużej wartości historycznej (dwór z kończ XVIII lub początku XIX wieku i dawna oficyna dworska) oraz park dworski
1003486
staw w Kąśnej Dolnej
staw na terenie parku przy dworze I. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
1003487
Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
ostaniec Czarownica
1003488
Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
ostaniec Ratusz
1003489
Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
1003490
Rynek w Ciężkowicach
Widok na Rynek w Ciężkowicach. Na pierwszym planie pomnik "Ławeczka Paderewskiego", w tle klasycystyczny ratusz z przełomu XVIII i XIX wieku
1003491
cmentarz wojenny nr 143 Ostrusza
jeden z licznych na tym terenie cmentarzy z I Wojny Światowej. Spoczywa na nim 9 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 96 żołnierzy armii niemieckiej i 226 żołnierzy armii rosyjskiej
1003492
kościół św. Jana Chrzciciela w Rzepienniku Biskupim
kościół wzniesiono na początku XVI w., wieżę dobudowano prawdopodobnie w XVII w. Jest to kościół późnogotycki, konstrukcji zrębowej o ścianach pokrytych gontem i wzmocnionych lisicami.
1003493
dwór w Rzepienniku Biskupim
Pierwszy dwór w Rzepienniku Biskupim został wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku – zachowały się z niego piwnice w części południowej, wysokie, z kamienia i cegły, kryte sklepieniami kolebkowymi. Obecny budynek dworu powstał w wyniku przebudowy przeprowadzonej przez Więckowskich w latach 1910-1912. Budowla ma charakter eklektyczny.
1003494
dwór w Gromniku
XIX-wieczny dwór w Gromniku jest budowlą o charakterze eklektycznym, murowaną z cegły na fundamencie z kamienia łamanego. Parterowy, z piętrowymi skrzydłami bocznymi, częściowo podpiwniczony (w części zachodniej). Założony na rzucie prostokąta, z dwoma skrzydłami występującymi ryzalitowo przed lico fasady, dobudówką w zachodniej części fasady północnej oraz podcieniem wspartym na masywnych murowanych filarach.
Obecnie w budynku dworskim mieści się Urząd Gminy Gromnik.
1003495
kościół pw. św. Marcina Biskupa w Gromniku
Kościół św. Marcina Biskupa w Gromniku wzniesiono w 1727 r., obecnie nie jest użytkowany. Jest to budowla jednonawowa, pokryta gontowym dachem, do której dostawiono nietypową, słupową wieżę z baniastym hełmem.
Obecnie kościół w remoncie
1003496
Kościół pw. Matki Boskiej Gromnicznej w Siemiechowie
ościół Matki Boskiej Gromnicznej w Siemiechowie powstał na przełomie XV i XVI w.; na początku XX w. dobudowano do niego murowaną kaplicę. Pomimo tego przekształcenia jest on nadal jednym z ciekawszych przykładów gotyckiej architektury drewnianej na tych terenach. Jednonawowa, obita gontem świątynia ma konstrukcję zrębową, a jej smukłą sylwetkę kryje jednokalenicowy, gontowy dach.
1003497
kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Brzozowej
Kościół parafialny św. Mikołaja Biskupa z Brzozowej pochodzi z 1. poł. XVI stulecia. Jest to świątynia w stylu późnogotyckim, jednonawowa. Wieżę konstrukcji słupowej wieńczy barokowy hełm. Gotycki portal znajdujący się w wejściu południowym do nawy wykrojony jest w ośli grzbiet.
1003498
zespół dworski w Lusławicach
W 1975 roku zaniedbany XIX-wieczny dwór oraz część dawnego parku zakupiło małżeństwo Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, Elementem centralnym zespołu dworskiego jest klasycystyczny budynek dworu wybudowany na początku XIX wieku, prawdopodobnie na miejscy starszego, drewnianego, częściowo przebudowany w drugiej połowie XIX wieku.
Dwór usytuowany jest w rozległym parku, otoczonym pseudobarokowym kamienno-ceglanym ogrodzeniem. Park ten, pochodzący z końca XVIII wieku, tworzony i stale wzbogacany przez Krzysztofa Pendereckiego, zyskał już międzynarodową sławę. Powiększony z biegiem lat z kilku do kilkunastu hektarów, stał się niezwykłym arboretum, zawierającym kilkaset gatunków drzew i krzewów.
Po wielu dniach oczekiwania w końcu doczekałem się pogody umożliwiającej odbycie kolejnej w tym roku wycieczki. Wprawdzie rewelacji nie było ale przynajmniej nie padało a wiatr był umiarkowany.
Tym razem na tapetę wziąłem południową część powiatu tarnowskiego zaczynając i kończąc wycieczkę w Zakliczynie. Na trasie wycieczki znajdowało się to co mnie szczególnie interesuje czyli zabytkowe i w większości drewniane kościoły oraz kilka dworków. Znajdujące się na trasie wycieczki kościoły i dwory generalnie prezentowały się całkiem fajnie, wyjątek stanowił zaniedbany i opuszczony dwór w Paleśnicy. Na trasie wycieczki znajdowało się także bardzo ciekawe miejsce a mianowicie Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Z racji tego, że poruszałem się rowerem zobaczyłem tylko namiastkę tego co tam można zobaczyć i to tylko tą znajdującą się na obrzeżu. Aby zobaczyć więcej trzeba poruszać się po rezerwacie pieszo. A naprawdę warto. Trasa wycieczki była pofałdowana z miejscami dość stromymi podjazdami i zjazdami. Najbardziej dał się we znaki podjazd od Paleśnicy do Jastrzębi (zwłaszcza w końcowej części) oraz może krótki ale bardzo stromy podjazd pod drewniany kościółek w Rzepienniku Biskupim. Ogólnie wycieczka na plus, zaliczyłem wszystko to co miałem w planie a widoki towarzyszące mi podczas wycieczki wspaniałe, zwłaszcza z wierzchołków wzgórz

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
3 Krajobrazy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0