Kraina w Kratę, część 2

Dodano 25 października 2015 przez plik GPX
Kraina w Kratę, część 2
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

70078
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 8.0
 • Dystans: 85,2 km
 • Czas trwania: 8 h 45 min
 • Średnia prędkość: 9,73 km/h
 • Przewyższenie: 88,93 m
 • Suma podejść: 506,55 m
 • Suma zejść: 477,23 m
 • Data: 24 października 2015
 • Lokalizacja: Gardna Wielka, Kluki, Główczyce, Lębork
387363
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
387970
wycieczka rowerowa
387971
Pomnik przyrody
387972
Pałac w Żoruchowie
W Żoruchowie zobaczymy dobrze zachowany piętrowy pałac należący niegdyś do rodu von Braunschweig. Wybudowany na planie prostokąta w 1833 r. Przed pałacem rozciąga się owalny podjazd, a wokół park dworski, o powierzchni około 4 hektarów, łączący się dalej z lasami.
387973
zabudowania przy folwarku w Żoruchowie
387974
zabudowania przy folwarku w Żoruchowie
387975
Aleja kasztanowa
387976
Kamienny kościół w Żelkowie
Neogotycki kościół pw. św. Antoniego z połowy XIX wieku zbudowany z cisów granitowych. Na uwagę zasługują tu witraże oraz stare organy stworzone przez Volknera z Duninowa. Przy świątyni znajduje się pomnik upamiętniający poległych podczas I wojny światowej mieszkańców Żelkowa i okolic
387977
Lasy nad Łupawą
387978
Lasy nad Łupawą
387979
Lasy nad Łupawą
387980
pole
387981
Most nad Łupawą
387982
Kościół w Gardnie Wielkiej
”Kraina w Kratę” to obszar nadmorskich gmin Pomorza Środkowego, gdzie dominującym elementem krajobrazu jest budownictwo szachulcowe. W stylu tym do dziś podziwiać można przeróżne zabudowania zarówno wiejskie jak i miejskie, a wśród nich przepiękne domy, budynki inwentarskie, stodoły, kuźnie, szkoły, a także kościoły, kamienice i dwory. Nasza rowerowa wycieczka skupiła się jednak tylko na pewnej części tego malowniczego obszaru, w końcu nie sposób zobaczyć wszystkiego w ciągu jednego dnia. Kolejne ciekawe zabudowania w tym stylu zobaczymy w następnych wizytach, które mamy już w planach.


Trasa naszej jednodniowej wycieczki rowerowej zakładała przede wszystkim aktywny wypoczynek, dlatego nie spiesząc się zbytnio pozwoliliśmy sobie na wiele przyjemności, przy minimum wysiłku. Na naszej trasie podziwialiśmy malownicze wsie oraz miasteczka, gdzie co rusz robiliśmy liczne postoje. Przemierzając Krainę w Kratę mieliśmy okazję zapoznać się ze stylem szachulcowym i to nie tylko oglądając go z zewnątrz. Sporo uwagi poświeciliśmy także zabytkowej wsi Kluki, w której znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej.


Trasa drugiej edycji jednodniowej wyprawy przez „Krainę w Kratę”:

Chcąc delektować się pięknem tutejszego krajobrazu i relaksować na jego łonie, trasę ułożyliśmy tak, by wiodła przede wszystkim z dala od wzmożonego ruchu drogowego. Wykorzystując więc znajomość lokalnych dróg gruntowych, którymi wyznakowano szlaki turystyczne, pozwoliliśmy sobie na spokojną jazdę w bardzo różnorodnym terenie. Na naszej trasie dominowały utwardzone drogi gruntowe oraz leśne dukty, tylko w mniejszym stopniu drogi asfaltowe. Ważnym czynnikiem wpływającym na wypoczynek był także dystans. Tym razem udało nam się zamknąć go w 85 km, a liczne przerwy co 10-20 km pozwoliły szybką regenerację i chęć dalszej jazdy z uśmiechem na twarzy.
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Mapa Kaszuby Środkowe
Kaszuby Środkowe - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na...

Mapa Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Słowińskiego Parku Narodowego wraz z zaznaczeniem szlaków pieszych i rowerowych oraz najważniejszych atrakcji turystycznych. Mapa swoim zasięgiem obejmuje obszar od Łeby do Ustki, od południa zamknięty przez Warblino.

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Wybrzeże Bałtyku

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Świnoujście - Hel z dziewięciolatkiem. | Autor zdjęcia: arturooo
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
GR3miasto
17 listopada 2015 GR3miasto napisał:
Polska jest piękna, tylko trzeba umieć cieszyć się jej krajobrazami i nie porównywać z innymi ;)
r_krzysztof
17 listopada 2015 r_krzysztof napisał:
Tylko pozazdroscic widokow i trasy :). pozdrawiam
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0