Kalwaria Wejherowska po zmroku

Dodano 20 listopada 2017 przez plik GPX
Kalwaria Wejherowska po zmroku
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

113950
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 5.0
 • Dystans: 10,0 km
 • Czas trwania: 2 h 48 min
 • Średnia prędkość: 3,57 km/h
 • Przewyższenie: 110,07 m
 • Suma podejść: 164,36 m
 • Suma zejść: 267,22 m
 • Data: 18 listopada 2017
 • Lokalizacja: Wejherowo
659713
Kaplica Grobu Matki Bożej
659714
Kaplica Pocałunku Judasza
659715
Kaplica Ogrójca
659716
Kaplica Wniebowstąpienia
659720
Drogowskaz na skrzyżowaniu ścieżek
659721
Kaplica Wieczernika
659722
Kaplica Domku Matki Bożej
659724
Kaplica Spotkania Chrystusa z Matką Bożą
659725
Kaplica Pierwszego Upadku Chrystusa
659726
Kaplica Podjęcia Krzyża
659727
Kaplica Pałacu Piłata
659728
Kaplica Pałacu Heroda
659729
Kaplica Bramy Łez
659730
Kaplica Płaczących Niewiast
659731
Kaplica Przybicia do Krzyża i Kościół Trzech Krzyży
659732
Kaplica Matki Boskiej Bolesnej
659733
Kaplica Grobu Chrystusa
659734
Park im. A. Majkowskiego
659735
XIX wieczny pałac, dawna rezydencję rodziny Przebendowskich i Keyserlingów
659736
Ratusz na Placu Wejhera
Kalwaria Wejherowska to bardzo urokliwe miejsce, warte odwiedzenia nawet po zmroku. Pięknie oświetlone kapliczki zachęcają na wieczorny spacer nie tylko amatorów wędrówek, ale także miłośników fotografii. Chcąc udać się na podobny spacer przy blasku księżyca, należy zaopatrzyć się w dobrą latarkę bądź czołówkę, gdyż niektóre odcinki trasy są nieoświetlone.

Trochę historii:

Kalwaria Wejherowska rozciąga się na trzech wzgórzach o biblijnych nazwach: Góra Oliwna, Syjon oraz Golgota, które górują nad miastem założonym przez Jakuba Wejhera. Głównym celem naszego spaceru było obejrzenie obiektów Kalwarii Wejherowskiej, której założenie zrodziło się wraz z myślą fundacji kościoła pod wezwaniem św. Anny oraz klasztoru dla franciszkanów reformatorów, na początku XVII wieku. W skład Kalwarii Wejherowskiej wchodzi 25 kapliczek, do najcenniejszych należą: Pałac Piłata, Wniebowstąpienia, Spotkanie Chrystusa z Matką, kościół Trzech Krzyży, Ogrójec oraz Grób Chrystusa. Na co dzień kaplice są zamknięte. Chcąc zobaczyć ich wnętrza należy zgłosić się do Ojców Franciszkanów.

Szczegółowy opis kapliczek:
http://kalwariawejherowska.pl/kapliczki.html

Cały kompleks stanowi perłę architektury sakralnej w Polsce północnej i obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce.

Trasa procesji po Kalwarii Wejherowskiej:

Dla ułatwienia zwiedzania wyznaczono tzw. ścieżkę kalwaryjską, my jednak chcieliśmy jak najmniej mieć styczności z cywilizacją, dlatego też wędrując udaliśmy się przez las oraz Dolinę Cedronu, która rozdziela trasę kalwarii. W większości szliśmy wytyczonymi ścieżkami opierając się o tutejsze szlaki turystyki pieszej, m.in. dobrze nam znany, oznakowany kolorem czarnym - szlak Zagórskiej Strugi.

Inne ciekawostki w Wejherowie:

Będąc w mieście Jakuba Wejhera prócz samej kalwarii warto odwiedzić również pięknie odnowiony Rynek Miejski oraz dawną rezydencję rodziny Przebendowskich i Keyserlingów, znajdującą się w malowniczym parku im. A. Majkowskiego. Pałac został wzniesiony na początku XIX wieku przez niemiecką rodzinę Keyserlingków, na miejscu pałacu polskich magnatów, Przebendowskich. Zachowany został pierwotny kształt budynku, jego podziały i neogotycki wystrój architektoniczny. Od 1993 roku w murach pałacu znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej.

Sposoby dojazdu/dojścia lub wycieczki:

Do Wejherowa dotrzeć można na wiele sposobów. Najszybciej oczywiście będzie samochodem wyruszając główną arterią trójmiasta, ale nie spiesząc się warto udać się malowniczą trasą przez Kaszuby: kierując się przez Koleczkowo, Bieszkowice i Nowy Dwór. Tą samą trasą, niestety tylko w ciągu tygodnia podąża autobus PKS. Dogodnie jest również dotrzeć do Wejherowa kolejką SKM, która z Gdyni Głównej jedzie nieco ponad pół godziny.
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Mapa Kaszuby Środkowe
Kaszuby Środkowe - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na...

Mapa Trójmiejski Park Krajobrazowy
Trójmiejski Park Krajobrazowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych,...

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Trójmiasto

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Do falochronów | Autor zdjęcia: max_c74
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0