Zawiercie - Bobolice - Zawiercie

Dodano 25 grudnia 2022 przez rysowanie
Zawiercie - Bobolice - Zawiercie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

283261
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1560212
kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach
kościół został ufundowany w 1583 r. i wzniesiony został z jurajskiego kamienia na zrębach średniowiecznej wieży obronnej i przyległej do niej kaplicy. Swoją obecną, oryginalną formę kościół zyskał w 1610 r. kiedy to do istniejącego korpusu dobudowano trzy absydy symbolizujące św. Trójcę.
1560213
ruiny zamku Bąkowiec w Morsku
Zamek "Bąkowiec" został wzniesiony na przełomie XVi XVI w. przez rodzinę Włodków, którzy na początku wieku XVI przejęli wieś Morsko od zakonu kanoników laterańskich. Po rodzinie Włodków wieś przeszła w posiadania kolejnych właścicieli tj. Zborowskich, Brzeskich i Giebułtowskich. W XVII w. zamek został opuszczony i znajduje się dzisiaj w stanie ruiny. Nie jest udostępniony do zwiedzania.
1560214
Rezerwat Przyrody „Góra Zborów”
Rezerwat Przyrody "Góra Zborów" został utworzony dla ochrony walorów przyrody nieożywionej tj. licznych ostańców skał wapiennych, osiągających nawet 30 m wysokości i jaskiń oraz cennych zbiorowisk roślinnych i rzadkich chronionych roślin. Obszar rezerwatu obejmuje Górę Zborów (nazywaną też Berkową Górą) oraz pasmo Kołoczek. Łącznie zajmuje on powierzchnię 45 ha.
1560215
Rzędkowickie Skały
Skały Rzędkowickie to najbardziej okazała i malownicza grupa skalna na obszarze Parku Krajobrazowego "Orlich Gniazd". Składają się nań malownicze, o fantastycznych kształtach ostańce skalne z licznymi schroniskami oraz jaskiniami.
1560216
zamek w Bobolicach
Początki zamku sięgają ok. 1350 r. i związane są z Kazimierzem Wielkim. Przez stulecia zamek zmieniał wielokrotnie właścicieli, wielokrotnie był niszczony i odbudowywany. Wojny szwedzkie w XVII i XVIII w przypieczętowały upadek zamku. W XIX w. dzieła zniszczenia dopełnili poszukiwacze skarbów zamieniając zamek w ruinę. Pod koniec XX w. rodzina Laseckich – obecnych właścicieli zamku – dokonała rekonstrukcji zamku. Rekonstrukcja wzbudzała kontrowersje i krytykę różnych środowisk jednak według mnie zrekonstruowany zamek robi imponujące wrażenie, wspaniale wkomponował się w krajobraz i przyciąga tłumy zwiedzających.
1560217
ruiny zamku w Mirowie
zamek w Mirowie został zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego ok. połowy XIV w. Przez stulecia zamek zmieniał właścicieli jak i wygląd. Podczas "potopu szwedzkiego" zamek mocno ucierpiał. Mimo podjętych prac remontowych powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w 1787 r. Warownia stała się źródłem kamiennego budulca, co przyspieszyło jej spustoszenie. W 2006 r. rodzina Laseckich - obecnych właścicieli zamku - rozpoczęła prace zabezpieczające mające na celu uratowanie zabytku.
1560218
przeprawa wodna
płynący przez masyw leśny ciek wodny stwarza problemy z przedostaniem się na drugi brzeg. Muliste dno, bagnisty teren i rozjeżdżone przez różne pojazdy brzegi sprawiły, że przedostanie się na drugi brzeg było sporym wyzwaniem.
1560219
Kościół pw. Wniebowzięcia NMW w Mrzygłodzie
kościół powstał w latach 1644-1653 na miejscu drewnianej budowli. Początkowo świątynia miała charakter obronny - wokół kościoła do dzisiaj rozpościerają się mury. W latach 1712-36 dobudowano kapliczkę MB Różańcowej. Do kościoła przylega kilkupiętrowa czworokątna baszta pokryta barokowym baniastym hełmem. W roku 1986 parafia została podniesiona do rangi Sanktuarium Maryjnego. Mrzygłód stanowi obecnie dzielnicę Myszkowa.
1560220
staw w Zawierciu - Borowym Polu
1560361
Konfiguracja trasy
Korzystając z pogody nie sprzyjającej zbytnio wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych postanowiłem opublikować wycieczkę, którą odbyłem 10 lipca 2015 r. z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji traseo. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki może kogoś zainspirować, jeśli nie do przejechanie tej samej trasy co ja, to przynajmniej odwiedzenia tych terenów albowiem bardzo na to zasługują. Podczas wycieczki poruszałem się po terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej obfitujące w liczne skałki lub grupy skał, malownicze zamki lub ich ruiny oraz tereny leśne umożliwiające poruszanie się z dala od ruchliwych dróg. Wprawdzie wycieczkę odbyłem w 2015 r. lecz myślę, że wiele tam się nie zmieniło. Pewnie posunęły się prace związane z zabezpieczaniem ruin zamku w Mirowie, może udało się także jakoś ucywilizować przekraczanie cieku wodnego w lesie między Górą Włodowską a Mrzygłodem. Pozostałe miejsca myślę, że pozostały w takim stanie w jakim je widziałem w 2015 r.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.