Zamek Kamieniec i Rezerwat Skalny Prządki

Dodano 24 września 2023 przez plik GPX
Zamek Kamieniec i Rezerwat Skalny Prządki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

326996
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.4
  • Dystans: 7,9 km
  • Czas trwania: 3 h 29 min
  • Średnia prędkość: 2,25 km/h
  • Przewyższenie: 153,33 m
  • Suma podejść: 457,12 m
  • Suma zejść: 467,22 m
  • Data: 10 września 2023
  • Lokalizacja: Odrzykoń
1728059
Skałka z tarasem
Taras na skale w zamku na ktory można wejść choć nie każdy da rade.
1728060
Zamek Kamieniec
Ruiny Zamku Kamieniec z XIV w. Pelnącego role typowo obronną na granicy państwa. Inspiracja dla Aleksandra Fredry i jego "Zemsty".
1728061
Chatka przy zamku
1728062
Popiersie Kościuszki
Ufundowany przez społeczność Odrzykonia w setną rocznicę Insurekcji kościuszkowskiej.
1728063
Zamek kamieniec
Mury widziane ze ścieżki od strony północnej
1728064
Parking przy barze
W pogodne weekendy gdy nie ma miejsca bliżej zamku możemy pozostawić tu samochód na cały dzieńza 10 zł.
1728065
Figura Matki Bożej z Lourdes
Miejsce kultu, stacja drogi krzyżowej.
1728066
Rezerwat Skalny Prządki
Rezerwat wziął nazwę od legendy , ktora mówi że są to panny dworskie z pobliskiego zamku zaklęte w skaly za to że przędły w święto. Sam rezerwat zwlaszcza część w pobliżu parkingu to raj dla dzieciaków, które mogą tu trochę się wszędzie powspindrać
Link z filmem z wyprawy:
https://www.youtube.com/watch?v=5b5-1Sxad7I
Nadszedł czas na zwiedzanie kolejnego zamku a właściwie jego ruin. Zamek Kamieniec położony jest w województwie podkarpackim w pobliżu Krosna. Za czasów Kazimierza Wielkiego był on trypową budowlą gotycką o charakterze granicznego zamku obronnego. Składał się on z dwóch częsći wyższej, odrzykońskiej i wschodniej, niższej dobudowanej z czasem, zwanej również korczyńskiej. Jednym z właścicieli zamku był Aleksander Fredro. Badając on stare dokumenty dotyczace nowego majątku natrafił na akta procesowe dwóch dawnych właścicieli zamku: Piotra Firleja i Jana Skotnickiego, którzy toczyli spór o wspólną zamkową studnie i wycinke pobliskiego lasu. Zainspirowało to Fredre do napisania "Zemsty". Do dziś zamek praktycznie podzielony jest miedzy dwie wśie Korczynę i Odrzykoń. W 1894 roku odsłonięto na górnym zamku pomnik Tadeusza Kościuszki, ufundowany przez społeczność Odrzykonia w setną rocznicę Insurekcji kościuszkowskiej.
Samochód pozostawiony na parkingu przy barze "Mocium Panie" 10 zł. za cały dzień .W zamku udostępniona do zwiedzania jest niższa lepiej zachowana część. Znajduje się też tam niewielkie muzeum. Dzieci do 6 lat wstęp wolny. Całość zwiedziliśmy w około 30 min. Następnie udaliśmy się ścieżką przy północnym murze zamku w stronę skałek wspinaczkowych. Na tym odcinku było sporo zwiedzających. W niektórych miejscach były trudniejsze fragmenty jak dla maluchów lub osób starszych. Na skalkach przy zamku było sporo osób uprawiających wspinaczke. Warto przejść ten odcinek zwiedzając zamek gdyż jest on ciekawy, zróżnicowany, jest też sporo skałek. Do tego nie jest długi, nam pokonanie go zajeło niecale 20 min.Dzieciaki jeszcze się nie zmęczyły i miały sporo frajdy pokonując trudniejsze fragmenty.
Kolejny punkt na trasie to Figura Matki Bożej z Lourdes osadzonej na skale w pobliżu zamku przy drodze do Czarnorzek. Następnie udajemy się czarnym szlakiem prowaczącym do Rezerwatu Skalnego Prządki. Początek trasy to zejście wąską asfaltową drogą, ktorą docieramy do rzeczki Morcinek. Następnie zaczyna się przyjemna leśna ścieżka edukacyjna choć z początu z dość stromym podejściem. Dojście do rezerwatu zajeło nam kolejne 30 min, było około 1,5 km. Przy samym rezerwacie znajduje się niewielki darmowy parking, jednak w słoneczne weekendy raczej może być ciężko znaleść tam wolne miejsce. Rezerwat wziął nazwę od legendy , ktora mówi że są to panny dworskie z pobliskiego zamku zaklęte w skaly za to że przędły w święto. Sam rezerwat zwlaszcza część w pobliżu parkingu to raj dla dzieciaków, które mogą tu trochę się wszędzie powspindrać. Jednak im dalej na wschód od parkingu tym grupy skałek są mniej okazale i ciekawe. Gdzieś w połowie rezerwatu znajduje się też potężna altana gdzie można na chwilę przycupnąć aby odpocząć.
Jako że nie lubie wracać tymi samymi ścieżkami postanowiliśmy obejść rezerwat od południa w drodze powrotnej. Teraz ścieżka biegła w większości w dół. Były to takie leśne odcinki przyjemne do przejścia lecz już bez atrakcji. Przy okazji znaleźliśmy kilka grzybków a na koniec trochę pogryzly nas komary. Cała wycieczka zajela nam niecałe 3 godziny w które zrobiliśmy prawie 8 kilometrów.

Film z trasy

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta