Z widokiem na Tatry. Trasa 40 narowery

Dodano 14 października 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

191243
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1085641
Chochołow
Kilkunastokilometrowy podjazd na Gubałówkę (1120 m n.p.m.) na długo pozostanie w pamięci. Rozpoczynamy na parkingu w Kirach i jedziemy pod górę w kierunku przeciwnym do Doliny Kościeliskiej. Krótki zjazd (po lewej stadion biathlonowy), następny podjazd i na skrzyżowaniu dróg asfaltowych skręcamy w lewo. Jedziemy 2 km do końca asfaltu i wjeżdżamy do lasu na kamienistą, prowadzącą stromo pod górę drogę (prowadzenie roweru). Opuszczamy las i obok kaplicy św. Anny na Płazówce wjeżdżamy na drogę asfaltową, którą przez mostek na czarnym Dunajcu docieramy do głównej drogi 958. Kierujemy się w prawo i po niespełna 2 km docieramy drewnianego kościoła w Witowie (1). Wracamy tą samą drogą do pierwszego skrzyżowania, skręcamy w lewo i po przekroczeniu mostu na Dunajcu ponownie w lewo. Dojeżdżamy do Dzianisza, a następnie po skręcie w lewo do Chochołowa. Po skręcie w prawo na głównej drodze przejeżdżamy przez centrum wsi słynącej z zabytkowej zabudowy (2) (3) i jedziemy w prawo w asfaltową drogę na Ciche. Na skrzyżowaniu we wsi skręcamy w prawo. Przed nami długi podjazd z finałem na Gubałówce. Początkowo jedziemy doliną przez wieś Ciche Górne. Po kilku km odbijamy w lewo za drogowskazem Ostrysz-Kościoki. W najwyższym punkcie skręcamy w lewo w drogę gruntową. Kierując się oznakowaniem czerwonego szlaku pieszego, dojeżdżamy do drogi asfaltowej prowadzącej bezpośrednio na Gubałówkę. Jadąc grzbietem Pasma Gubałówki (4), możemy podziwiać piękny widok na Tatry. Wracamy tą samą drogą do parkingu, przy którym skręcamy w lewo. Stąd rozpoczynamy stromy zjazd do Kościeliska (drewniany kościół) (5). Na rozwidleniu, ok. 200 m za kościołem, kierujemy się w prawo w wąską drogę i po dojechaniu do zielonego szlaku skręcamy w lewo do Kir.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Kościół drewniany w Witowie (1) – wybudowany w latach 1910–12. Neogotycki ołtarz główny jest dziełem rzemieślników z Tyrolu. Znajdują się w nim figury Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz św. św. Kazimierza i Franciszka z Asyżu. Okna zdobią witraże z 1937 r.
Zabudowa drewniana w Chochołowie (2) – grupa góralskich domów, wciąż zamieszkałych, ustawionych szczytem do drogi. Zachowały one dawny układ góralskiej chałupy z izbą białą i czarną, sienią oraz oszklonym gankiem. Domy są konstrukcji zrębowej. W szczytach domów typowy dla podhalańskiego budownictwa motyw zachodzącego słońca.
Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie (3) – mieści się w chałupie wybudowanej w stylu podhalańskim w 1798 r. Muzeum ma charakter etnograficzny i historyczny. Prezentuje sprzęty niezbędne do wykonywania różnorodnych codziennych, prac gospodarskich oraz ukazuje pamiątki obrazujące dzieje wsi Chochołów, a także Powstania Chochołowskiego.
Pasmo Gubałówki (4) – charakteryzuje się długimi, szerokimi grzbietami oraz stromo opadającymi stokami, a jego najwyższym szczytem jest Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.). Ze szczytu Gubałówki (1120 m n.p.m.) rozpościerają się wspaniałe widoki na Tatry. W 1938 r. uruchomiono kolej linowo-terenową na Gubałówkę, która jest jedną z większych atrakcji turystycznych Zakopanego. Długość trasy, którą pokonuje w ciągu 3,5 min, wynosi 1298 m. Każdy wagonik jest w stanie pomieścić 120 osób.
Drewniany kościół w Kościelisku (5) – wybudowany w 1914 r. posiada w wielu szczegółach konstrukcyjnych i zdobniczych elementy charakterystyczne dla budownictwa ludowego, a ołtarze posiadają wyraźne cechy stylu zakopiańskiego.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa40 - przedruk / zdjęcia net/
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta