category-icon

Wycieczka rowerowa po okolicach Ostrowca Św.

20 km
1 h 58 min
92 m
Polska, świętokrzyskie, Ostrowiec Świętokrzyski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-12-11
Polska, świętokrzyskie, Ostrowiec Świętokrzyski
category-icon
20 km
92 m
114 m
Łatwy
1 h 58 min
5.2/6
Trasę rozpoczynamy na rynku w Ostrowcu Św. Tam na uwagę zasługuje nowo wybudowana fontanna oraz pomnik ofiar zbrodni wojennej. Z rynku udajemy się ulicą Iłżecką, po czym skręcamy w dół na pierwszym skrzyżowaniu. Po prawej stronie mijamy pozostałości po cmentarzu żydowskim. Przejeżdżamy przez skrzyżowanie i kierujemy się cały czas prosto ulicą Sienkiewicza, którą wyjeżdżamy z Ostrowca. W miejscowości Boksycka zaraz przy drodze, po prawej stronie można obejrzeć hodowlę niespotykanego w Polsce gatunku zwierząt, mianowicie strusi. Po obejrzeniu tych arcyciekawych zwierząt, wracamy na główną drogę i dojeżdżamy do Kunowa. Tam na rondzie skręcamy w lewo, w kierunku miejscowego kościoła. Przejeżdżamy przez rzekę kamienną, obok której stoi Figura św. Jana Nepomucena pochodząca z 1755 r. Po przejechaniu około 500m, skręcamy w prawo w kierunku wzniesienia i jedziemy na sam jego szczyt. Tam Kościół Parafialny pw. św. Władysława z XVII wieku z ołtarzami rzeźbionymi przez miejscowych kamieniarzy, obok drewniana plebania z 1855 r. I murowana dzwonnica z 1896r. Świątynię otacza kamienne ogrodzenie z bramami i stacjami drogi krzyżowej. Spod kościoła świetny, widok, na okoliczne tereny. Po zwiedzeniu tego zabytku oraz podziwianiu pięknych krajobrazów, wracamy do kontynuowania trasy. Zjeżdżamy w dół i kierujemy się znów do ronda, na którym tym razem jedziemy prosto. Po lewej stronie około 300m za rondem mieści się sklep spożywczy gdzie można zakupić prowiant i posilić się. Powoli wyjeżdżamy z Kunowa, po drodze mijając jeszcze miejscową szkołę oraz fabrykę. Kolejna część trasy, prowadzi przez dwie wioski, Janik oraz Wymysłów. Na Janiku mieści się kilka cichych spokojnych stawów, które są pozostałością po kopalni piasku. Można tam odpocząć chwilę i podelektować się łonem natury. Jest to naprawdę miłe miejsce. Po przejechaniu tych dwóch wsi, dojeżdżamy do Ostrowca Św. w dzielnicy Kolonia Robotnicza. Następnie ulicą Sienkiewicza wracamy do punktu wyjściowego trasy, czyli do rynku w Ostrowcu. Jest to nie zbyt długa, trasa, stworzona bardziej dla amatorów jazdy na rowerze, chcących pozwiedzać nieco okolice Ostrowca.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Góry Świętokrzyskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Świętokrzyskie

Mapa turystyczna "Góry Świętokrzyskie" przedstawia całość masywu, położonego w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Niezbyt wymagający teren sprawia, że jego ścieżki przemierzać mogą także mniej doświadczeni turyści. Obszar przedstawiony na mapie zamyka się w granicach: Końskie na północy, Raków na południu, Ostrowiec Świętokrzyski na wschodzie, Dobrzeszów na zachodzie. Rok wydania 2023