Wola Batorska - Sobolów - Wola Batorska

Dodano 16 stycznia 2023 przez rysowanie
Wola Batorska - Sobolów - Wola Batorska
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285221
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.0
  • Dystans: 65,1 km
  • Przewyższenie: 96,97 m
  • Suma podejść: 540,05 m
  • Suma zejść: 538,15 m
  • Data: 5 lipca 2018
  • Lokalizacja: Bochnia
1569791
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej
Czarny Staw jest największym zbiornikiem wodnym w Puszczy Niepołomickiej a swoją nazwę zawdzięcza kolorowi nadanemu przez torfowe dno. Wygląda pięknie o każdej porze roku i jest ulubionym miejscem wycieczkowiczów
1569792
dwór w Proszówkach
dwór został wybudowany przez Antoniego Reubenbauera na początku XX w miejscu wcześniejszego, drewnianego.
Dwór kilka lat temu został gruntownie wyremontowany jednakże do chwili obecnej jest opuszczony i nieużytkowany
1569793
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łapczycy
Tą gotycką świątynię ufundował w 1340 r. króle Kazimierz Wielki. Legenda mówi, że uczynił to jako akt pokuty za swe miłosne związki z Esterką, piękną Żydówką z Kazimierza k. Krakowa. Kościół znajduje się na szlak turystycznym Via Regia Antiqua wiodącym między Bochnią a Chełmem wzdłuż ważnego w średniowieczu traktu komunikacyjnego z Krakowa na Ruś i na Węgry.
1569794
kościół bożogrobców pw. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Chełmie
Kościół został wybudowany w latach 1738 — 1749 przez zakonników - Stróżów Bożego Grobu Jerozolimskiego zwanych Bożogrobcami. Podczas budowania świątyni, wewnątrz niej przez 11-letni okres budowy funkcjonował stary kościół, który rozebrano dopiero w 1749 r.
1569795
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie
Kościół w Sobolowie pochodzi z końca XVI w. Jest to jednonawowa budowla o konstrukcji zrębowej. Na wschodniej ścianie prezbiterium znajduje się grupa Ogrojca z XX w.: anioł wręczający Chrystusowi kielich. Przy kościele widnieje wolno stojąca, drewniana dzwonnica z XVII w., w której zawieszony jest gotycki dzwon. Najstarszym zabytkiem świątyni jest manierystyczny obraz przedstawiający Ukrzyżowanie. W ołtarzu głównym z XIX w. znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, a obrazy w nawie wyobrażają sceny z duszami czyśćcowymi. Godne uwagi są także boczne ołtarze rokokowe oraz późnobarokowe ławy kolatorskie.
1569796
dwór w Chrostowie - Dąbrowicy
Dwór zbudowany po 1879 r. był początkowo budynkiem piętrowym o skromnym eklektycznym wystroju. Dopiero w dwudziestych latach ubiegłego wieku powiększono go w dwójnasób o dwa trzykondygnacyjne eklektyczno-modernistyczne boczne skrzydła, dodając mu od frontu czterokolumnowy portyk. W latach 1958-1960 korpus dworu i owe dwa skrzydła podwyższono o nowe piętro. W obecnym kształcie dawny dwór przedstawia się jako duża budowla o zatartych częściowo cechach stylowych.
1569797
dwór w Noegowici
Dwór powstał w 1928 roku i należał do rodziny Włodków. W 1945 roku zdewastowany przez Rosjan majątek niegowicki został rozparcelowany. Użytkownikiem obiektu wraz z parkiem i otaczającym go terenem zostały zakłady mięsne w Krakowie, które w miejscu dawnego sadu i ogrodu wzniosły budynki gospodarcze i magazyny.
Obecnie dwór znajduje się w rękach prywatnych - został wyremontowany. Dwór niedostępny do zwiedzania. Istnieje możliwość zobaczenia go od strony drogi przez bramę, jednak skutecznie zasłaniają go drzewa rosnące w ogrodzie.
1569798
kościół pw. Wniebowzięcia NPM w Niegowici
Inicjatorem budowy kościoła był ówczesny wikariusz ks. Karol Wojtyła sprawujący posługę w Niegowici w latach 1948 —49. W miesiącu sierpniu 1949 r. rozpoczęto pierwsze prace - kopanie fundamentów. Budowa trwała 19 lat. W dniu 20 grudnia 1959 r. w nowej świątyni rozpoczęto sprawowanie mszy św. i nabożeństwa. Konsekracja nowej świątyni przypadła na rok 1966, czyli Tysiąclecie Chrztu Polski. Kościół konsekrował ks. Karol Wojtyła, wówczas już arcybiskup. Przy głównym wejściu do kościoła umieszczona jest tablica upamiętniająca pobyt ks. Karola Wojtyły w Niegowici.
1569799
Pałac Żeleńskich w Grodkowicach
W roku 1902, w miejscu starego dworu wystawiono dla Władysława Żeleńskiego nową, piętrową rezydencję, będącą mieszanką kilku stylów i epok architektonicznych. Jako główny budulec posłużyła czerwona cegła i kamień.
Po II wojnie światowej majątek Żeleńskich upaństwowiono i utworzono w nim placówkę Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Obecnie pałac jest własnością prywatną. Wstęp na teren parku jest nieograniczony, pod warunkiem, że nie odbywa się impreza zamknięta. Wnętrza dostępne są dla gości restauracji, hotelu lub też imprez okolicznościowych.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 5 lipca 2018 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Inspiracją do tej wycieczki był drewniany kościół w Sobolowie, który zobaczyłem przejeżdżając samochodem przez tą miejscowość. Uznałem, że miejsce na wycieczkę dobre jak każde inne a przy okazji będę miał pretekst żeby pokręcić się rowerem po okolicy. Jako, że preferuję trasy w postaci pętli wytyczyłem ją starając się aby oprócz Sobolowa znalazło się także parę innych ciekawych miejsc czy obiektów. I tym sposobem oprócz kościoła w Sobolowie miałem możliwość zobaczenia w Łapczycy jednen z kilku pokutnych kościołów ufundowanych przez Kazimierza Wielkiego, Pałac Żeleńskich w Grodkowicach jak również dwory w Proszówkach, Dąbrowicy czy Niegowici. Z tym dworem w Niegowici jednak aż tak dobrze nie było albowiem znajduje się za wysokum i widok na niego jest tylko przez bramę wjazdową. Niestety, między dworem a bramą rosną drzewa i na dobrą sprawę dwór można zobaczyć tylko w okresie, kiedy drzewa nie mają liści. W Niegowici można natomiast bez żadnego problemu obejrzeć kościół, który powstał z inicjatywy ks. Karola Wojtyły, gdy był tu jeszcze wikariuszem. Teren po którym się poruszałem generalnie był dość płaski, jedynie pomiędzy Bochnią a Chełmem znajdował się odcinek bardziej pofałdowany. Na pozostałych odcinkach większe podjazdy zdawały się sporadycznie jak w przypadku Sobolowa czy Grodkowic. Trasa wycieczki wiodła głównie przez pola i przez wsie, większe skupiska leśnie stanowiły tylko ok. 25% i na ilość tą składa się głównie Puszcza Niepołomicka.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta