Włóczykije Pojezierza Dębno "szlak rezerwatów i pomników przyrody"

Dodano 6 kwietnia 2014 przez plik GPX
Włóczykije Pojezierza Dębno
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

38072
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 16,3 km
  • Czas trwania: 0 h 3 min
  • Średnia prędkość: 269,83 km/h
  • Lokalizacja: Warnice
227852
Drzewa pomniki przyrody
W Dysznie rośnie największe w gminie Dębno skupisko starych drzew, pomników przyrody, dębów (Polana Dębów) i lip Humboldta, Obwody największych drzew przekraczają 6 metrów.
227853
Jezioro Ostrowieckie
Jezioro Ostrowiec. Rynnowe, o powierzchni 122 ha i długości 2,4 km. Największa głębokość jeziora wynosi 7 m. Do jeziora dopływają dwa nieco większe cieki. Przy południowo-wschodnim krańcu kąpielisko niestrzeżone. Duża popularność jeziora spowodowała, że przy wschodnim brzegu część guntów została wykupiona na działki rekreacyjne. Wody jeziora lubią wędkarze. Na jeziorze jest strefa ciszy, nie wolno używać sprzętu motorowego. Na wyspie 14,4 ha i jej otoczeniu wraz z pasem trzcin utworzono 11 kwietnia 1985 r. jedyny w gminie rezerwat „Czapli Ostrów”.
227854
Zespół pałacowo-parkowy
Warnice. Neoklasycystyczny pałac zbudowany przez Juliusa von Ostena w połowie XIX w., obecnie w częściowej ruinie. Został wzniesiony z cegły jako dwukondygnacyjny z centralnym i dwoma bocznymi ryzalitami. Po likwidacji szkoły pałac nabył prywatny właściciel, który zmarł, nie zdążywszy go odrestaurować. Park pałacowy. W r. 2013 urząd gminy w Dębnie realizował prace przy rewitalizacji parku, uprzątanie, odsłanianie i odnawianie ścieżek, prace nad drzewostanem. Dzisiaj można cieszyć się spacerem po alejach odnowionego parku krajobrazowym z XVIII w.
757083
Dawne czworaki
Czworaki z XIX wieku,
Wejścia z podcieniami łukowymi.
757084
Kościół parafialny
Kościół p.w. św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Kościół wzniesiono, jako gotycki w pierwszej połowie XIV wieku z kamienia. Cegła pojawiła się w konstrukcji budowli podczas rozbudowy w połowie XIX wieku, kiedy dodano m,in. absydę i wieżę. Zachowało się wiele elementów dawnego wyposażenia, mi.in. ołtarz, polichromowany tryptyk.
757149
Drogowskaz zabytkowy
Przed leśniczówką zabytkowy kamienny drogowskaz z 1843 roku. Wymienione dwie miejscowości: Falkenwalde - obecnie Wierzchlas oraz Wartenberg - Chełm Dolny.
757150
Agroturystyka
Gospodarstwo Agroturystyczne, Emilia Podwójna i Józef Podwójny.
Izba Pamiątek.
757151
Ruina pałacu
Ruina pałacu von Ostenów, rodu
władającego Warnicami od końca XIV wieku do 1945 roku.
757152
Majątek Warnice
Widok od południa na zabudowania zespołu majątku Warnice.
757153
Rów Dyszno.
Jeden z dopływów Rowu Dyszno odwadnia łąki Warnic i Babina.
W rowie i jego sąsiedztwie miejsca bytowania wielu gatunków zwierząt, także gatunków chronionych.
757154
Zabytkowy drogowskaz
Zabytkowy kamienny drogowskaz z 1843 roku. Wskazuje drogi do miejscowości Dyszno (Ringenwalde)
oraz Rosenthal (Różańsko).
757155
Cmentarz rodu von Osten
Na eksponowanym wzgórzu, z którego rozpościerał się niegdyś widok na jezioro Promień, znajdują się ruiny mauzoleum rodowego. Obecnie widok jest zasłonięty przez otaczający zewsząd las.
757156
Widok na jezioro
Widok na jezioro Promień.
757157
Wiciokrzew pomorski
Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum L.), pnącze o zdrewniałej łodydze, polska liana. Wspina się na drzewa do wysokości 5 metrów (wyjątkowo do 10). Ma aromatyczne, okazałe kwiatostany. Młode łodygi nabiegłe liliowo-różową barwą. Pnącze rzadkie, objęte ochroną, kwitnie w maju i czerwcu.
757158
Góra Wiatraczna
Nad Dysznem od północnego zachodu wznosi się Góra Wiatraczna 70 m n.p.m. Przed II wojną światową stał na niej wiatrak drewniany. Po wojnie wysokość góry zmalała, bo założono lokalną żwirownię,
obecnie zaniechaną.
757159
Lipa Humboldta
Tuż na północ od zabudowań Dyszna rosną potężne lipy, najokazalsza z nich widoczna przy drodze gruntowej ma obwód 7,5 m.
To pomniki przyrody, "Lipy Humboldta", uważanego na świecie za "duchowego ojca ochrony przyrody". To on jest twórcą pojęcia "Pomnik Przyrody". Aleksander Humboldt jest ściśle związany z tymi stronami, tu mieszkał jego dziadek, a później on sam był właścicielem majątku Dyszno.
757160
Środek wsi
Pośrodku wsi zgrupowanie budynków. Największy widoczny po lewej z 1911 roku był zbudowany jako szkoła i po 1945 roku też był tak użytkowany.
Później szkołę zlikwidowano,
budynek jest zamieszkały, na dole sklep. W głębi widoczny zabytkowy kościół św. Wojciecha. Zwraca uwagę wieża konstrukcji ryglowej z ostrosłupowym hełmem.
757178
Leśniczówka
Leśnictwo Dyszno.
W sąsiedztwie polana z miejscem odpoczynku, pod zadaszeniem ławy i stoły.
757193
Dębowa Góra
Na zboczu pagórka zwróconym w stronę jeziora rośnie grupa okazałych dębów, pomników przyrody. Wierzchołek pagórka wznosi się blisko 10 m nad lustro wody w jeziorze.
757226
Pomnik I wojny
Pomnik żołnierzy niemieckich,
poległych w I wojnie światowej.
757227
Kościół
Kościół św. Jana Chrzciciela, wcześniej kaplica cmentarna.
757228
Pole biwakowe
Pole biwakowe nad jeziorem Ostrowiec, przygotowane przez gminę Dębno.
757230
Stróżówka
Stróżówka wiejska z końca XIX wieku, jedyny taki obiekt w gminie Dębno.
757231
Kapliczka
Przy drodze śródpolnej do Dolska
niewielka kapliczka na słupie drewnianym.
757236
Zabytkowa kuźnia
W Dolsku zabytkowa kuźnia
podcieniowa z 1781 roku.
Budynek konstrukcji ryglowej
o ścianach strychulcowych
(pola prostokątne wypełnione
szczapami owiniętymi powrósłem
i gliną). W kuźni niewielka ekspozycja narzędzi kowalskich.
757238
Kościół
Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej z 1741 roku, zbudowany na miejscu wcześniejszego. Zachowała się część wyposażenia kościołą. Nad wejściem herby rodów Marwitz i Mörner, fundatorów kościoła.
757239
Dom ogrodnika
Zabytkowy neogotycki dom ogrodnika, dawniej należący do zespołu pałacowego.
757240
Dawna szkoła
Budynek mieszkalny z czerwonej cegły, dawna szkoła. Widok z wieży kościelnej.
757241
Pałac w odbudowie
Pałac zapewne z początków XVIII wieku, przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Obecny neogotycki kształt uzyskał po przebudowie w pierwszej połowie XIX wieku,
na zlecenia Karla von Tresckow,
Autorem projektu był architekt z kręgu Karla Friedricha Schinkla.
Obecnie trwa odbudowa pałacu z ruin. Widoczny na frontowej ścianie herb Treskowów, trzy gęsi.
757254
Kamień Humboldta
Głaz ustawiony dla upamiętnienia 75 rocznicy założenia Ligi Ochrony Przyrody.
Trasa zaprasza do pięknych krajobrazów, do jezior i lasów. W każdej z czterech miejscowości na trasie rosną drzewa - pomniki przyrody. Są w tych miejscowościach zespoły parkowo pałacowe w różnym stanie zachowania. Do tego jeszcze rezerwat "Czapli Ostrów". Rezerwat ścisły, lęgowisko czapli siwej. Kiedyś toczyły walki z kormoranami o miejsce na drzewach, ale kormorany przegrały. Do brzegu jeziora dochodzą skrzekliwe odgłosy. Można je doskonale obserwować przez lornetkę.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.