Wdzydzki Park Krajobrazowy / pętla z Czarliny

Dodano 21 marca 2017 przez plik GPX
Wdzydzki Park Krajobrazowy / pętla z Czarliny
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

94115
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 20,5 km
 • Czas trwania: 5 h 4 min
 • Średnia prędkość: 4,02 km/h
 • Przewyższenie: 120,64 m
 • Suma podejść: 1 152,16 m
 • Suma zejść: 1 157,45 m
 • Data: 12 marca 2017
 • Lokalizacja: Czarlina, Wąglikowice, Kościerzyna
562192
Widok z cypla na wieżę widokową we Wdzydzach
562203
Drewniany most nad Wdą
562204
Nad Jeziorem Radolnym / wieża na horyzoncie
562205
Nad Jeziorem Radolnym
562206
Buduję kładkę przez bagno ;)
562207
Bobry były szybsze
562208
Cypel Gąsior i miejsce wypoczynku
562209
Wąska ścieżka nad stromym brzegiem
562210
zatoka Jeziora Radolnego
562211
Drogą leśną w kierunku osady Kloc ;)
562212
Pies w lesie zawsze na smyczy
562213
Droga usłana dywanem wrzosów
562214
Droga usłana dywanem wrzosów
562215
W okolicach jeziorka Lipionko
562216
Tablica informacyjna przy platformie widokowej
562217
Panorama z wieży widokowej
562218
Bujne lasy Wdzydzkiego PK
562219
Hyc przez potok
562220
Uwaga...krowy na drodze ;)
562221
Dziwne, że tego jeszcze nie wycieli ? ;)
562222
Agroturystyka...ze spaniem w kurniku ;)
562223
Która to krowa, a który byk... pada pytanie ;)
562224
Urocze torfowisko
562225
Nadchodzi wiosna ;)
562227
Wąską dróżką nad Jeziorem Słupinko
562228
Okrążamy ośrodek wypoczynkowy
562229
krzywy las... na Kaszubach
562230
Wdrapujemy się na wzniesienie
562231
Malownicza droga przez las
562232
W dole piękne meandry rzeki Wdy
562233
Most nad Wdą k./Czarliny
Wdzydzki Park Krajobrazowy to dość obszerny, a zarazem urozmaicony teren przepięknych, wiecznie zielonych lasów, wśród których skrywa się mnóstwo malowniczych jezior i rzek. To świetny kierunek dla turystyki, szczególnie w okresie przejściowym, kiedy wokoło jest szaro, buro i ponuro. Bory Tucholskie, które mieliśmy okazję przemierzyć pieszo, to wspaniały rejon pod kątem wszelakiej turystyki nie tylko wędrownej. W poprzednich naszych relacjach opisywaliśmy wiele tras rowerowych, jak i kajakowych tych niezwykle interesujących rejonów.

Zwykle nasze wycieczki rozpoczynamy we Wdzydzach Kiszewskich, jednak tym razem nasza pętla rozpoczynała i kończyła się z maleńkiej wsi - Czarlina. Leży ona po przeciwnej stronie Jeziora Jelenie, które dość wąską rynną rozdziela obie miejscowości.

Pierwszym celem naszej wędrówki był malowniczy cypel, z którego obserwować można tzw. krzyż jezior wdzydzkich. Na północ mamy tu wspomniane Jezioro Jelenie, a na południe – największe z tutejszych akwenów - Jezioro Wdzydze. Na przeciwległym brzegu wznosi się wieża widokowa, a dalej prosto rozpościera się przepiękny widok na Jezioro Gołuń. Zauroczeni pięknymi widokami pozwalamy sobie na mały popas nad brzegiem jeziora. Tego dnia świeci przepiękne słońce więc donikąd nam się nie spieszy.

Po krótkim odpoczynku udajemy się w kierunku Osady Rybackiej, gdzie przez drewniany most przedostajemy się na drugą stronę Wdy. Nieco dalej, rzeka wpływa do Jeziora Radolnego. My kontynuujemy naszą wędrówkę trzymając się brzegu jeziora, gdyż naszym celem jest malowniczy cypel zwany Gąsiorem. Choć na żadnej z map nie ma drogi wiodącej przy samym brzegu jeziora, zapewniamy, że w rzeczywistości biegnie tędy wąska ścieżynka, w sam raz na spacer. Na cyplu robimy postój na drugie śniadanie. W ruch idą kanapki, owoce, a także coś słodkiego, każdy wg własnego gustu i chęci.

Nasyceni ruszamy dalej. Żegnamy się z ogromnym akwenem tzw. Kaszubskiego Morza i zagłębiamy się w głuszy wiecznie zielonych lasów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Piękne barwy uzupełniają grządki suchych po zimie wrzosów – wrócimy tu jak będą kwitnąć, we wrześniu! Przemierzając pośród iglaków udajemy się w kierunku jezior: Lipno i Lipionko, nad którymi góruje platforma widokowa. Mniejsze jeziorko nadal pokrywa tafla lodu, na większym bliżej już do wiosny. Podziwiając cudowne widoki robimy kolejny piknik. Z plecaków ponownie wyjmujemy przygotowane w domu pyszności. Jest też herbata bądź kawa z termosu, aż ciężko ruszyć się dalej.

Kolejne kilometry wiodą przez bardziej otwarte przestrzenie nad jeziorami: Słupino i Słupinko. Gdzieniegdzie jednak trzeba nadkładać drogi, wszak okazuje się, że wiele gospodarstw i prywatnych działek i dochodzi do samego brzegu, wzdłuż którego nie ma przejścia. Przepiękne widoki raczą nas za Smolarnią nad meandrami Wdy – to ostatni już etap naszej wędrówki.

Zapewne wrócimy tu niejeden jeszcze raz, gdyż we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym piękne jest o każdej porze roku, a odległość od Trójmiasta to raptem godzina jazdy samochodem.
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część południowa. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Przechlewo na zachodzie, Borzyszkowy i Sominy na północy, Czarna Woda i Czersk na wschodzie oraz Chojnice i Człuchów na południu. Na...

Mapa Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część północna. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Lipusz i Sulęczyno na zachodzie, Lębork i Nowy Dwór Wejherowski na północy, Żukowo i Przywidz na wschodzie oraz Gołuń i Wdzydze Kiszewskie na...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Agata_Stepaniuk
6 marca 2021 Agata_Stepaniuk napisał:
Fantastyczna trasa, bardzo zróżnicowana. Od ścieżek, ścieżynek po równiutki asfalt. Bardzo malownicza, wśród kaszubskich jezior i lasów. Na trasie są punkty widokowe, miejsca do wypoczynku, a zwierzęta leśne, które można dyskretnie podejrzeć w gratisie. Polecam wszystkim i bardzo dziękuję za taka trasę na traseo. Mój MapMyRun pokazał 20,97km, czas 4:06:18 i 175m elewacji zysku.
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.