W DRODZE NA SŁOWACKIE ROHACZE

Dodano 29 września 2014 przez rysowanie
W DRODZE NA SŁOWACKIE ROHACZE
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

50197
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 18,7 km
  • Przewyższenie: 930,02 m
  • Suma podejść: 1 655,22 m
  • Suma zejść: 1 663,62 m
  • Data: 24 lipca 2013
  • Lokalizacja: Chochołów
292174
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
Położone na wysokości (1146 m n.p.m.)To właśnie z tego miejsca rozpoczynamy wczesnym rankiem naszą wyprawę. Dlatego musimy dotrzeć już tutaj poprzedniego dnia i spędzić noc w jednym z pokoi. Schronisko posiada 121 miejsc noclegowych, a także węzeł sanitarny oraz bazę gastronomiczną. Znajduje się w górnej części Doliny Chochołowskiej, na obrzeżach Polany Chochołowskiej i stanowi najlepszą bazę wypadową w Tatry Zachodnie.
292175
Chochołowska Polana
Poprzedniego dnia do schroniska dostaniemy się pokonując zielony szlak biegnący dnem Doliny Chochołowskiej, w swojej końcowej części przecinający malowniczą i rozległą Polanę Chochołowską. To największa polana w polskich Tatrach. Na fotografii widoczne pozostałości dawnych pasterskich szałasów. Po prawej Kominiarski Wierch. Warto także zobaczyć drewnianą kapliczkę zlokalizowaną na obrzeżach polany, wiedzie do niej czarny szlak.
292176
Wyżnia Chochołowska Dolina
Po opuszczeniu Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, kierujemy się zielonym szlakiem w górę Wyżniej Doliny Chochołowskiej. Początkowo towarzyszy nam świerczyna, później możemy obserwować młode drzewka zarastające stopniowo część Hali Chochołowskiej.
292177
Hala Chochołowska
Zbliżając się do grzbietu Tatr Zachodnich, wychodzimy na Halę Chochołowską. Dzięki kulturowemu wypasowi owiec ta część Hali nie zarasta jeszcze lasem.
292178
Przełęcz pod Wołowcem (ok. 1920 m n.p.m.)
Po wspinaczce na grzbiet Tatr Zachodnich, możemy przyjrzeć się w całości Wyżniej Chochołowskiej Dolinie oraz trasie którą jak do tej pory pokonaliśmy. Na fotografii widoczna m.in. Hala Chochołowska a w dole Polana Chochołowska.
292179
Przełęcz pod Wołowcem (ok. 1920 m n.p.m.)
A przed nami pierwsze wyzwanie - Wołowiec
292180
Wołowiec (2064 m n.p.m.)
Wołowiec (2064 m n.p.m.)
292181
Panorama z Wołowca
Panorama ze szczytu – przez wielu uważana za jedną z najrozleglejszych w całych Tatrach. W dali widoczne Tatry Wysokie.
292182
Przełęcz Jamnicka (1908 m n.p.m.)
Rohacze, Ostry i Płaczliwy w pełnej krasie widziane z okolic Jamnickiej Przełęczy
292183
Rohacki Koń
Ubezpieczony łańcuchami, najbardziej eksponowany odcinek na trasie. Ciągnie się przez około 10 metrów. Znajduje się przed szczytem Rohacza Ostrego, po jego obu stronach rozpościerają się urwiska. Na fotografii, po lewej stronie widoczny Wołowiec, a po prawej Jamnickie Jeziora.
292184
Rohacz Ostry (2088 m n.p.m.)
Rohacz Ostry (2088 m n.p.m.)
292185
Przełęcz Rohacka (1955 m n.p.m.)
Przełęcz Rohacka, za nami Ostry Rohacz …
292186
Przełęcz Rohacka (1955 m n.p.m.)
… a przed nami Rohacz Płaczliwy
292187
Rohacz Płaczliwy (2125 m n.p.m.)
Rohacz Płaczliwy (2125 m n.p.m.)
292188
Panorama z Rohacza Płaczliwego
W kierunku północno-wschodnim. Na pierwszym planie Tatry Zachodnie, w oddali Tatry Wysokie
292189
Panorama z Rohacza Płaczliwego
W kierunku północno-zachodnim, na Rohacką Dolinę i Smutną Dolinę. To właśnie tędy w dalszej części wyprawy będzie prowadziła nasza trasa. Widoczne także Rohackie Stawki, a na linii horyzontu Babia Góra.
292190
Smutna Przełęcz (1963 m n.p.m.)
Kolejny przystanek na naszej trasie. Czeka nas teraz zejście do malowniczej, ukształtowanej przez lodowiec Smutnej Doliny
292191
Smutna Dolina
Przez Smutną Dolinę a dalej przez Dolinę Rohacką biegnie kolejny etap naszej wyprawy. Po prawej widoczne zdobyte dziś przez nas szczyty, Rohacz Płaczliwy, Rohacz Ostry i Wołowiec.
292192
Rohacka Dolina
Smutna Dolina doprowadzi nas do Doliny Rohackiej. Za naszymi plecami widoczne oba Rohacze
292193
Źródełko w Rohackiej Dolinie
Tutaj możemy uzupełnić zapasy wody bądź odrobinę się schłodzić. Szczególnie docenimy to miejsce, mając w nogach te wszystkie przebyte dziś kilometry… no ale to jeszcze przecież nie koniec ;) Nie ma co tutaj jednak zabawiać zbyt długo, bowiem kolejny przystanek również pozwoli zregenerować nam siły.
292194
Tatliakova Chata - Bufet Rohacki
Położona na wysokości 1380 m n.p.m. baza gastronomiczna w Dolinie Rohackiej. Funkcjonuje jedynie w sezonie letnim. Tutaj można przez dłuższą chwilę odpocząć i zregenerować siły po długiej wędrówce.
292195
Czarna Młaka
Niewielkie, płytkie jeziorko przy Tatliakovej Chacie.
292196
W drodze na Przełęcz Zabrat
I znowu w górę, wspinaczka zielonym szlakiem na przełęcz Zabrat. Widoczne oba Rohacze.
292197
Przełęcz Zabrat (1656 m n.p.m.)
Przełęcz Zabrat (1656 m n.p.m.)
292198
Rakoń (1879 m n.p.m.)
Rakoń (1879 m n.p.m.)
292199
Grześ (1653 m n.p.m.)
Ostatni przystanek na naszej trasie, teraz już tylko ok. jedna godzina marszu w dół do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej i pętelka zostanie zamknięta.
292200
Widok z Grzesia
Widok na grań Tatr Zachodnich. Widoczne m.in. Rakoń i Wołowiec a także wierzchołki obu Rohaczy.
Tatry to nie tylko Rysy, Giewont i Kasprowy Wierch. Dla tych znużonych tłumami na górskich szlakach warto polecić niedoceniane Tatry Zachodnie. Turystów jest tu znacznie mniej, a krajobrazy jakie można podziwiać niewiele ustępują tym z Tatr Wysokich. Co więcej, po co ograniczać się tylko do wędrówek po Polskiej stronie. Trasa jaką chcę się podzielić prowadzi przez tereny należące zarówno do Polski jak i Słowacji. Jednakże główne obiekty zainteresowania – Rohacz Ostry i Rohacz Płaczliwy – znajdują się na Słowacji.

Trasa w całości wiedzie pieszymi szlakami turystycznymi. W skrócie wyróżniając najważniejsze jej punkty, można ją przedstawić następująco:
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - Wyżnia Chochołowska Dolina - Wołowiec – Przełęcz Jamnicka – Rohacz Ostry – Przełęcz Rohacka – Rohacz Płaczliwy – Smutna Przełęcz – Smutna Dolina – Rohacka Dolina – Tatliakova Chata – Przełęcz Zabrat - Rakoń – Długi Upłaz – Grześ – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej.

Z uwagi na fakt, że ruszamy ze schroniska na Polanie Chochołowskiej, należy do tego miejsca przybyć już poprzedniego wieczora i spędzić tutaj nocleg. Końcowym przystankiem trasy również jest to schronisko. Kwestia, czy spędzić tutaj także noc po powrocie, czy wrócić przez Dolinę Chochołowską na parking na Siwej Polanie jest już sprawą indywidualną. Należy pamiętać jednak, że powrót na Siwą Polanę to aż ok. półtora godziny marszu, zapewne już jeśli nie w całości to chociaż w części po zmroku. Sam wariant od schroniska do schroniska to według opisów zamieszczonych na mapie, ponad dziesięć godzin wędrówki.
Generalnie całą trasę można przejść także bez pierwszego noclegu w schronisku, rozpoczynając i kończąc wędrówkę na parkingu na Siwej Polanie. Wydłuży to jednak naszą trasę o ponad trzy godziny i spotęguje zmęczenie, o czym wiem z autopsji… ale w sezonie letnim, gdy dzień jest długi, dla bardzo dobrze kondycyjnie przygotowanego turysty jest to jak najbardziej do zrobienia.

Trzeba uprzedzić, że trasa jest bardzo wymagająca. Kilkukrotne wspinanie się w górę i schodzenie w dół, by potem znów iść pod górę kosztuje wiele sił. Długość trasy oraz suma podejść (przewyższenie na tej trasie to aż ok. 1800 metrów) wymagają odpowiedniej kondycji. Dodatkowo warto pamiętać, że część trasy (ta wiodąca przez grań Rohacza Ostrego charakteryzuje się pewnym stopniem ekspozycji (np. Rohacki Koń) i osoby nie przyzwyczajone do obcowania z wysokością mogą odczuwać dyskomfort a nawet strach. Na pewnym odcinku zainstalowane są łańcuchy – co przybliża ten fragment do szlaków w Tatrach Wysokich. Pozostała część trasy nie powinna sprawiać już trudności technicznych i jest już typowa dla Tatr Zachodnich. Jednakże wybór trasy którą właśnie prezentuje powinien być przemyślany i zgodny z aktualnymi możliwościami kondycyjnymi.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.