W cieniu Pradziada - Mravenečník i Horní nádrž Dlouhé stráně

Dodano 28 lutego 2013 przez Garmin
W cieniu Pradziada - Mravenečník i Horní nádrž Dlouhé stráně
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

17409
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Narty biegowe i śladowe
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 21,5 km
 • Czas trwania: 3 h 52 min
 • Średnia prędkość: 5,55 km/h
 • Przewyższenie: 308,6 m
 • Suma podejść: 639,52 m
 • Suma zejść: 635,93 m
 • Data: 28 lutego 2013
 • Lokalizacja: Republika Czeska, Olomoucký, Kouty
100151
LAP001
LAP001
100152
zamarznięty fragment jeziora
100153
szlakowskaz na początku trasy
100154
widok z wyciągu
100155
zjazd wyciągiem w dół
100156
trasa biegowa wokół jeziora
100157
poranna mgła
100158
zjazd w kierunku Medvedi Hory
100159
początek trasy Mravenecnik
100160
pięknie przygotowana trasa
100161
medvedi Hora
100162
piękne widoki na tym odcinku
100163
orczykiem trochę wyżej
100164
jeszcze mgła na dole
100165
na zboczach jeszcze piękna zima
100166
imponujący widok na Wysoki Jesenik
100167
i widoki też coraz lepsze
100168
i jeszcze tafla jeziora
100169
i jeszce taki widoczek
100170
i jeszce widok trasy
100171
i jeszcze raz
100172
górna stacja wyciagu kawiarenka
100173
i jeszce widok parkingu Kouty
100174
dzień się budzi
100175
dzień się budził cudnie
100176
coraz bliżej Medvedi Hora
100177
dolny parking Kouty
100178
Dlouhne Strane , Pradziad i ...
100179
a za mną Pradziad
100180
a tu juz Pradziad majaczy w oddali
Jak zwykle najpierw poczytałem troszkę o tamtych trasach biegowych. W końcu nadszedł dzień, w którym postanowiłem sprawdzić, jak jest naprawdę. Wyruszam rano do miejscowości Kouty nad Desnou. Dość szybko odnajduję sporej wielkości parking, który pomimo że dzień jest powszedni, i tak jest w dużym stopniu zapełniony. Już rozmowa z parkingowym przekonuje mnie, że trafiłem dobrze. Udaję się więc do kasy biletowej. Zakupuję papierowy bilet za 100 koron, który uprawnia mnie do wjazdu na szczyt. Najpierw podczepiam się na orczyk. Pomaga mi sympatyczny młody Czech. Wyciąg nie szarpie, więc pomimo że jadę po raz pierwszy w biegówkach, nie jest źle. Niestety zaraz po wypięciu z wyciągu przewracam się i od razu czuję „szacunek" dla tego stoku. Śnieg przypomina beton. Schodzę więc kilkadziesiąt metrów do „kanapy". Przy wsiadaniu chwieje się i ponownie zostaje mi udzielona pomoc. teraz już wiem, że powinienem zdjąć biegówki.Te narty nie nadają się na stoki. Przy wysiadaniu na górnej stacji ponownie się przewracam. Nie czuję się komfortowo …no cóż.
Na górnej stacji znajduje się bufet, o tej godzinie jeszcze nieoblężony. Trochę powyżej widzę pierwszy szlakowskaz i początek trasy biegowej. Dość szybko osiągam Medvedi Hore. Charakterystyczne „wiatraki" przypominają mi pierwszą rowerową wyprawę w te strony. Na rozwidleniu szlaków zastanawiam się, w którą stronę pobiec, nie pomaga mi w tym także dwóch Czechów, którzy w efekcie razem ze mną skręcają w prawo. Tak zaczyna się moja przygoda na Mravenecniku.
Kompleks narciarski Kouty oferuje doskonałe warunki do narciarstwa biegowego.
Szlaki biegowe znajdują się na wysokości 1100-1330 m n.p.m.
Przy górnej stacji kolejki znajduje się punkt startowy szlaków „Stadion" oraz „Mravenečník" (Mrówkojad).
Szlak „Stadion" prowadzi przez wspaniałe przyrodnicze miejsca, koło górnego zbiornika elektrowni Dlouhé Stráně. Biegacze mogą wybrać także szlak „Mravenečník", który łączy się z siecią szlaków biegowych w Wysokim Jesioniku.
Idealna wysokość nad poziomem morza zapewnia doskonałe warunki śniegowe.
Pogoda jest wspaniała, temperatura powyżej zera, praktycznie brak wiatru. Trasy przygotowane i dziś dość pustawo. Po około 15 kilometrach dobiegam do Stadionu, czyli okrążenia górnego zbiornika elektrowni. Tutaj panuje większy ruch. Wspaniały widok na niebieską taflę wody i widoczny w oddali szczyt Pradziada. Okrążam zbiornik i ruszam w kierunku górnej stacji wyciągu.
Trasa nie należy do najłatwiejszych, szczególnie w początkowej fazie, gdy śnieg był zmrożony, trudno utrzymać na nartach. Ale warto tam być chociaż raz i to w taką pogodę.
Wracam ponownie wyciągiem. Tym razem zdjąłem biegówki i wszystko przebiega bez komplikacji. W drodze w dół robię jeszcze parę fotek. To był piękny dzień.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze,...

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Wasza ocena: 5.0 (4 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
11 marca 2013 boulinek11 napisał:
Fantatystyczna trasa, i zdjecia
ryjek
1 marca 2013 ryjek napisał:
Fantastyczna trasa, gratuluję, musiała Cię kosztować sporo wysiłku. Piękne zdjęcia, no i najważniejsze, że zdążyłeś przed końcem zimy :)
Tagi
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.