Turek - Ścieżki "Bogdałów": Trasa nr III - Z Bogdałowa do Warty

Dodano 2 września 2013 przez rysowanie
Turek - Ścieżki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

28884
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.1
  • Dystans: 27,3 km
  • Przewyższenie: 16,1 m
  • Suma podejść: 36,06 m
  • Suma zejść: 38,33 m
  • Data: 2 września 2013
  • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Bogdałów
148962
źródło: powiat.turek.pl
Ścieżki „Bogdałów” wiodą przez najciekawsze pod względem przyrodniczym i krajobrazowym tereny powiatu tureckiego. Jednocześnie łączą te obszary z przekształconymi przez przemysł wydobywczy Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów. Północno-wschodni skraj Wysoczyzny Turecko Malanowskiej to Pagórki Złotogórskie objęte obszarem chronionego krajobrazu. Dolina Warty od Uniejowa do Nowego Miasta nad Wartą weszła w skład obszaru NATURA 2000. Jest to ostoja ptaków o znaczeniu europejskim. Wszystkie trasy mają swój początek i koniec na parkingu leśnym „Bogdałów” malowniczo położonym nad 10 hektarowym zbiornikiem wodnym powstałym w dawnym wyrobisku pokopalnianym. Na parkingu można zostawić samochód oraz schronić się pod wiatą, a za zgodą nadleśnictwa rozpalić ognisko.

Trasa nr III - Z Bogdałowa do Warty /szlak zielony/

Szlak łatwy, poprowadzony po terenie równinnym. Po drodze znajduje się 7 punktów dydaktycznych /nr 1, 3 i 7-1 l/. We wsi Krwony zachowało się kilka starych tradycyjnych drewnianych domów. Za wsią, po lewej stronie, znajduje się czynna odkrywka Koźmin. W lesie Sacały możemy obejrzeć nowo wybudowany pomnik powstańców odsłonięty w 2003 r. Dojeżdżamy do polany, na której urządzono miejsce postoju pojazdów przygotowane dla grzybiarzy i miłośników leśnych spacerów. Dalej podróżujemy po lesie Sacały, który rośnie na słabych piaszczystych glebach. Są to bory sosnowe. Rosnące tu drzewa są niskie i złej jakości technicznej. Siedliska wilgotne zostały osuszone przez pobliskie odkrywki. W runie leśnym obserwujemy liczne gatunki chronionych porostów oraz mchy. Za Kożminem jedziemy przez teren podmokłych nadwarciańskich łąk wsi Kuźnica Koźmińska. Cały czas obserwujemy krajobraz rolniczy z dużą ilością podmokłych łąk oraz charakterystycznymi dla tego terenu wierzbami. Znajdujemy się na terenie cennym przyrodniczo wchodzącym w skład obszarów Natura 2000 Dyrektywa Ptasia. Z wału podziwiamy rzekę, jej rozlewiska, liczne płazy i ptaki. Wiosną przy odrobinie szczęścia można zobaczyć tokujące bataliony, stada łabędzi niemych, dzikie gęsi, bociany, czaple siwe i inne ptaki. Tereny nad Wartą sprawiają wrażenie jakby tu czas płynął znacznie wolniej, jest to miejsce wyciszenia i spokojnego odpoczynku na łonie pięknej i nieskażonej przyrody. Z Kozubowa jedziemy szosą prosto na zachód w kierunku Sarbic i Posoki. Mamy do pokonania 6 km dróg leśnych miejscami piaszczystych, po drodze nie ma wsi i zabudowań. Po drodze mijamy linię wysokiego napięcia oraz dukt leśny zwany „Autostradą Słońca" z powodu położenia północ południe i piaszczystej „nawierzchni". Obserwujemy ekosystem boru sosnowego. Kwitnące rozchodniki, macierzanki, kocanki piaskowe, wrzosy oraz kobierce chrobotków, płucnicy islandzkiej, mchów i mącznicy lekarskiej stanowią o niepowtarzalnej urodzie runa borów suchych i świeżych.

źródło: powiat.turek.pl

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Tagi
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta