Trasa rowerowa przez Prądnik Czerwony

Dodano 1 listopada 2013 przez rysowanie
Trasa rowerowa przez Prądnik Czerwony
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

31614
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.1
  • Dystans: 2,7 km
  • Przewyższenie: 22,15 m
  • Suma podejść: 24,6 m
  • Suma zejść: 2,45 m
  • Data: 1 listopada 2013
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
180532
Sanktuarium ECCE Homo
Sanktuarium Ecce Homo, należące do zgromadzenia sióstr albertynek, mieści się przy ulicy Woronicza 10 na Prądniku Czerwonym. Jego powstanie łączy się z kultem św. Brata Alberta, obrazu Ecce Homo oraz siostry Bernardyny Marii Jabłońskiej.

Prace budowlane rozpoczęły się w 1982 roku. 3 sierpnia 1984 roku wmurowano kamień węgielny pochodzący z Bazyliki św. Franciszka z Asyżu, poświęcony przez Jana Pawła II.

Kościół został poświęcony 17 czerwca 1985 roku, w dzień liturgicznego wspomnienia bł. Brata Alberta.

23 listopada 1997 roku kardynał Franciszek Macharski uroczyście podniósł kościół do rangi sanktuarium, nadając mu nazwę Sanktuarium Ecce Homo Świętego Brata Alberta.

W Sanktuarium złożono relikwie św. Brata Alberta, które po jego beatyfikacji w czerwcu 1983 roku zostały przewiezione z kościoła Ojców Karmelitów Bosych do Domu Generalnego Sióstr Albertynek. Znajdują się tu także relikwie siostry Bernardyny Marii Jabłońskiej, współzałożycielki zgromadzenia, beatyfikowanej 6 czerwca 1997 roku.
180533
Dworek Pocieszka
Dworek Pocieszka
180534
Kapliczka Sobierajów
Kapliczka Sobierajów
180535
Kościół Dobrego Pasterza
Kościół Dobrego Pasterza
180536
Dom Jana Kaczary
Dom Jana Kaczary
180537
Kaplica Św. Jana Chrzciciela
XVII-wieczna kaplica św. Jana Chrzciciela położona jest przy ulicy Dobrego Pasterza, na terenie dawnego folwarku dominikańskiego, którego początki sięgają 1418 roku. Świątynia została wybudowana obok nieistniejącej już wtedy kaplicy p.w. św. Antoniego, po której zachowała się jedynie krypta. Erygowana w 1642 roku przez przeora krakowskiego klasztoru dominikanów kaplica św. Jana Chrzciciela była prywatną kaplicą zakonu.
180538
Kościół Św. Jana Chrzciciela
Kościół Św. Jana Chrzciciela
180539
Folwark (dwór) Dominikański
Folwark (dwór) Dominikański
180540
Dolina Potoku Sudoł
Dolina Potoku Sudoł
Rowerem-przez-Kraków.pl

Pełny opis trasy: http://www.rowerem-przez-krakow.pl/trasa-rowerowa-przez-pradnik-czerwony.html


Przebieg trasy rowerowej przez Prądnik Czerwony

Początek trasy: Al. 29 Listopada
Koniec trasy: Cmentarz Batowice

Etapy: Al. 29 Listopada - ul. Woronicza - ul. Dominikanów - ul. Dobrego Pasterza - ul. Naczelna - Dolina Potoku Sudół - ul. Strzelców - Cmentarz Batowice

Przebieg trasy:

1. Al. 29 Listopada - początek trasy

- wycieczkę zacznij przy estakadzie na skrzyżowaniu ulic Al. 29 Listopada, Lublańskiej i Opolskiej. Kieruj się w kierunku północnym w stronę Warszawy. Po ok. 100m metrach skręć w prawo w wąską ulicę Woronicza.

2. Ulica Woronicza

- ulica Woronicza prowadzi przez okolicę domów jednorodzinnych. Na samym początku znajduje się Santkuarium ECCE HOMO św. Alberta z dużym ogrodem, prowadzone przez siostry Albertynki. W jego północno-wschodniej części znajduje się Dworek Pocieszka.
- jedź prosto przez kolejne 300m i na skrzyżowaniu skręć w lewo w ulicę Rezedową.

3. Skrzyżowanie ulic Rezedowej i Dominikanów

- skręcając w lewo, wyjedziesz na ulicę Dobrego Pasterza, przy której znajdują się dawne zabudowania Prądnika Czerwonego m.in.: budynek dawnego Urzędu Gminy, "Sukeinnice Prądnickie", dom Jana Kaczary.
- skręcając w prawo, dojedziesz do Parku Dominikańskiego, przy którym znajdował się XIX-wieczny Młyn Dominikański.

4. Ulica Dobrego Pasterza

- ulica Dobrego Pasterza tworzyła centrum zabudowy XIX-wiecznej, podkrakowskiej wsi.
- wyjeżdżając z parku Dominikańskiego na ulicę Dobrego Pasterza, skręć w prawo (w stronę Ronda Stanisława Barei). W pobliżu (za ok 300m) znajdują się tereny dawnego folwarku Dominikańskiego wraz z nowym kościołem św. Jana Chrziciela oraz XVI-wieczna kaplicą św. Jana Chrzyciela.
- ulica Dobrego Pasterza jest bardzo ruchliwa, dlatego jeśli nie czujesz się pewnie, jedź po chodniku, uważając na pieszych.
- za ok 70m, na pierwszym skrzyżowaniu bez świateł, skręć w lewo w ulicę Naczelną.

5. Ulica Naczelna

- wzdłuż ulicy Naczelnej stoi kilka domów jednorodzinnych. Przy dwóch z nich znajdują się figurki Matki Boskiej Niepokalanej oraz Łaskawej. Przy końcu ulicy znajduje się Dom Dziecka założony w 1906 roku.
- przejedź przez most poprowadzonym nad niewielkim potokiem Sudoł. Tuż za nim, po prawej stronie znajduje się Dolina Potoku Sudoł.

6. Dolina Potoku Sudoł

- teren lekko zalesiony o walorach rekreacyjnych jest często uczęszczany przez spacerowiczów.
- jedź prosto, w połowie drogi przejedziesz obok mostu (alejka prowadzi do kościoła św. Jana Chrzciciela). Z lewej strony miniesz Szkołę Podstawową nr. 2. Na wysokości stadniny koni skręć w lewo w chodnik ułożony z płyt betonowych. Przejedziesz między boiskami oraz Przedszkolem nr. . Wyjeżdżając skreć w prawo. Przejedź za garaże na ulicę Strzelców i kieruj się w górę ulicy.

7. Ulica Strzelców
- ulicą Strzelców po ok 400m dojedziesz do Cmentarza Batowice.

8. Cmentarz Batowice - koniec trasy
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.