trasa przez gm. Głusk 3 - Minkowice-Wierzchowiska-Dominów-Lublin

Dodano 16 maja 2017 przez plik GPX
trasa przez gm. Głusk 3 - Minkowice-Wierzchowiska-Dominów-Lublin
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

98622
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.5
  • Dystans: 31,8 km
  • Przewyższenie: 64 m
  • Suma podejść: 170 m
  • Suma zejść: 172 m
  • Lokalizacja: Lublin
582951
Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Głusku
Początki parafii w Głusku datuje się na rok 1398, wtedy też wybudowano pierwszy, zapewne drewniany kościół. W II poł. XV w. Jan Długosz wspomina o parafii Abramowice i wchodzących w jej skład wsiach Ćmiłów, Dominów i Wilczopole. W 1688 r. Głusk uzyskuje prawa miejskie. W latach 1786 – 1790 wybudowano murowany kościół w stylu późnego baroku. W I poł. XIX w założono istniejący obecnie cmentarz parafialny a w latach 1925 – 1927 wnętrze kościoła pokryto secesyjną polichromią, która bez żadnych zmian przetrwała do dnia dzisiejszego. Proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Pietrzela.
582952
Zespół dworsko – parkowy w Dominowie
Na terenie Dominowa znajduje się najcenniejszy zabytek w Gminie Głusk, wpisany do rejestru zabytków. Jest nim pozostałość zespołu dworsko-parkowego i folwarcznego. Od XVI w. wzmiankowany był tu tuż przed dworem, folwark z ogrodem. Do dzisiaj przechowały się relikty założenia XIX w. – przebudowany dwór, wzniesiony w k. XIX w. dla Strojnowskich, neogotycka brama wjazdowa z budynkiem gospodarczym oraz ślady parku – szpaler grabowy i nieliczne pomnikowe drzewa. Zachowała się również częściowo zabudowa folwarczna. Dominów jest jedynym zachowanym na terenie gminy zespołem dworsko-parkowym. Obiekt jest użytkowany jako Schronisko dla nieletnich, a wymaga ze względu na walory zabytkowe, sanacji i szerszego udostępnienia. Na terenie parku zachowało się szereg cennych drzew: klon pospolity, wierzba, szpaler grabowy, oraz hodowlane stawy rybne.
582953
Wieża - brama w Dominowie
Wieża-brama należy do zespołu dworsko-parkowego Strojnowskich z XIX wieku, wpisanego do rejestru zabytków województwa lubelskiego.
582954
Młyn drewniany wodny w Wilczopolu Kolonii
Młyn drewniany wodny w Wilczopolu Kolonii (ok. 1920 r.). Obiekt nieczynny.
582956
Zabytkowy dworzec w Minkowicach
Dworzec kolejowy w Minkowicach z końca XIX w., obejmuje drewniany dworzec oraz drewnianą dróżniczkę
582957
Zespół młyna wodnego w Krępcu
Najcenniejsze obiekty tego zespołu, wchodzącego w skład zespołu dworsko-parkowego, to: murowany młyn wodny pochodzący z lat 20-tych XX wieku, dom młynarza, spichlerz drewniano-murowany. Pozostałości parku ocenia się na wiek XIX.
582958
Zalew w Krępcu
Na terenie dawnego zespołu dworsko - parkowego zbudowano zalew wodny do celów wędkarskich i rekreacyjnych, modernizowany w 1991 r.
582959
Park w zespole dworsko-parkowym w Krępcu
Pozostałości parku ocenia się na wiek XIX.
582960
Zespół dworsko-parkowy w Wierzchowiskach
Zespół dworsko-parkowy z I poł. XIX w. Murowany pałac z ok. 1850 r. Oficyny, stodoła, spichlerz, kuchnia, murowana kordegarda, metalowo - żelazna brama główna wzniesiona w k. XIX w., pozostałości murowanej bramy gospodarczej, pozostałości parku ze stawem założonego w XIX w.
582961
Młyn w Wierzchowiskach
Młyn murowany z lat 30. XX w.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta