Transgraniczny Trakt Tradycji

Dodano 9 stycznia 2015 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

53533
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

311440
Chabówka
Chabówka
311441
Rabka-Zdrój
Rabka-Zdrój
311442
Sieniawa
Sieniawa
311443
Nowy Targ
Nowy Targ
311444
Szczawnica
Szczawnica
311445
Ciche
Ciche
311446
Bukowina Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska
311447
Zakopane
Zakopane
311448
Niedzica
Niedzica
311449
Ostrowsko
Ostrowsko
311450
Czarny Dunajec
Czarny Dunajec
311451
top_pl
311496
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Transgraniczny Trakt Tradycji jest projektem realizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, finansowanym przez Unię Europejską z Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżet państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.

Celem projektu jest ukazanie bogactwa kultury materialnej Podtatrza i ułatwienie dotarcia do kilkudziesięciu miejsc w których jeszcze kultywowane są tradycyjne umiejętności rękodzielnicze. Pomysł na to przedsięwzięcie zrodził się z refleksji nad nowoczesnym światem, w którym taśmowo produkuje się już niemal wszystko. Jednak coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać ten brak oryginalności i bezduszność zmechanizowanego procesu produkcji. Rośnie zatem zainteresowanie przekazywanymi z pokolenia na pokolenie tradycyjnymi technikami rękodzielniczymi i przedmiotami, które powstają dzięki ciężkiej pracy i umiejętnościom twórców.

W odpowiedzi na konieczność zadbania o polsko-słowackie dziedzictwo kulturowe powstał Transgraniczny Trakt Tradycji, będący niejako bazą artystów tworzących w tradycyjnych technikach rękodzielniczych. Mistrzowie w swoich pracowniach zajmują się m. in. obróbką metalu, drewna, skóry, włókna i tkaniny, zdobnictwem, zabawkarstwem, rzeźbą, malarstwem na szkle, wytwarzaniem żywności. Twórców można odwiedzać w ich warsztatach położonych w kilkudziesięciu miejscowościach. Ich sylwetki jak i mapy dojazdu zaprezentowane są na stronie www.ttt.nowytarg.pl . Autorzy projektu umieścili tam również listę muzeów i izb regionalnych które warto odwiedzić.

W 2012 r. wydano przewodnik pt. Transgraniczny Trakt Tradycji oraz DVD.

Każdy kto czuje się przytłoczony tempem jakie narzuca nam współczesny świat, powinien być usatysfakcjonowany wizytą w pracowniach mistrzów mających indywidualne podejście do kultury regionu podtatrzańskiego. Wycieczka ta może być dla starszych wspaniałą okazją do podróży w czasie, natomiast dla młodszych ma nieocenione walory edukacyjne. Również każdy kto nigdy nie doceniał tradycyjnego rzemiosła będzie mógł na własne oczy przekonać się jak wielka moc drzemie w pracy ludzkich rąk.

Opracowanie: Kamila Kulczycka
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.