Transgraniczny Trakt Tradycji

Dodano 9 stycznia 2015 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

53533
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

311440
Chabówka
Chabówka
311441
Rabka-Zdrój
Rabka-Zdrój
311442
Sieniawa
Sieniawa
311443
Nowy Targ
Nowy Targ
311444
Szczawnica
Szczawnica
311445
Ciche
Ciche
311446
Bukowina Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska
311447
Zakopane
Zakopane
311448
Niedzica
Niedzica
311449
Ostrowsko
Ostrowsko
311450
Czarny Dunajec
Czarny Dunajec
311451
top_pl
311496
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Transgraniczny Trakt Tradycji jest projektem realizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, finansowanym przez Unię Europejską z Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżet państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.

Celem projektu jest ukazanie bogactwa kultury materialnej Podtatrza i ułatwienie dotarcia do kilkudziesięciu miejsc w których jeszcze kultywowane są tradycyjne umiejętności rękodzielnicze. Pomysł na to przedsięwzięcie zrodził się z refleksji nad nowoczesnym światem, w którym taśmowo produkuje się już niemal wszystko. Jednak coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać ten brak oryginalności i bezduszność zmechanizowanego procesu produkcji. Rośnie zatem zainteresowanie przekazywanymi z pokolenia na pokolenie tradycyjnymi technikami rękodzielniczymi i przedmiotami, które powstają dzięki ciężkiej pracy i umiejętnościom twórców.

W odpowiedzi na konieczność zadbania o polsko-słowackie dziedzictwo kulturowe powstał Transgraniczny Trakt Tradycji, będący niejako bazą artystów tworzących w tradycyjnych technikach rękodzielniczych. Mistrzowie w swoich pracowniach zajmują się m. in. obróbką metalu, drewna, skóry, włókna i tkaniny, zdobnictwem, zabawkarstwem, rzeźbą, malarstwem na szkle, wytwarzaniem żywności. Twórców można odwiedzać w ich warsztatach położonych w kilkudziesięciu miejscowościach. Ich sylwetki jak i mapy dojazdu zaprezentowane są na stronie www.ttt.nowytarg.pl . Autorzy projektu umieścili tam również listę muzeów i izb regionalnych które warto odwiedzić.

W 2012 r. wydano przewodnik pt. Transgraniczny Trakt Tradycji oraz DVD.

Każdy kto czuje się przytłoczony tempem jakie narzuca nam współczesny świat, powinien być usatysfakcjonowany wizytą w pracowniach mistrzów mających indywidualne podejście do kultury regionu podtatrzańskiego. Wycieczka ta może być dla starszych wspaniałą okazją do podróży w czasie, natomiast dla młodszych ma nieocenione walory edukacyjne. Również każdy kto nigdy nie doceniał tradycyjnego rzemiosła będzie mógł na własne oczy przekonać się jak wielka moc drzemie w pracy ludzkich rąk.

Opracowanie: Kamila Kulczycka
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Mapa Beskid Sądecki
Beskid Sądecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie....

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0