Tarnów

Dodano 18 marca 2014 przez rysowanie
Tarnów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

36635
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

222651
Kościół pw. Świętej Rodziny
Neogotycka świątynia zbudowana w latach 1904-1906.
222652
Bazylika katedralna pw. Narodzenia NMP
wzniesiona w I połowie XIV w. w stylu gotyckim. W wyniku przebudowy w latach 1889-1897 zyskała neogotycką formę. Posiada 72 m. wieżę.
222653
Ratusz
wybudowany został pod koniec XIV w. w stylu gotyckim (był wówczas parterowym budynkiem). W XVI w. został przebudowany w stylu renesansowym. W 1792r. budowlę prawie całkowicie zniszczył pożar. Obecnie mieści się w niej siedziba państwowego muzeum.
222654
Ratusz
widziany z drugiej strony
222655
Muzeum Okręgowe
poprzednia siedziba w kamienicy przy Rynku 20 i 21 (miała zostać poddana remontowi).
222656
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa
został zbudowany w 1517r. Fundatorem świątyni był Jan Amor Tarnowski - hetman wielki koronny i kasztelan krakowski
222679
Kościół św. Bartłomieja
został wzniesiony w 1484r. Reprezentuje styl gotycki z wyjątkiem barokowej wieży, dostawioną w drugiej połowie XVIII w.
222680
Kościół św. Bartłomieja
widok od strony prezbiterium
222681
Kościól karmelitów pw. Kościół karmelitów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
wzniesiony w I poł. XV w. dla augustianów. W wyniku licznych przebudów zatracił pierwotny, gotycki charakter. Świątyni nie ominęły pożary miasta z lat 1811 i 1865. W 1841 r. kościół wraz z przylegającym klasztorem przeszedł w ręce karmelitów.
222682
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
Gotycka fara z XIV w. (zbudowana około 1364r.) Od czasu powstania była wielokrotnie niszczona i przebudowywana (dobudowano m.in. nawy boczne). Jej wieża stanowi dominantę miejskiego krajobrazu.
222683
Kościół pw. św. Jana Chrzcicela od strony prezbiterium
222684
Widok z mostu
222685
Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP
wznoszony w latach 1931-1948. Zastąpił wcześniejszą, drewnianą świątynię z XIII w.
222686
XVII-w. cmentarz z okresu potopu szwedzkiego
222687
Pałac
Nieznana jest dokładna data jego powstania. Pierwotnie należał do Ligęzów, po czym przeszedł w ręce Koniecpolskich. Andrzej Koniecpolski zastąpił drewniany dwór murowaną, piętrową rezydencją. Obecnie w jej wnętrzach mieszczą się hotel i restauracja.
222688
Rynek
222689
Wisłoka
222690
Odpoczynek w Gawłuszowicach
222691
Przejazd pod..... pociągiem
Tarnowa na rowerach jeszcze nie odwiedziliśmy, chociaż przez miasto zdarzało się wielokrotnie przejeżdżać innymi środkami transportu. Tymczasem to bratnia miejscowość dla Tarnobrzega, której dzieje powiązane są z tym samym rodem Tarnowskich. Zresztą herby obu miast są niemal identyczne, różniąc się jedynie rozmiarami gwiazdy i księżyca, wypełniających herbowe pole. Do Tarnowa dotarliśmy koleją z przesiadką w Rzeszowie. Spod tamtejszego dworca (obecnie pięknie odrestaurowanego) obowiązkowo skierowaliśmy się na Rynek. Po sesji fotograficznej poświęconej śródmiejskim zabytkom udaliśmy się w kierunku Pilzna. To był najbardziej wymagający odcinek trasy bowiem asfaltowa szosa przebiegała w pagórkowatym terenie. Od Pilzna, zdominowanego przez wyniosłą wieżę gotyckiej fary, było już zdecydowanie łatwiej. Droga przypominała blat kuchennego stołu, przebiegając dolinami Wisłoki i Wisły. Na dodatek wiatr jeżeli nam nie sprzyjał to w każdym razie nie przeszkadzał, a rześkie powietrze pochmurnego dnia korzystnie wpływało na dyspozycję psycho-fizyczną.W efekcie, dosłownie połykaliśmy dystans, mknąc cały czas po asfalcie. Od czasu do czasu wypadały przerwy w co bardziej atrakcyjniejszych miejscach. Na przykład przed pałacem w Przecławiu, otoczonym oazą zieleni oraz na zadbanym ryneczku w Gawłuszowicach, w sąsiedztwie zabytkowego kościoła św. Wojciecha. Jedynym minusem wycieczki były bolące siedzenia w jej końcowej części. Wyszła bokiem dłuższa przerwa w pedałowaniu ale i konkretny dystans do pokonania. To była jednak drobna niedogodność.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Pogórze Strzyżowskie
Pogórze Strzyżowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu. Rok...

Mapa Okolice Rzeszowa. Część południowa
Okolice Rzeszowa. Część południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Rzeszowa przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na południe od miasta. Zasięg mapy wyznaczają: Rzeszów na północy, Ropczyce i Krosno na zachodzie, Brzozów na południu, Przeworsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Pogórze...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.