Tajemnice Bogusławia

Dodano 28 lipca 2018 przez plik GPX
Tajemnice Bogusławia
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

129667
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.0
  • Dystans: 900 m
  • Czas trwania: 0 h 0 min
  • Średnia prędkość: 128,9 km/h
  • Lokalizacja: Bogusław
737267
1 Cmentarz w Bogusławiu
Cmentarz w Bogusławiu po wojennej zawierusze został zaadaptowany i funkcjonuje obecnie jako cmentarz komunalny. Miejsca po niemieckich chrześcijańskich grobach litościwie zarosły bluszczem. W murze cmentarza można rozpoznać miejsce, gdzie były groby przedwojennych właścicieli majątku Batzlow (Bogusław).
737268
2 Zanokcica
Na murach miejskich, kościelnych i innych często rosną rośliny, czasem i drzewa. Korzeniami kurczowo trzymają się zaprawy wapiennej, więc mogą to być tylko rośliny wapniolubne. Z paproci najczęstszą jest zanokcica murowa, rośnie chętnie na murach polskich nizin. Spokrewniona z nią zanokcica skalna rośnie w górach, na skałach wapiennych.
737269
3 Kościół neogotycki
Kościół pw. św Jana Chrzciciela – filia parafii z Cychr, zbudowano w 1900. Usytuowany w centrum wsi na nikłym wzniesieniu kościół jest orientowany wieżą na zachód, założony na planie prostokąta. Część fundamentowa i przyziemna są z kamienia polnego, prezbiterium i wieża z cegły, ściany południowa i północna otynkowane. Wyposażenie kościoła pochodzi także z 1900.
737270
4 Płyty nagrobne
Kościół zbudowano w 1900 roku na miejscu wcześniejszego, otoczonego niewielkim cmentarzem. Cmentarz uległ zniszczeniom po 1945, jednak cztery płyty z grobów chrześcijańskich proboszcz parafii ocalił od całkowitego potłuczenia. Zostały ułożone przed południową ścianą kościoła.
737271
5 Dwór majątku Batzlow
Ostatnimi właścicielami majątku Bogusław (około 600 ha) została w 1920 r. rodzina Katzenellenbogen. Ale ich majątek w 1930 r. został przejęty i rozparcelowany przez towarzystwo ziemskie "Eigene Scholle". Zachowały się budynki folwarczne i dwór mieszkalny. Od 1956 do 1973 r. była w nim szkoła 4klasowa. Obecnie są mieszkania, a w dużej sali dworskiej jest świetlica wiejska.
737272
6 Dąb "Bogusław"
Na podwórzu dworskim rośnie wielki dąb szypułkowy „Bogusław” o imponujących pomnikowych rozmiarach. To dąb rodzimy, polski, żołędzie wiszą na szypułkach.
737273
7 Stolarnia
Na południe od dworu widać duży budynek gospodarczy. Teraz funkcjonuje w nim stolarnia. Nad wrotami wjazdowymi do hali widać kartusz. Głowa przedstawia podobno podobiznę ostatniego właściciela.
737274
8 Czworaki podworskie
Rodziny robotników folwarcznych w XIX / XX wieku często osiedlano w specjalnie postawionych budynkach – czworakach. W Bogusławiu zachował się zespół dwóch budynków czworacznych. Ustawione przy skrzyżowaniu dróg tworzą kąt rozwarty, między nimi wjazd na podwórze, W podwórzu budynki gospodarcze, połączone szczytami, tworzą taki sam kąt.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.