Szlakiem Wielickich Zabytków. SpacerowM!K

Dodano 7 stycznia 2015 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

53492
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 3,9 km
 • Przewyższenie: 45,38 m
 • Suma podejść: 49,1 m
 • Suma zejść: 56 m
 • Data: 7 stycznia 2015
 • Lokalizacja: Wieliczka, Małopolska
311102
Wieliczka – klasztor oo. Franciszkanów
Wieliczka – klasztor oo. Franciszkanów
Założony na planie czworoboku i pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku zespół kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu oraz klasztoru oo. Reformatów to pierwsza murowana świątynia małopolskiej prowincji Reformatów i wzór architektoniczny dla późniejszych reformatorskich kościołów klasztornych. W ogrodzie klasztornym znajduje się Porcjunkula – kopia kaplicy św. Franciszka w Asyżu.

Ulicą Mickiewicza wracamy do centrum Wieliczki, gdzie przy ulicy Powstania Warszawskiego możemy obejrzeć budynek Magistratu.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311103
Wieliczka – Magistrat
Wieliczka – Magistrat
Siedziba władz miejskich Wieliczki mieści się w gmachu zbudowanym w stylu neogotyku angielskiego. Do budynku przylega klasycystyczny odwach, który powstał z przekształceń średniowiecznego szpitala i ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego gotyckiego kościoła św. Ducha. W 1772 roku,w ramach reform cesarza Józefa II, kościół przeznaczono na cele świeckie, a fundację szpitala Duchaków zlikwidowano. W pomieszczeniach kościelno-szpitalnych urządzono magazyn zbożowy, a później – przed 1842 rokiem – salę teatralną, w której w 1861 roku występowała Helena Modrzejewska. Budynek Magistratu wielokrotnie rozbudowywano i przekształcano.Dowodem na istnienie kościoła i szpitala w miejscu dzisiejszego Magistratu są odkryte podczas prac remontowych ślady przykościelnego cmentarza.

Skręcając w ulicę Dembowskiego widzimy ceglany budynek – Sztygarówkę.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311104
Wieliczka – Sztygarówka
Wieliczka – Sztygarówka
Zaprojektowany przez lwowskiego architekta Tadeusza Dołęgę-Mostowskiego neogotycki gmach powstał w 1898 roku dla uczczenia 50. rocznicy objęcia cesarskiego tronu przez Franciszka Józefa I. Architektonicznym wzorem dla Sztygarówki był powstały nieco wcześniej budynek Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwotnie w Sztygarówce mieściła się Szkoła Górnicza wraz z Muzeum Salinarnym. Dziś w reprezentacyjnym gmachu z czerwonej cegły znajduje się siedziba Starostwa Powiatu Wielickiego.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311105
Wieliczka – Zamek Żupny
Wieliczka – Zamek Żupny
W XIII wieku (w czasach odkrycia w Wieliczce soli kamiennej) na potrzeby administracji
zarządzającej żupą, czyli kopalnią wybudowano zamek zwany żupnym. Choć wygląd zamku kształtował się przez wieki, budowla ta nie zmieniała swego przeznaczenia przez ponad 650 lat. Dziś w zamku mieści się Muzeum Żup Krakowskich, w którym znajduje się ekspozycja dotycząca historii Wieliczki, archeologii, a także jedyna w Polsce kolekcja solniczek. Na zamkowym dziedzińcu można zobaczyć zrekonstruowany przebieg średniowiecznego muru obronnego z XIII wieku i odtworzone pozostałości dawnej kuchni żupnej, a także XIV-wieczną basztę oraz
pochodzący z połowy XIII wieku szyb górniczy.
[Muzeum można zwiedzać: od maja do września w godzinach wt.–nd. 10.00–17.00, od października do kwietnia wt.–sb. 9.00-14.30]

Naprzeciwko Zamku Żupnego znajduje się kościół pw. św. Klemensa.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311106
Wieliczka – Pałac Konopków
Wieliczka – Pałac Konopków
Dom zbudowany dla braci Jana i Piotra Konopków jest najlepiej zachowanym spośród trzech powstałych w latach 1782–1784 wielickich pałaców. Wszystkie one należały do przedsiębiorczych rodzin wielickich (Konopków, Przychockich i Siodełkiewiczów), które, wykorzystując stosunki polityczne i gospodarcze po pierwszym rozbiorze Polski, na handlu solą dorobiły się wielkich majątków. Pałace te reprezentują styl „józefiński”, co w architekturze oznacza łączenie tradycji baroku z elementami wczesnego klasycyzmu.

Ulicą Powstania Warszawskiego, a następnie ulicą Mickiewicza dochodzimy na ulicę Brata Kosiby, do klasztoru Reformatów.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311107
Wieliczka – kolonia górnicza „Niwa”
Wieliczka – kolonia górnicza „Niwa”
W latach 1785–1789 władze austriackie prowadziły kolonizację Wieliczki. Przybysze z zachodnich Niemiec, głównie z okolic Moguncji i Trewiru, osiedlili się na terenie Lednicy Dolnej, która otrzymała nazwę Lednicy Niemieckiej. Na tym terenie, w latach 1908–1910, zarząd salin (kopalni) wybudował dla prominentów osiedle kolonii górniczej „Niwa”, składające się z piętnastu czterorodzinnych i siedmiu dwurodzinnych parterowych domów, usytuowanych na jednakowych działkach z wyodrębnionymi ogródkami i budynkami gospodarczymi. Wszystkie domy otrzymały jednolity wygląd architektoniczny oraz secesyjny detal sztukatorski (z charakterystycznym numerem). Liczne przebudowy dokonywane przez późniejszych mieszkańców osiedla w znacznym stopniu zniszczyły jego secesyjny wystrój, choć spacerując ulicami Górniczą, Łokietka, Zyblikiewicza czy Głowackiego, nadal można odnaleźć stylistyczne cechy dawnej kolonii górniczej.

Podążając ulicą Górniczą dochodzimy do ulicy Słowackiego, gdzie znajduje się pałac rodziny Konopków.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311108
Wieliczka – kościół pw. św. Sebastiana
Wieliczka – kościół pw. św. Sebastiana
Znajdujący się na szlaku architektury drewnianej modrzewiowy kościółek jest położony na wschodnim stoku wzgórza Pod Baranem. Pierwotnie miejsce to było cmentarzem, na którym grzebano ofiary epidemii cholery, nękającej miasto w XVI wieku. Gdy zaraza ustała, z fundacji wielickiego żupnika Sebastiana Lubomirskiego wzniesiono kościół, który w 1598 roku został konsekrowany przez kardynała Jerzego Radziwiłła.

Ulicą św. Sebastiana, a następnie ulicą Zyblikiewicza dochodzimy do ulicy Górniczej, gdzie możemy obejrzeć charakterystyczną zabudowę kolonii górniczej „Niwa”.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311109
Wieliczka – kościół pw. św. Klemensa
Wieliczka – kościół pw. św. Klemensa
Wielicka fara klasycystyczna pochodzi z XIX wieku, lecz jej początki datuje się na wiek XII (pierwotny kościół drewniany) i XIV (późniejszy kościół murowany w stylu gotyckim, który przetrwał do 1782 roku). Do prezbiterium kościoła przylega powstała w 1693 roku barokowa kaplica Morsztynów, a nieopodal niej zachowała się ufundowana przez Jana III Sobieskiego późnobarokowa dzwonnica. W skarbcu kościoła pw. św. Klemensa znajduje się wiele znakomitych wyrobów barokowego rzemiosła artystycznego, między innymi kolekcja niezwykle dekoracyjnych monstrancji z XVII i XVIII wieku.

Ulicą Zamkową dochodzimy do Rynku Górnego, skąd kierujemy się ulicą Batorego, Limanowskiego i św. Sebastiana do kościółka pw. św. Sebastiana.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311241
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Trasa stworzona w ramach projektu "Pierścień św. Kingi".
Poznaj średniowieczny rodowód Bochni, Starego Sącza, Krościenka n. Dunajcem, Dębna i Wieliczki. Zwiedzaj zabytki i pomniki przeszłości, posłuchaj legend i opowieści związanych nie tylko z osobą św. Kingi. Jeśli interesujesz się historią – zajrzyj do Vademecum średniowiecznego.

Postać księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce (np. odkrycie złóż soli kamiennej, lokacja wielu małopolskich miast). W ramach projektu odbiorcy mieli okazję wziąć udział w szeregu wydarzeń inspirowanych średniowieczem: interaktywnych grach terenowych, pokazach, warsztatach i wycieczkach.

Zapraszamy na spacer szlakiem zabytków architektury wielickiej. Naszą wędrówkę rozpoczynamy na ulicy Zamkowej, gdzie znajduje się dawny Zamek Żupny.

Czas spaceru: 120 min
Autorką trasy jest Marta Guściora.

MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.