Szlakiem krościeńskiego zdrojowiska. SpacerowM!K

Dodano 7 stycznia 2015 przez plik GPX
Szlakiem krościeńskiego zdrojowiska. SpacerowM!K
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

53489
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

311091
Krościenko n. D. – źródło „Maria”
Krościenko n. D. – źródło „Maria”
„Dzikie Źródło” (obecnie „Maria”) słynęło z najbardziej skutecznej szczawy.

Choć należało do rodziny Ćwiertniewiczów, mieszkańcy Krościenka, dzięki tzw. prawu służebnictwa, mogli swobodnie korzystać ze źródlanej wody. Stosowano ją na choroby skórne (parch, świerzb i wypryski), w ramach rekonwalescencji oraz w przypadku braku apetytu.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311092
Krościenko n. D. – źródła „Michalina" i "Stefan”
Krościenko n. D. – źródła „Michalina" i "Stefan”
Tu, w dolinie Potoku Stajkowskiego (Szczawnego) znajdują się dwa najbardziej znane krościeńskie źródła mineralne – „Stefan” i „Michalina” (od imion potomków Dziewolskich).

Wody krościenkowskie zasłynęły z właściwości leczniczych. Dobroczynnie działały na zapalenia, gorączki zgniłe, krwotoki, żółtaczkę, suchoty płucne, nerwice i kurcze żołądkowe. Ponadto, woda ze zdroju „Stefana” polepszała przemianę materii. Dla poprawy apetytu raczyły się nią chorujące na anemię młode pacjentki. Krościeńską wodę stosowano również w profilaktyce czerwonki, tyfusu i cholery.

W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku nowy właściciel Zygmunt Dziewolski starał się reaktywować krościeńskie zdrojowisko (status ten przyznano dopiero w 1934 roku). Rozreklamował walory wód. Szczawę z Pienin wysyłano nie tylko do Krakowa i Lwowa, ale i do całej Europy. Góralki czerpakiem nalewały wodę ze studzienki. Przy źródłach przygrywali muzykanci, szczególną popularnością cieszyła się solówka Franciszka Koterby „Poczta w lesie”.

Przejdź na drugą stronę Stajkowej Góry, gdzie w dolinie Potoku Zakijowskiego znajduje się trzecie ujęcie wody.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311093
Krościenko n. D. – Pańska Droga / Aleja Lipowa
Krościenko n. D. – Pańska Droga / Aleja Lipowa

To jeden z niewielu zachowanych śladów krościeńskiego zdrojowiska. Spacerowy deptak dla kuracjuszy popijających szczawę ozdobiły lipy (stąd nazwa Aleja Lipowa). Jesienią i zimą, na rosnące wyżej drzewa jarzębinowe zlatywały kwiczoły. Nieopodal stał otoczony malowniczym gankiem dom Klamerusa, nadzorcy lasów i zdrojów. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty starych piwnic.

W 1862 roku, staraniem Hieronima Dziewolskiego, Krościenko wpisano do rejestru zdrojowisk galicyjskich. W celach leczniczych stosowano zimne kąpiele w rzece, popijano otrzymywaną z mleka owczego żętycę, a w ramach rekonwalescencji i dla poprawy apetytu gorące mleko zmieszane z zimną szczawą. Pod koniec lat sześćdziesiątych XIX wieku Krościenko utraciło status zdrojowiska i przekształciło się w letnisko. Zdroje były uzupełnieniem rzecznych kąpieli, spacerów po malowniczych wzgórzach, przejażdżek dorożkami, spływu Dunajcem i łowienia raków.
Udaj się w kierunku zachodniego stoku Stajkowej Góry.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311094
Krościenko n. D. – most
Krościenko n. D. – most
Wzniesiono go w latach 1929-1934. Wcześniej części miasta po obu stronach Dunajca łączyła tzw. ława, której powstanie wiązało się z rozwijającym się na Zawodziu zdrojowiskiem. Ławę niszczyły wody zwane przez flisaków janówkami lub świętojankami, wzbierające na św. Jana (24 czerwca). Pozostały jedynie fragmenty konstrukcji widoczne podczas niskiego stanu wody.

Podążając ulicą Zdrojową, zwróć uwagę na jej układ, tzw. łańcuchówkę. Zachowała się tu drewniana zabudowa typu przedmiejsko-wiejskiego z XIX i początku XX wieku. Tu zamieszkiwali goście odwiedzający pieniński kurort, tworząc popularną do dziś tradycję wynajmowania pokoi na lato.
Przy ulicy Zdrojowej, u wylotu ulicy Polnej (niegdyś Pańskiej Drogi), mieszkał strażnik krościeńskich źródeł – Józef Tokarczyk zwany Drążkiem.

By skorzystać z wody, znajdującej się w pomieszczeniach zdrojowych, udawano się do niego po klucz. „Nie nabrudzić mi tam”* – zwykł mawiać. Po nabraniu szczawy („kwaśnej wody” o przyjemnym, orzeźwiającym smaku) klucz odnoszono.
Strażnika zdrojów powoływano już od połowy XIX wieku. Był nim mieszkający w pobliżu leśniczy dworski. Nosił specjalną blachę z rodowym herbem Dziewolskich.

Przejdź Pańską Drogą, którą utworzył Hieronim Dziewolski.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311244
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Trasa stworzona w ramach projektu "Pierścień św. Kingi".
Poznaj średniowieczny rodowód Bochni, Starego Sącza, Krościenka n. Dunajcem, Dębna i Wieliczki. Zwiedzaj zabytki i pomniki przeszłości, posłuchaj legend i opowieści związanych nie tylko z osobą św. Kingi. Jeśli interesujesz się historią – zajrzyj do Vademecum średniowiecznego.

Postać księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce (np. odkrycie złóż soli kamiennej, lokacja wielu małopolskich miast). W ramach projektu odbiorcy mieli okazję wziąć udział w szeregu wydarzeń inspirowanych średniowieczem: interaktywnych grach terenowych, pokazach, warsztatach i wycieczkach.

Wyobraź sobie, że jesteś XIX-wiecznym kuracjuszem. Udaj się do prawobrzeżnej części Krościenka – Zawodzia. Przenieś się do czasów, gdy działania ówczesnych właścicieli – Henryka Grossa oraz rodziny Dziewolskich pozwoliły na wpisanie miasteczka do rejestru galicyjskich zdrojowisk.

Wędrówkę rozpocznij na moście.

Czas spaceru: 90 min.
Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury - Iwona Matejczuk.

MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Sądecki i Pieniny
Beskid Sądecki i Pieniny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Sądeckiego obejmuje obszar zamknięty przez dolinę Dunajca na północnym zachodzie oraz Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera też obszar Małych Pienin, Pieninek, Gór Grzybowskich oraz część Pienin...

Mapa Gmina Krościenko nad Dunajcem
Gmina Krościenko nad Dunajcem - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa gminy Krościenko nad Dunajcem obejmuje obszar trzech pasm górskich Pienin, Gorców i Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Na mapie znalazły się obszary Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku...

Mapa Zimą pod Tatrami
Zimą pod Tatrami - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JJ_Active
27 czerwca 2015 JJ_Active napisał:
:)
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0