Szlakiem Kazimierskich Spichlerzy

Dodano 27 czerwca 2018 przez plik GPX
Szlakiem Kazimierskich Spichlerzy
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

126943
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 6,2 km
 • Czas trwania: 0 h 29 min
 • Średnia prędkość: 12,42 km/h
 • Przewyższenie: 113,28 m
 • Suma podejść: 353,7 m
 • Suma zejść: 322,61 m
 • Data: 4 czerwca 2018
 • Lokalizacja: Kazimierz Dolny
722560
Spichlerz Ulanowskich
Spichlerz Ulanowskich znany również jako Spichlerz Mikołaja Przybyły, pochodzi on z XVI wieku, a dokładnie z 1591 roku. Od frontu widoczna jest tutaj piękna, dwupiętrowa loggia z podcieniami i arkadami. Na przestrzeni wieków spichlerz przeszedł nie tylko wiele zniszczeń wywołanych wojnami, ale również zmieniał swą funkcję.Dopiero w latach 1976-86 odzyskał on swoją dawną urodę, a w 2009 roku zakończono generalny remont elewacji. Renowacja spichlerza była możliwa dzięki temu, że pod koniec lat 70. XX wieku przejęło go Muzeum Nadwiślańskie. Do dzisiaj funkcjonuje tutaj jego Oddział Przyrodniczy.
722561
Spichlerz Bliźniaczy
"U wylotu wąwozu zwanego Norowym Dołem znajduje się zabytkowy Spichlerz Bliźniaczy, a właściwie jedna jego część. Około 500 lat temu w tym miejscu usytuowane były dwa identyczne spichlerze (stąd nazwa „Bliźniaczy”), z których jeden dotrwał do naszych czasów. Obecnie obiekt wpisany jest do rejestru zabytków, stanowiąc cenny przykład budynku wzorowanego na średniowiecznych magazynach Gdańska.
Pierwsze źródła donoszą, że Spichlerz Bliźniaczy istniał już w 1543 r., jest więc jednym z najstarszych spichlerzy w Kazimierzu Dolnym. W 1792 r. został poddany remontowi po pożarze, który zniszczył jego część. Budynek, który ocalał, został ponownie odbudowany po II wojnie światowej. W okresie 2010-2014 r. Spichlerz Bliźniaczy został gruntownie zrewitalizowany oraz wykończony z zachowaniem charakteru obiektu, uwzględniającym również jego wnętrze.
Budynek jest jednym z najstarszych zabytkowych spichlerzy w Kazimierzu Dolnym"
722562
Spichlerz Pod Wianuszkami
„Pod Wianuszkami” spichlerz zbudowany pod koniec XVII wieku. W latach 1906-1929 w spichlerzu tym funkcjonował zakład garbarski Maurycego i Chaima Feuersteinów. Zniszczony działaniami wojennymi został odbudowany w latach 1978-1986 według projektu arch. H. Dąbrowskiego z przeznaczeniem na schronisko młodzieżowe
722563
Spichlerz Pod Żurawiem
powstał w 1623 r. “na rafie” przy porcie kazimierskim, nad którym górowały ówczesne dźwigi portowe, zwane żurawiami (stąd wzięła się nazwa spichlerza). W 1780 r. podniszczony budynek spichlerza wyremontowano według projektu architekta Fryderyka Zilcherta. W 1883 r. otwarto tutaj fabrykę gwoździ! Jeszcze do niedawna mieszkańcy Kazimierza nazywali ten obiekt nie inaczej niż „Gwoździarnią”. Pod koniec XIX wieku spichlerz spłonął. W 1928 r. w ruinach spichlerza zbudowała dom rodzina Rucińskich. Podczas II wojny światowej obiekt uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. W 1988 r. Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego wykupiło zrujnowany obiekt. W ciągu kolejnych 5 lat Spichlerz pod Żurawiem został odbudowany (według projektu architekta i malarza Tadeusza Augustynka) i zaadaptowany na dom wypoczynkowy Telekomunikacji Polskiej. W 2016 r. w budynku przeprowadzono gruntowny remont. Obecnie Spichlerz pod Żurawiem jest pięknym hotelem, łączącym nowoczesność z historią. Zabytkowy budynek jest położony nad brzegiem Wisły, tuż przy trasie spacerowej.
722564
Spichlerz Kobiałki
Budynek wzniesiony został w stylu renesansowym. Pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku, z roku 1636. Charakterystyczna fasada spichlerza posiada szeroką loggię z czterema oknami na całej szerokości budynku.
W połowie XX wieku budynek spichlerza został zaadaptowany na schronisko turystyczne PTTK. Obecnie w budynku mieści się Hotel Spichlerz.
722770
Hotel Król Kazimierz
Browar, fabryka octu, przetwórnia owocowo-warzywna – przez wiele lat XVII-wieczny spichlerz w Kazimierzu Dolnym pełnił rolę obiektu przemysłowego, by wreszcie w marcu 2007 roku stać się czterogwiazdkowym hotelem, zaskakującym architektonicznymi rozwiązaniami, łączącymi historię ze współczesnością.
722771
Rynek w Kazimierzu
Na Rynku zachowały się wspaniałe zabytkowe kamieniczki, m.in. bliźniacze Pod Świętym Mikołajem i Pod Świętym Krzysztofem z XVII wieku o manierystycznym wystroju. Obie mają identyczny układ fasad - przyziemie z trzyarkadowym podcieniem oraz piętro z trzema oknami. Dachy budynków ozdobione są wysokimi attykami. Ich właścicielami byli bracia Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie, którzy przyozdobili fasady figurami swych patronów.
Trasa prosta, płaska, można ją pokonać pieszo lub rowerem. Z powodzeniem możemy zabrać ze sobą małe dzieci.
Kazimierskie Spichlerze zbudowa wzdłuż Wisły na przełomie XVI i XVII wieku, jako magazyny handlowe w czasach gdy, żegluga rzeczna kwitła a Kazimierz przeżywał gospodarczy Renesans.
Z rynku kierujemy się z biegiem Wisły ul. Puławską aż do jej końca, gdzie wchodzimy na bulwa wiślany i kierując się w górę Wisły na 3-kilometrowy spacer, podczas którego będziemy mogli podziwiać nie tylko bogato zdobione kazimierskie spichlerze, ale także przepiękną panoramę Małopolskiego Przełomu Wisły i całego Miasteczka. Powrót na rynek willową ulicą Krakowską.
Trasę poleca
Kazimierz Dolny

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turystyczna mapa "Kazimierz Dolny" i okolic w świetnej skali 1:35 000. Znaleźć na niej można wszystkie ważne dla turysty informacje z tych pięknych terenów dotyczące nie tylko cennych zabytków, ale i tras pieszych, rowerowych, rezerwatów...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.