Szlaki krakowskich muzeów - życie dawniej

Dodano 5 grudnia 2013 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

32835
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

185886
Wieliczka – kopalnia soli
Wieliczka – kopalnia soli
185887
Kraków – Muzeum J. Mehoffera
Kraków – Muzeum J. Mehoffera

Dom przy ul. Krupniczej to muzeum powstałe w domu artysty, którego wnętrza urządzono w sposób jak najbardziej zbliżony do stanu z okresu, kiedy mieszkał tutaj Józef Mehoffer z rodziną.
Gdy w 1932 r. kupił go Józef Mehoffer budynek wymagał remontu. Konieczne prace trwały trzy lata. Artysta wyposażył wnętrza w stylowe meble, dzieła sztuki, niektóre należące do jego rodziny od wielu lat. Znalazły tutaj miejsce także prace własne Mehoffera oraz kolekcjonowane przez niego przedmioty. Po śmierci malarza w 1946 r. rodzina starała się zachować niezmieniony charakter pomieszczeń. W 1986 r. rodzina przekazała dom z ogrodem Muzeum Narodowemu w Krakowie. Po dziesięciu latach otwarto go dla zwiedzających jako Dom Józefa Mehoffera – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

Tekst: Barbara Sanocka, maj 2010
MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl).
185888
Kraków – Muzeum S. Wyspiańskiego
Kraków – Muzeum S. Wyspiańskiego
185889
Kraków – Muzeum Narodowe
Kraków – Muzeum Narodowe
185890
Kraków – Muzeum Etnograficzne
Kraków – Muzeum Etnograficzne
185891
Wieliczka – Zamek Żupny
Wieliczka – Zamek Żupny
185892
Kraków – Pałac Biskupa Erazma Ciołka
Kraków – Pałac Biskupa Erazma Ciołka

W latach 1503-1505 biskup płocki Erazm Ciołek (1474-1522) zbudował w miejscu dwóch XIV-wiecznych kanonii okazały pałac. Biskup był sekretarzem Aleksandra Jagiellończyka, humanistą i dyplomatą. Budowę prowadził ten sam warsztat, który równocześnie wznosił pierwszą część renesansowego zamku królewskiego na Wawelu.
W 1996 r. pałac stał się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, a w 1999 r. rozpoczęła się jego kompleksowa konserwacja, prowadzona dzięki środkom udzielonym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Program konserwatorski był ukierunkowany na przywrócenie pałacowi pierwotnej formy z czasów jego świetności, a zarazem na przystosowanie go do nowej funkcji muzealnej. Prace zakończyły się w 2006 r., a w październiku 2007 r. otwarto dwie stałe galerie muzealne. Na pierwszym piętrze mieści się wystawa Sztuka dawnej Polski. XII-XVIII wiek, prezentująca najlepsze zbiory Muzeum Narodowego z okresu średniowiecza, renesansu i baroku, natomiast na parterze znajduje się ekspozycja znakomitej kolekcji ikon z ziem południowo-wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

Tekst: Tomasz Zaucha, maj 2007
MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl).
185893
Kraków – Barbakan
Kraków – Barbakan
185894
Kraków – Dom Esterki
Kraków – Dom Esterki
185895
Kraków – Muzeum Inżynierii Miejskiej
Kraków – Muzeum Inżynierii Miejskiej

Krakowska zajezdnia tramwajowa powstała na peryferiach miasta, na pustkach nadwiślańskich przy ulicy św. Wawrzyńca, w sąsiedztwie gazowni. W końcu XX wieku zespół został opuszczony. Wtedy to, w 1998 roku, uchwałą Rady Miasta Krakowa utworzono Muzeum Inżynierii Miejskiej w najstarszej części zespołu. Rozpoczęto odnowę konserwatorską budowli, od 2007 roku w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, dofinansowywanego przez UE. Pierwsza krakowska zajezdnia komunikacji miejskiej jest zabytkiem wyjątkowym na tle polskim i europejskim – rozwój komunikacji miejskiej od XIX wieku sprawiał, że zwykle najstarsze obiekty zajezdni w Europie likwidowano i zastępowano nowymi, dostosowanymi do nowych warunków. Tu zaś zachował się komplet głównych obiektów z epoki tramwaju konnego, z epoki tramwaju elektrycznego i z początku epoki autobusów – czyli dokument aż trzech z czterech głównych etapów historycznej ewolucji komunikacji miejskiej.

Tekst: Waldemar Brzoskwinia (MIM), 2013
MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl).
185896
Kraków – Muzeum Archeologiczne
Kraków – Muzeum Archeologiczne
185897
Kraków – Wieża Ratuszowa
Kraków – Wieża Ratuszowa

Krakowski ratusz przez kilka wieków zdobił Rynek Główny po zachodniej stronie Sukiennic. Był to budynek późnogotycki, ze schodkowymi szczytami, piętrowy, z wysoką wieżą. Główne wejście do ratusza prowadziło od strony wschodniej, po schodach, których strzegły leżące lwy. Ratusz został rozebrany w 1820 r. i z dawnych zabudowań władz miasta pozostała tylko wieża.

Wieża w dolnych kondygnacjach jest zbudowana z kamienia ciosowego, wyżej z cegły; ciosy kamienne są tylko w narożach. Z trzech stron pokryta jest okładziną kamienną, którą zdobią pionowe laskowania, przerywane poziomymi pasami rozet w kwadratowych obramieniach. Otwory okienne ujęte są wimpergami, czyli trójkątnymi szczytami zdobionymi żabkami i sterczynami. Ściana północna, dawniej przylegająca do ratusza jest gładka, ceglana. Znajdują się w niej otwory, które dawniej komunikowały wieżę z ratuszem. Mury wieży mają grubość dwóch metrów, a ściana północna niemal trzech (2,80), gdyż w jej szerokości mieszczą się kamienne schodki prowadzące na wyższe kondygnacje.

Tekst: Barbara Sanocka, maj 2008
MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl).
185898
Kraków – Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Kraków – Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
185899
Kraków – Kamienica Hipolitów
Kraków – Kamienica Hipolitów
185900
Kraków – Dom J. Matejki
Kraków – Dom J. Matejki
185901
Kraków – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Mury Obronne
Kraków – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Mury Obronne
185902
Kraków – Muzeum Książąt Czartoryskich (Arsenał)
Kraków – Muzeum Książąt Czartoryskich (Arsenał)
185903
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Kto z nas nie chciałby przenieść się na moment w przeszłość i zobaczyć, jak wyglądało życie kilkaset lat wcześniej? Niestety wehikuł czasu nie został jeszcze skonstruowany, ale dzięki Szlakowi krakowskich muzeów – życie dawniej możemy przez chwilę poczuć klimat minionych epok. Zabytki zgromadzone w poszczególnych obiektach muzealnych szlaku ściśle nawiązują do funkcjonowania ludzi mieszkających kiedyś na tym terenie, do wykonywanej przez nich pracy, do ich twórczości, tradycji i kultury.

Zacznijmy nie od samego Krakowa, ale od oddalonej od niego o kilkanaście kilometrów Wieliczki. Tutaj znajduje się słynąca z licznych legend, działająca nieprzerwanie od średniowiecza Kopalnia Soli. Wędrując jej korytarzami, można poznać tradycje oraz historię wielickiej Kopalni.

Pozostając jeszcze na moment w Wieliczce, warto odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich.

Z „solnej krainy” przenosimy się do Krakowa, a dokładnie do Muzeum Etnograficznego. Siedzibą instytucji jest piękny, XV-wieczny ratusz przy placu Wolnica. Na wystawach stałych można zachwycić się licznymi eksponatami nawiązującymi do kultury ludowej. W drugim budynku, tzw. Domu Esterki, prezentowane są wystawy czasowe eksponatów z końca XIX i początku XX wieku.

Będąc już w dzielnicy Kazimierz, należy odwiedzić Muzeum Inżynierii Miejskiej, które mieści się w najstarszej krakowskiej zajezdni tramwajowej. W swoich zbiorach posiada eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa oraz gospodarki komunalnej.

Z Kazimierza czas ruszyć w stronę centrum. Na ulicy Kanoniczej znajduje się jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jest to Pałac Biskupa Erazma Ciołka. Tutaj z kolei można podziwiać dzieła polskiej sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej.

Nieopodal znajduje Muzeum Archeologiczne. Oferuje ono wystawy dotyczące bardzo zamierzchłych czasów. Liczne zabytki oraz makiety kreują obraz tutejszych terenów od czasów prehistorii po średniowiecze.

Jeden z najważniejszych zabytków krakowskiego Rynku to wieża ratuszowa, która jest właściwie pozostałością po ratuszu zburzonym w 1820 roku. Kiedyś była to siedziba władz miejskich, jak również skarbiec królewski, ale i centralny punkt krakowskiego Rynku. Pod wieżą znajdują się rozległe piwnice, pełniące dawniej funkcję więzienia, a obecnie zagospodarowane, jako sceny teatralne.

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach usytuowanej w centralnym miejscu na Rynku reprezentowana jest jedna z największych w Polsce stałych wystaw polskiego malarstwa i rzeźby. Można podziwiać tutaj bogaty zbiór obrazów wybitnych artystów.

Tuż obok Rynku, przy pl. Mariackim znajduje się kamienica Hipolitów. Jest to dwupiętrowy budynek wzniesiony początkiem XVII wieku. W jego wnętrzu zgromadzono liczne eksponaty dokumentujące życie i twórczość krakowskich artystów. Ponadto wystawy stałe prezentują wygląd mieszkań od XVII do XIX wieku. Dzięki temu można zobaczyć jak urządzano kiedyś sypialnie małżeńskie, gabinety, salony, pokoje czy bawialnia.

Przy ulicy Floriańskiej stoi kamienica, w której mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XIX wieku. Obecnie jest to oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dom Jana Matejki. Znajdują się tutaj liczne pamiątki z życia artysty.

Kolejnym punktem na trasie jest wzniesiony pod koniec XV wieku Barbakan – punkt centralny fortyfikacji miejskiej dawnego Krakowa oraz perełka polskiej architektury obronnej.

Warto zobaczyć również mury obronne. Jest to zachowany dotychczas fragment krakowskich obwarowań z Bramą Floriańską i trzema przylegającymi do niej basztami.

Dalej przy ulicy Świętego Jana mieści się Muzeum Książąt Czartoryskich. Arsenał jest jego częścią, a eksponaty tam zgromadzone prezentują zabytki sztuki starożytnej: egipskiej, etruskiej, greckiej oraz rzymskiej.

W kamienicy Szołayskich z XV wieku usytuowanej przy Placu Szczepańskim można obejrzeć wystawę „Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900”. Jest ona poświęcona twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz Feliksa Jasieńskiego.

Doskonałym przykładem XX-wiecznego domu mieszkalnego jest kolejny obiekt muzealny na trasie szlaku – dom Józefa Mehoffera. Ten tworzący w Młodej Polsce artysta zakupił w 1932 roku dom w centrum Krakowa, po czym wyposażył go w stylowe meble, dzieła sztuki oraz urządził przy nim ogromny, bajeczny ogród.

Na końcu trasy czeka jeszcze Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, w którym znajdują się trzy galerie stałe. Zbiory w nich zgromadzone prezentują zjawiska sztuki polskiej minionego i obecnego stulecia.

Opracowanie: Ksenia Bołd
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl).
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0