category-icon

Szlak Zajęcy

12 km
2 h 8 min
408 m
Sopot

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-11-02
Sopot
category-icon
12 km
408 m
422 m
Łatwy
2 h 8 min
5/6
Szlak Zajęcy, to najdłuższy z sopockich szlaków spacerowych. Rozpoczyna się on przy węźle szlaków turystycznych, przy pętli autobusowej i stacji kolejowej Sopot Kamienny Potok. Początkowo jego marszruta wiedzie wzdłuż torowiska, a następnie obrzeżem osiedla. W lesie zagłębia się dopiero nieopodal Stawu Mazowieckiego, przez który przepływa potok Sweliny. W czasie Wolnego Miasta Gdańska strumyk ten stanowił granicę dla Polski. Dziś jest granicą między Sopotem a Gdynią.

Dalej szlak wiedzie wzdłuż granicy Rezerwatu Przyrody „Łęgu nad Swelinią”, zbliżając się do osiedla Bernadowo. Zgrabnie jednak je omija i kieruje się ku Brodwinie, gdzie po przekroczeniu ruchliwej ulicy Malczewskiego na dobre zagłębia się w lesie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Wraz z pożegnaniem się z cywilizacją napotykamy na pierwsze egzemplarze okazałych pomników przyrody. Tuż przy krzyżówce Drogi Wielkokackiej z Długim Gruntem rośnie piękny modrzew europejski, a kawałek dalej sosna pospolita. Dalszą trasę kontynuujemy drugą z wymienionych dróg, która stanowi jeden z głównych leśnych duktów. Długim Gruntem docieramy do zamkniętej dla ruchu drogowego, rekreacyjno-sportowej Pętli Reja, a następnie kierujemy się do leśnej osady Gręzowo, gdzie znajduje się siedziba Leśnictwa Sopot. Zanim skierujemy się na jeden z głównych duktów leśnych i podążymy w dół Sopotu, warto zwrócić uwagę na pięć porośniętych buków pospolitych.

Ostatnim odcinkiem naszej marszruty szlakiem, jest Droga Nadleśniczych. To jeden z głównych leśnych duktów, którym wiedzie wiele różnych znakowanych szlaków turystycznych. Szlak Zajęcy, którym wędrujemy, podąża wraz z oznakowanym kolorem zielonym, długodystansowym pieszym Szlakiem Skarszewskim oraz głównym szlakiem rowerowym Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wzdłuż Drogi Nadleśniczych rośnie wiele ciekawych okazów drzew w tym m.in. sosny pospolite, oraz rząd okazałych daglezji.

Na jednej z leśnych krzyżówek Szlak Zajęcy odbija w kierunku miasta, kończąc się swą marszrutę nieopodal pętli autobusowej Reja.
Trasę poleca:GR3miasto
GR3miasto

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Trójmiejski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.

Kaszuby Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi. 

Miejscowości na trasie