Szlak Zabytków Techniki: USTROŃSKO - CIESZYŃSKA PRZYGODA

Dodano 14 lipca 2013 przez plik GPX
Szlak Zabytków Techniki: USTROŃSKO - CIESZYŃSKA PRZYGODA
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

25257
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Samochód
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.4
 • Dystans: 21,5 km
 • Przewyższenie: 199,43 m
 • Suma podejść: 294,38 m
 • Suma zejść: 464,68 m
 • Data: 14 lipca 2013
 • Lokalizacja: Polska, śląskie, Ustroń
586267
Szlak Zabytków Techniki8641
Przygoda ustrońsko-cieszyńska rozpoczyna się w miejscu, będącym rajem dla dzieci, czyli w Leśnym Parku Niespodzianek. Kolejne miejsce to Muzeum Ustrońskie (SZT), mieszczące się w budynku dyrekcji jednej z najstarszych hut w Polsce. Udostępnia ono ekspozycję techniczną dotyczącą hutnictwa i kuźnictwa oraz prezentuje zbiory kultury i sztuki ludowej regionu i lecznictwa uzdrowiskowego w Ustroniu. Następnym przystankiem na trasie jest Muzeum regionalne „Stara Zagroda”, mieszczące się w tradycyjnej zagrodzie góralskiej z 1768 roku. Można tam zobaczyć stałą wystawę etnograficzną, ukazującą dawną kulturę Śląska Cieszyńskiego.

Dalsza trasa prowadzi do Cieszyna. Warto tam na chwilę przystanąć, by zobaczyć najstarszy i najcenniejszy zabytek Ziemi Cieszyńskiej, jakim jest Rotunda św. Mikołaja z XI wieku. Kolejnym miejscem godnym polecenia jest Muzeum Drukarstwa (SZT), będącego pamiątką, a zarazem śladem po największej drukarni w Monarchii austriacko-węgierskiej. Udało się zachować żywą, typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, maszyn odlewniczych oraz introligatorskich. Podczas warsztatów istnieje możliwość własnoręcznego przygotowania matrycy z tekstem, a następnie za pomocą starej prasy drukarskiej, wytłoczyć z niej odbitkę na papierze.

Zwieńczenie wyprawy ma miejsce w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Zobaczyć tam można wystawy, m.in. „Barokowe Theatrum Śląska Cieszyńskiego” oraz „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur”.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Aktualizacja: 2014

Mapa Cieszyn i okolice
Cieszyn i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Cieszyna w skali 1:25 000 – jak mapa sztabowa - obejmuje miasta: Cieszyn, Skoczów, Trinec, Ustroń. Są tu wszystkie szlaki z podaniem ich długości i czasami przejść. Mapa jest zaktualizowana w terenie.

Mapa Ostrava i okolice
Ostrava i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech. Rok wydania: 2016/2017

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0