szlak po gm. Głusk (żółty)

Dodano 7 maja 2017 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

97649
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 37,5 km
 • Czas trwania: 3 h 44 min
 • Średnia prędkość: 10,01 km/h
 • Przewyższenie: 54 m
 • Suma podejść: 272 m
 • Suma zejść: 270 m
578304
Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Głusku
Początki parafii w Głusku datuje się na rok 1398, wtedy też wybudowano pierwszy, zapewne drewniany kościół. W II poł. XV w. Jan Długosz wspomina o parafii Abramowice i wchodzących w jej skład wsiach Ćmiłów, Dominów i Wilczopole. W 1688 r. Głusk uzyskuje prawa miejskie. W latach 1786 – 1790 wybudowano murowany kościół w stylu późnego baroku. W I poł. XIX w założono istniejący obecnie cmentarz parafialny a w latach 1925 – 1927 wnętrze kościoła pokryto secesyjną polichromią, która bez żadnych zmian przetrwała do dnia dzisiejszego. Proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Pietrzela.
578305
Ogródki działkowe „Kalina” w Kalinówce
obejmują obszar 11, 5 ha, które należą do kompleksu ogrodu im. „Obrońców Westerplatte” w Świdniku. Wyznaczono 265 działek, których użytkownikami są pracownicy i emeryci z PZL Świdnik. Ogród zorganizowany został w 1987 r. Ogród z racji swojego pięknego zagospodarowania zdobywał wielokrotnie nagrody w konkursach ogrodów im. „Obrońców Westerplatte”.
578306
Zespół Szkół w Kalinówce
jest niewielką, ale stale rozwijającą się placówką. Uczy się tam obecnie około 170 uczniów w klasach od przedszkola, klasy „0” do III gimnazjum. Lekcje odbywają się w godzinach 8:00 – 14:30, ale dzieci mają możliwość korzystania ze świetlicy do godziny 16:30. W tym czasie odbywają się różnorodne zajęcia pozalekcyjne m.in. plastyczne, teatralne, sportowe i muzyczne. Dzieci mogą uczyć się tańca nowoczesnego oraz gry na instrumentach muzycznych. Szkoła ma długą historię, która sięga roku 1937. Budynek był kilka razy przebudowywany. Obecnie składa się z dwóch oddzielnych części: starszej w której uczą się uczniowie szkoły podstawowej oraz nowej – gimnazjalnej. Sala gimnastyczna jest nowa, ale niezbyt duża. Szkoła posiada również nowoczesną pracownię komputerową, dobrze wyposażone pracownie: geograficzno - przyrodniczą i fizyczno – chemiczną. Dyrektorem Zespołu Szkól jest P. Małgorzata Guellard.
578307
Kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kazimierzówce
Jego Budowę rozpoczęto w roku 1987. Posiada charakterystyczną neoromańską bryłę. Wybudowano go, wykorzystując drewniane elementy wyposażenia, stojącego tu wcześniej XVIII - wiecznego kościółka. Do dziś zachowały się z niego dwa ołtarze drewniane, ambona, organy piszczałkowe. Parafia w Kazimierzówce została erygowana 14 listopada 1947 r. przez ówczesnego bp. lubelskiego ks. Stefana Wyszyńskiego. Proboszczem parafii jest ks. Józef Swatowski.
578308
Zespół Szkół w Wilczopolu
Jest to szkoła z ogromnymi tradycjami. Istnieje od 1916 roku, najpierw jako szkoła podstawowa, a od 2003 roku szkoła podstawowa w Wilczopolu została połączona z oddziałem zamiejscowym Gimnazjum w Mętowie w jedną jednostkę organizacyjną – Zespół Szkół w Wilczopolu. W nowej jednostce podjęło naukę 200 uczniów - w tym 130 w Szkole Podstawowej i 70 uczniów w Gimnazjum. Zespół Szkół w Wilczopolu posiada doskonałą bazę dydaktyczną. Znajdują się tu min. pracownia języków obcych, fizyczna, chemiczna, matematyczna, techniczna, informatyczna. Wszystkie sale są nie tylko estetycznie urządzone, ale wzbogacone o stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Szkoła zapewnia całodzienne wyżywienie oraz opiekę wychowawczą. W ramach zajęć pozalekcyjnych oferuje: świetlicę, zajęcia sportowe, zajęcia dodatkowe, zajęcia w pracowni komputerowej, zajęcia muzyczne, korzystanie ze znakomitej bazy sportowej: siłowni, sali gimnastycznej i boiska, czytelnię i bibliotekę szkolną. Dyrektorem Zespołu Szkół jest P. Ewa Radko.
578309
Kościół parafialny pw. Narodzenia NMP Matki Bożej Siewnej w Wilczopolu
Prace budowlane przy wznoszeniu świątyni prowadzono w latach 1985-87. Rektorem budowniczym kościoła był ks. Adam Szponar 10.07.1988 r. kościół pobłogosławił bp Ryszard Karpiński. Wieża kościelna wraz z dzwonami została poświęcona przez abpa Bolesława Pylaka w 1998 r. Plebania stanowi zasadniczo oddzielny budynek, choć jest połączona z kościołem częścią katechetyczną. Oddano ja do użytku w 1992 r. Konsekracja kościoła w 2004 roku przez abp. J. Życińskiego. Proboszczem parafii jest ks. Robert Muszyński.
578310
Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Mętowie
Jest to największa placówka dydaktyczna na terenie naszej Gminy. Uczęszcza do niej prawie 500 uczniów (w tym ok. 80 przedszkolaków). Zespół szkół jest bardzo przyjazny dla uczniów, położony w cichym i spokojnym miejscu, posiada sklepik szkolny, pracownię komputerową, pełnowymiarową halę sportową. Od 2000 roku funkcjonuje jako Zespół Szkół po utworzeniu Gimnazjum. Od 2006 r. nosi imię Jana Pawła II. Dodatkowo przy szkole od 2005 r. funkcjonuje przedszkole Kubuś. Dyrektorem jest p. Romana Michałkiewicz – Romaniuk.
578311
Kościół parafialny pw. Świętego Ducha w Ćmiłowie
Parafia w Ćmiłowie powstała w 1987 r. W dniu 22 V 1991 r. Biskup Lubelski wydał akt erekcyjny parafii. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Józef Ciesielczuk obecnie przebywający na misjach w Brazylii. Wraz z utworzeniem samodzielnego ośrodka duszpasterskiego rozpoczęto budowę kompleksu sakralnego, łączącego świątynie oraz plebanię. Zasadnicze prace sfinalizowano w 1996 r. W 2002 roku odbyła się uroczysta konsekracja Kościoła. Proboszczem parafii jest ks. Józef Czerwieniec.
578312
Orlik 2012 w Dominowie
W 2009 r. ukończono budowę zespołu boisk sportowych ORLIK 2012 w Dominowie w ramach II edycji programu Ministerstwa Sportu „Moje Boisko – Orlik 2012”. Powstało boisko do piłki nożnej o wymiarach 30,0 m x 62,0 m o nawierzchni ze sztucznej trawy, boisko wielofunkcyjne do koszykówki i siatkówki o wymiarach 19,1 x 32,1 m o nawierzchni poliuretanowej. Boiska wyposażone zostały w sprzęt sportowy, na obiekcie znajduje się ponadto budynek zaplecza socjalnego składający się z sześciu modułów, wykonano piłkochwyty o wysokości 6 metrów, ogrodzenie terenu o wysokości 4 metry, zamontowano oświetlenie terenu na 8 masztach o wysokości 12 m. Prace przy budowie zespołu boisk zakończyły się w grudniu 2009 r. Obiekt został wyposażony w system monitoringu. Ponadto wokół kompleksu nasadzone zostały drzewka, krzewy, rabatki kwiatowe i trawniki. Aby ułatwić dojazd do ORLIKA Gmina wybudowała drogę dojazdową i parking z kostki brukowej. Dzięki realizacji tego zadania powstała droga dojazdowa z chodnikiem, 20 stanowisk dla samochodów osobowych, 2 stanowiska dla osób niepełnosprawnych oraz 5 stanowisk dla autokarów wraz z placem manewrowym.
578313
Szkoła im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach
Pierwsze zajęcia w szkole rozpoczęły się 1 września 1974 roku. Szkoła wyposażona jest w nowoczesne pomoce naukowe min. funkcjonującą od 2005 roku nową pracownię komputerową. W kwietniu 2008 r. oddano do użytku salę sportową o wymiarach 36 x 18 m. Obecna pani dyrektor Marzena Lisowska pełni swoją funkcję od 2004 roku. W 2010 roku szkole nadano imię Kornela Makuszyńskiego.
578314
Łowisko i bar "Pod Pstrągiem" w Prawiednikach
Hodowlane stawy rybne zlokalizowane w Prawiednikach przy drodze w kierunku Nowin, w których można złowić zawsze świeżą rybę lub zamówić przygotowaną do zjedzenia w pobliskiej restauracji.
578315
Zespół dworsko – parkowy w Dominowie
Na terenie Dominowa znajduje się najcenniejszy zabytek w Gminie Głusk, wpisany do rejestru zabytków. Jest nim pozostałość zespołu dworsko-parkowego i folwarcznego. Od XVI w. wzmiankowany był tu tuż przed dworem, folwark z ogrodem. Do dzisiaj przechowały się relikty założenia XIX w. – przebudowany dwór, wzniesiony w k. XIX w. dla Strojnowskich, neogotycka brama wjazdowa z budynkiem gospodarczym oraz ślady parku – szpaler grabowy i nieliczne pomnikowe drzewa. Zachowała się również częściowo zabudowa folwarczna. Dominów jest jedynym zachowanym na terenie gminy zespołem dworsko-parkowym. Obiekt jest użytkowany jako Schronisko dla nieletnich, a wymaga ze względu na walory zabytkowe, sanacji i szerszego udostępnienia. Na terenie parku zachowało się szereg cennych drzew: klon pospolity, wierzba, szpaler grabowy, oraz hodowlane stawy rybne.
578316
Wieża - brama w Dominowie
Wieża-brama należy do zespołu dworsko-parkowego Strojnowskich z XIX wieku, wpisanego do rejestru zabytków województwa lubelskiego.
578317
Młyn elektryczny w Kazimierzówce
Młyn elektryczny pochodzący z okresu międzywojennego, wymurowany z kamienia wapiennego, z narożami i obramowaniami naroży okiennych, wykonanymi z cegły ceramicznej. Obecnie młyn jest nieczynny.
578335
Młyn drewniany wodny w Wilczopolu Kolonii
Młyn drewniany wodny w Wilczopolu Kolonii
(ok. 1920 r.). Obiekt nieczynny.
Żółty szlak rowerowy przebiegający przez gminę Głusk. Szlak rozpoczyna się na parkingu za Urzędem Gminy Głusk w sąsiedztwie Biblioteki Gminnej i przystanku MPK. Opis atrakcji zaczerpnięty ze strony gminy.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta