Szlak Dobrego Wojaka Szwejka

Dodano 13 maja 2014 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

40800
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 1.6
 • Dystans: 93,9 km
 • Przewyższenie: 322,85 m
 • Suma podejść: 841,62 m
 • Suma zejść: 942,99 m
 • Data: 13 maja 2014
 • Lokalizacja: Polska, podkarpackie, Sanok
236365
Przejście graniczne Radoszyce - Palota
Przejście graniczne Radoszyce - Palota (polsko-słowackie)
236366
Komańcza
"[...]Nasz bohater nie zatrzymywał się wprawdzie w Komańczy, a pociąg, jeśli można tak powiedzieć, "przemknął" jedynie obok stacji, zważywszy na to, że eszelon potrzebował prawie dwa miesiące, by dotrzeć z Budapeszu do Sanoka. (!) Jednakże zatrzymamy się tutaj, by wspomnieć o śladach Wielkiej Wojny,
które zachowały się w Komańczy i okolicy.[...]”
236367
Rzepedź
"Drogi ludzkie bywają różne, byle cel był wzniosły".
236368
Szczawne
“[...]Pociąg jedzie dalej. Szwejk wykłada współtowarzyszom filozoficzne zależności pomiędzy tym co wolno a tym co można,
oczywiście z przytoczeniem stosownej przypowieści.[...]”
236369
Zagórz
Zagórz
236370
Sanok
Główną atrakcją szlaku jest pomnik "Dobrego Wojaka Szwejka"przy ulicy 3 Maja w Sanoku. Natomiast w znajdującej się nieopodal restauracji "U Szwejka", można posmakować tych samych potraw, którymi zajadał się bohater.
236371
Tyrawa Wołoska
"[...]Po długim marszu z Sanoka, który Szwejk umilał sobie śpiewem, paleniem fajki i opowieściami, których słuchaczem był głównie porucznik Lukasz, 11 kompania dotarła do Tyrawy Wołoskiej, którą Haśek nazywa Turową-Wolską. Podporucznik Dub, który doszedł już do przytomności po sanockim jarzębiaku gasi niezwykłe pragnienie tyrawską wodą, którą przynosi mu służący Kunert [...]”
236372
Krościenko - przejście graniczne Krościenko (polsko-ukraińskie)
Skrót do Przemyśla przez Arłamów i dalej z
Przemyśla do Lwowa.
Szlak „Śladami Dzielnego Wojaka Szwejka” jest częścią Międzynarodowego Szlaku Szwejka, który ma biec z Czech, przez Austrię, Węgry, Słowację i Polskę na Ukrainę. Jest on próbą odtworzenia trasy, którą przemierzał bohater książki Jaroslava Haška.
Szlak jest dostępny dla turystów pieszych, rowerowych oraz samochodowych.

Na trasie umieszczono tablice informacyjne ze schematem przebiegu szlaku, informacjami dotyczącymi szczegółów pobytu Szwejka w danym miejscu oraz związku z historią Galicji czasów Cesarstwa AustroWęgierskiego. Ciekawostką są tabliczki z najsławniejszymi cytatami Szwejka (teksty umieszczone na stronie internetowej Bieszczadzkiego Towarzystwa Cyklistów). Projekt "Śladami Szwejka" wzbogaca wcześniej realizowane w Bieszczadach projekty szlaków dziedzictwa przyrodniczo kulturowego "Zielony Rower - Greenway - Bieszczady", "Extreme Bieszczady", "Szlak Ikon" oraz ofertę turystyczną regionu i kierowany jest do turystów preferujących aktywną turystykę, jak również miłośników prozy Jaroslava Haška.

Szlak znakowany jest kolorem żółto-czarnym (barwy Habsburgów). Długość odcinka pieszego na terenie Polski, wynosi około 200 km, natomiast trasa rowerowa od Słowacji do Ukrainy, liczyć będzie około 180 km wraz ze szlakiem łącznikowym pomiędzy Jureczkową a Przemyślem i Medyką na granicy polsko ukraińskiej. Łącznie ok. 400 km. Zaproponowany szlak pieszy nie biegnie dokładnie tak, jak wędrował Szwejk. Odcinek z Przełęczy Łupkowskiej do Sanoka przebył on pociągiem, dlatego szlak poprowadzony został malowniczą okolicą doliny Osławy i Osławnicy.

Szlak pieszy przebiega górami, wzdłuż trasy przemarszu Szwejka oraz przez miasta Sanok i Przemyśl, pokazując miejsca związane z postacią i epoką.

Proponowana trasa: przejście graniczne Radoszyce - Palota (polsko-słowackie), Stary Łupków, Komańcza, Góra Kamień, góra Rzepedka, Szczawne, góra Dział - Morochów, góra Stróżowskie Łazy, Sanok, góra Orli Kamień, Góra Słonny Wierch, Tyrawa Wołoska, Zawadka, góra Chwaniów, Liskowate, Krościenko (przejście graniczne) skrót do Przemyśla i dalej do Medyki przejście graniczne.

Tymczasem szlak rowerowy przebiega drogami, praktycznie w całości domniemaną trasą przejazdu i przemarszu "11 kompani marszbatalionu N 99 pp" z czeskich Budziejowic.

Przebiega na trasie: przejście graniczne Radoszyce - Palota (polsko-słowackie), Łupków, Komańcza, Szczawne, Zagórz, Sanok, Tyrawa Wołoska, Liskowate, Krościenko przejście graniczne Krościenko (polsko-ukraińskie) skrót do Przemyśla przez Arłamów i dalej z Przemyśla do Lwowa. Inicjatywę podjęli również Słowacy i Ukraińcy, którzy zaczęli prace również po swojej stronie.

Główną atrakcją szlaku jest pomnik "Dobrego Wojaka Szwejka"przy ulicy 3 Maja w Sanoku. Do siedzącego na ławce na sanockim deptaku Szwejka można się przysiąść i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Natomiast w znajdującej się nieopodal restauracji "U Szwejka", można posmakować tych samych potraw, którymi zajadał się bohater (kuchnia czeska knedliczki!).

źródło: www.gminasanok.pl
Trasę poleca
Urząd Gminy w Sanoku

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pogórze Strzyżowskie. Okolice Jasła i Krosna
Pogórze Strzyżowskie. Okolice Jasła i Krosna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu....

Mapa Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie.

Mapa Beskid Niski
Beskid Niski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Niski" zamyka się w granicach wyznaczonych przez Krynicę i Grybów na zachodzie, Szczawne i Komańczę na wschodzie, Gorlice na północy oraz Krynicę i część Słowacji na południu. Wydanie 14, 2017

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0