Szlak czerwony

Dodano 12 listopada 2021 przez plik GPX
Szlak czerwony
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

233771
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.3
  • Dystans: 16,8 km
  • Czas trwania: 4 h 31 min
  • Średnia prędkość: 3,73 km/h
  • Przewyższenie: 80 m
  • Suma podejść: 217 m
  • Suma zejść: 212 m
  • Lokalizacja: Woliński Park Narodowy
1320205
Brama WPN
Od bramy dyrekcji WPN, w centrum Międzyzdrojów, wychodzą wszystkie szlaki piesze wiodące przez teren Parku. Brama ta otwiera jednocześnie wejście na „posesję” Parku, na której znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Przyrodnicze WPN oraz woliera z bielikiem.
1320206
Kawczka Góra
Kawcza Góra to wysokie na 61 m n.p.m. wzniesienie, skąd można podziwiać panoramę Zatoki Pomorskiej oraz Mierzei Przytorskiej wraz z widocznymi zabudowaniami portowymi Świnoujścia i niemieckimi "kurortami cesarskimi": Alhbeck, Heringsdorf i Bansin (Niemcy). Jest to zarazem pierwsze wzniesienie brzegu klifowego ciągnącego się wzdłuż morskiej granicy Parku. Dotarcie do punktu widokowego na Kawczej Górze umożliwia 700 metrowa trasa leśna, mająca swój początek w końcowej, wschodniej części promenady (czarny szlak). Droga prowadzi przez urocze starodrzewia dębowo - bukowe. Na Kawczą Górę wejść można bezpośrednio z plaży, oddanymi do użytku w 2013 roku schodami.
1320207
BAS (Bateria Artylerii Stałej)
Bateria Artylerii Stałej Międzyzdroje - Janogród (17 BAS) zlokalizowana na Białej Górze. Po II wojnie światowej Marynarka Wojenna rozpoczęła poszukiwanie miejsc na wybrzeżu, w których mogłyby zostać zlokalizowane baterie artyleryjskie. Miały one służyć obronie przeciwdesantowej oraz zapewnieniu bezpieczeństwa przybrzeżnego szlaku żeglugowego. Decyzją dowódcy Bazy Marynarki Wojennej w Świnoujściu, wybrano do tego celu kompleks po byłej szkole artylerii pokładowej niemieckiej Kriegsmarine położony w Janogrodzie (ob. Biała Góra) niedaleko Międzyzdrojów. 



Pod koniec lat 40. XX wieku rozpoczęto ogromnym nakładem pracy i środków, budowę instalacji na potrzeby 17. Baterii Artylerii Stałej, jednego z 11 tego typu obiektów na polskim wybrzeżu. Rozpoczęto wówczas budowę, która trwała do połowy lat 50. kiedy oddano do użytku m.in. cztery stanowiska armat 130 mm (w tym dwa trzykondygnacyjne), schron dalmierza, dwie wieże kierowania ogniem oraz budynki zaplecza technicznego. Wojsko opuściło ten teren na początku lat 90. XX wieku. Część schronów zlokalizowana jest na górze Gosań.
1320208
Wzgórze Gosań
Wzgórze Gosań - to najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża (93m n.p.m.) i jeden z najładniejszych krajobrazowo jego fragmentów. Wejście na punkt widokowy znajduje się przy szosie nr 102, relacji Międzyzdroje - Kołobrzeg, skąd po ok. 300 metrowym spacerze, (malowniczy odcinek leśny buczyny pomorskiej), turyści docierają do punktu widokowego. Tam czeka na nich zadziwiający widok ukazujący m.in: rozległą panoramę Zatoki Pomorskiej, zarysy miasta Międzyzdroje; Świnoujście i niemieckiego miasta Alhbeck. To wysokie wzniesienie pozwala ponadto na dokładniejsze obejrzenie tutejszego wybrzeża klifowego. Wyjątkowym przeżyciem i wspaniałym materiałem na zdjęcia jest również zachód słońca oglądany z Gosania.
1320209
Głazy Narzutowe
Głazy narzutowe oraz głazowiska to malownicze skupiska kamieni, zlokalizowane na plaży w rejonie Wzgórza Gosań oraz Świdnej Kępy (szlak czerwony). Głazowisko ciągnące się wzdłuż wybrzeża pasem o dł ok. 4 km., urozmaica tutejszy krajobraz wybrzeża morskiego, czyniąc go tym samym bardziej atrakcyjnym. Tam właśnie występują wielkie głazy, mierzące ponad 8 m objętości.
1320210
Świdna Kępa
Świdna Kępa lub Święta Kępa – nadmorskie wzniesienie o wysokości 63 m n.p.m. w Paśmie Wolińskim na wyspie Wolin na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego, ok. 1,5 km na zachód od jeziora Gardno. Świdna Kępa jest odcinkiem klifu, który w tym miejscu jest wyraźnie wysunięty w kierunku Zatoki Pomorskiej. Na wąskiej plaży u podnóża klifu znajdują się głazy narzutowe. Obszar Świdnej Kępy znajduje się obszarze ochrony ścisłej im. prof. Zygmunta Czubińskiego. Nazwę Świdna Kępa wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Swinhöft.
1320211
Latarnia morska Kikut
Latarnia morska Kikut - dużą atrakcją turystyczną szlaku czerwonego jest latarnia morska „Kikut”. Obiekt ten wybudowany został w 1960 r. na fundamencie dawnej wieży widokowej. Nie jest on niestety udostępniony do zwiedzania. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana, a wysyłane przez nią sygnały świetlne docierają na odległość 12 mil morskich. W pobliżu latarni znajduje się rezerwat ścisły im dr S. Jarosza, tworzący najdalej wysunięty na wschód fragment buczyny pomorskiej otoczony borem sosnowym.
1320212
Szlak czerwony
Szlak czerwony zwany potocznie „szlakiem brzegiem Bałtyku”, liczy ok. 19 km. Główną jego atrakcją jest wędrówka brzegiem morza, warte zobaczenia są także: punkt widokowy Kawcza Góra oraz latarnia morska Kikut. Trasa szlaku jest dosyć długa, turysta nie musi jednak przejść całej jej długości, istnieje możliwość skrócenia wędrówki, omijając niektóre jej etapy.

Przebieg trasy:
brama przy Muzeum Przyrodniczym WPN w Międzyzdrojach – punkt widokowy Kawcza Góra -1,5 km

plaża w Międzyzdrojach – plaża w miejscowości Wisełka – 10 km

plaża, Wisełka – latarnia morska Kikut – 3, 5 km

latarnia morska Kikut – Jezioro Koprowo – 3, 5 km

Jezioro Koprowo – Kołczewo – 1 km
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.