Stary Kolejowy Szlak odcinek Białogard - Złocieniec

Dodano 29 czerwca 2020 przez plik GPX
Stary Kolejowy Szlak odcinek Białogard - Złocieniec
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

178310
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.3
 • Dystans: 67,5 km
 • Przewyższenie: 176,25 m
 • Suma podejść: 558,5 m
 • Suma zejść: 452,25 m
1014629
Rynek w Białogardzie
1014630
Stary Dworzec
1014631
trasa rowerowa
1014633
Były Dworzec kolejowy Chlebowo
1014635
Były dworzec kolejowy Gawroniec
1014636
Deptak
1014639
OKOLICE ZŁOCIEŃCA - 44
1014640
Pałac w Rąbinie
1014641
Młyn Wodny
1014642
Młyn wodny
1014643
Park Zdrojowy
1014644
Wilcze Jary
1014645
Młyn Wodny
1014646
Aleja Grabowa
Do punktów początkowych tego etapu najłatwiej się dostać pociągiem. Stacja Białogard jest dużym węzłem kolejowym na którym zatrzymują się zarówno regionalne pociągi relacji Szczecin – Słupsk i Kołobrzeg – Poznań oraz pociągi dalekobieżne. Z kolei ze Złocieńca możemy dostać się do Szczecina lub Szczecinka pociągami regionalnymi gdzie przesiądziemy się na inne relacje.
Na przebieg trasy składają się dwa podobnej długości etapy: wyjeżdżając z Białogardu poruszamy się lokalną drogą powiatową o znikomym ruchu. Mijamy małe wioski, przemierzając pagórkowaty teren. Dookoła otacza nas urozmaicony krajobraz łąk, pól i lasów. W Rąbinie blisko trasy możemy zobaczyć pałac z początku XX w. , w Lipiu średniowieczny kościół z 1462 r.
Drugi etap podróży wyznacza moment w którym docieramy do końca drogi powiatowej i po około 30km od Białogardu przekraczamy drogę wojewódzką nr 152. Stąd rozpoczyna się droga rowerowa wybudowana w 2020 r. na linii kolejowej Świdwin – Połczyn-Zdrój. Po niecałych 6km docieramy do miejsca odpoczynku. Jadąc dalej prosto z górki po drodze wojewódzkiej wjedziemy do Połczyna-Zdroju, klimatycznego miasteczka znanego z wód zdrojowych oraz... browaru. Jeżeli skręcimy w prawo, czeka nas 30km podróż po szlaku zwiniętych torów do Złocieńca. Droga rowerowa, którą jedziemy jest jedną z pierwszych tego typu inwestycji w Polsce, a jej początki sięgają lat 90-tych. Asfalt trzyma się bardzo dobrze i pokonując niewielkie nachylenia możemy podziwiać roztaczające się wokół nas widoki na mocno pofalowane tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego.
Wzdłuż linii kolejowej regularnie rozmieszczone są punkty odpoczynku, zwykle w miejscach w których niegdyś zatrzymywały się pociągi. Po tych czasach pozostały budynki stacji utrzymane w podobnym stylu. W jednym z nich możemy przenocować. W mijanych rejonach możemy odnaleźć dużo agroturystyk oraz restauracji. W Cieszynie położonym nad jez. Siecino jest duża plaża oraz hotel w pałacu. Zaraz za tą miejscowością mijamy miejsce gdzie miała przechodzić "berlinka" - autostrada mająca połączyć Berlin z Królewcem. Do jej ukończenia nigdy nie doszło choć prace były zaawansowane.
Po paru kolejnych kilometrach dojeżdżamy do Złocieńca gdzie warto odwiedzić Park Żubra z jedną z kilku zachowanych na Pomorzu alei grabowych.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pojezierze Drawskie część zachodnia
Pojezierze Drawskie część zachodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmująca zachodnią część Pojezierza Drawskiego, obszar do Czaplinka na wschodzie (gminy: Barwice, Borne Sulinowo, Czaplinek, Okonek, Szczecinek). Na mapie uwględnione zostały informacje niezbędne turyście. Są tu: zabytki, baza noclegowa,...

Mapa Pojezierze Drawskie
Pojezierze Drawskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Pojezierza Drawskiego. Mapa zamknięta jest na wschodzie przez Jezioro Dołgie, na zachodzie zaś przez Łobez. Zaznaczono tu informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.