Spływ kajakowy meandrami Chociny

Dodano 5 maja 2017 przez plik GPX
Spływ kajakowy meandrami Chociny
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

97455
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Kajak
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.4
 • Dystans: 11,1 km
 • Czas trwania: 2 h 44 min
 • Średnia prędkość: 4,06 km/h
 • Przewyższenie: 8,65 m
 • Suma podejść: 109,49 m
 • Suma zejść: 115,74 m
 • Data: 1 maja 2017
 • Lokalizacja: Chociński Młyn, Swornegacie
579214
Na meandrach Chociny
579215
Na meandrach Chociny
Chocina uważana jest za jedną z najbardziej malowniczych rzek Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Chcąc opisać jej walory przyrodnicze oraz trudność, najlepiej podzielić ją na dwa odcinki. Źródłowy i górny odcinek rzeki charakteryzują się przepiękną przyrodą. To jednak najbardziej dziki fragment o zmiennej szerokości i głębokości, na który rzadko zapuszczają się kajakarze. Większość spływów rozpoczyna się poniżej Zielonej Chociny, gdzie rzeka wije się już spokojnymi meandrami aż po Jezioro Karsińskie.

Charakterystyka Chociny:

Źródło Chociny znajduje się nieopodal osady Wierzchocina, kilka kilometrów od Starej Brdy. Długość rzeki to 44 km, jednak górny odcinek to raczej niespławny strumyk. Na dobrą sprawę szlak kajakowy rozpoczyna się od sioła Binduga i do ujścia w Jeziorze Karsińskim liczy 31 km. Wprawieni w wiosłowaniu pokonają trasę w jeden dzień, choć z uwagi na przepiękne widoki warto przygodę rozłożyć na weekend. Najspokojniejszym odcinkiem jest dolny bieg rzeki. Osoby początkujące oraz rodziny z dziećmi najczęściej rozpoczynają swą przygodę poniżej Zielonej Chociny.

Górny, trudno dostępny odcinek rzeki:

Do sioła Bidunga rzeka jest raczej niedostępna dla kajakarzy. Chocina snuje się tu przez bobrowe rozlewiska z powalonymi drzewami, natrafiając na liczne wypłycenia z bujnym płaszczem dennej roślinności. Miejscami zwęża swoje koryto do nawet 2 metrów pokonując wąski leśny tunel lasu. Zmurszałe resztki starego mostu, świerkowe chojary porośnięte mchem, kępy drzew liściastych, jałowców, paproci, bogate runo i niczym niezmącona cisza – wszystko to przemawia za pozostawieniem tej enklawy nienaruszoną. Różne publikacje traktują górną część rzeki jako niedostępną dla kajakarzy – i niech tak pozostanie. Na odcinku tym zalecamy pieszą wędrówkę, podziwiając rzekę z brzegu.

Dolny, malowniczy odcinek rzeki w sam raz na „pierwszy spływ”:

Większość kajakarzy przygodę z rzeką rozpoczyna w Zielonej Chocinie. Wprawieni są w stanie przepłynąć 24 km w jeden dzień. Początkujący rozkładają spływ na 2-3 dni. Chcąc zapoznać się z malowniczym krajobrazem rzeki podczas jednodniowego spływu można wybrać odcinek do Chocińskiego Młyna lub od niego po ujście rzeki w Jeziorze Karsińskim.

Od Zielonej Chociny rzeka jest bardzo kręta, co oznacza, że nie ma tu mowy o nudzie i spływie na tzw. „liścia”. Tak poskręcana rzeka, wciskająca się pomiędzy łagodne pagórki pól i sosnowo-brzozowych wysepek, po czym dochodzi do ruin starego tartaku w Chocińskim Młynie.

Poniżej Chocińskiego Młyna, rzeka zaczyna podwójnie meandrować. Liczne gwałtowne zakręty są fragmentami jeszcze większych łuków i zygzaków, co wielokrotnie rodzi dość komiczne uczucie, że „zawracamy”. W dużych grupach zdarza się ujrzeć swoich towarzyszy, płynących jakby równoległym torem, choć – o dziwo – „w przeciwnym kierunku”.

Po zwariowanym lawirowaniu naturalnymi serpentynami, w okolicy wsi Kokoszka wpływamy do ostatniego, ujściowego fragmentu rzeki. Wśród podmokłych łąk, i szuwarów, przy akompaniamencie ptasich nawoływań, Chocina wpada do Jeziora Karsińskiego. Otwarta przestrzeń robi wrażenie. Przy większej fali, można poczuć się jak na morzu, dlatego dla własnego bezpieczeństwa, lepiej płynąć bliżej brzegu.

Przenoski, czyli gdzie trzeba wysiąść z kajaka:
Na odcinku od Zielonej Chociny do Chocińskiego Młyna występują przynajmniej cztery przewieszone nad lustrem wody kładki, które w zależności od stanu wody oraz wytrenowania zmuszają kajakarza do wyjścia z kajaka.

Podsumowanie:

Niezliczone meandry i zakola, głębokość rzeki dochodząca do ok. 1,5 m oraz spokojny nurt stwarzają warunki idealne do spływów dla nowicjuszy oraz rodzin z dziećmi. Chocina ze względu na swój urok i malowniczość pozwala na pełne odprężenie. Często jest podejmowana jako przedsmak Brdy, która także przepływa przez Jezioro Krasińskie.

Propozycje etapów spływów:

1) Zielona Chocina – Chociński Młyn (13 km)
2) Chociński Młyn – Swornegacie (11 km)

Łączny dystans szlaku Chociny: 24 km
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy
Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa parków krajobrazowych, Wdzydzkiego i Zaborskiego. Wzbogacona o przebieg szlaków pieszych, rowerowych, konnych i kajakowych z kilometrażem. Na mapie znajdziemy położenie punktów noclegowych i gastronomicznych. Dodatkowo mapa zawiera informacje o...

Mapa Kaszuby południowe dla rowerzystów i piechurów
Kaszuby południowe dla rowerzystów i piechurów - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub południowych obejmuje obszar pomiędzy miejscowościami Człuchów, Dębnica, Doręgowice, Ostrowite i Woziwoda na południu oraz Jutrzenka. Borzytuchom, Parchowo, Stężyca i Gołubie na północy. Na mapie umieszczono trasy rowerowe, szlaki piesze...

Mapa Brda - cz. północna
Brda - cz. północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Brda przedstawia szlak kajakowy rzeką Brdą, od Nowej Brdy do Tucholskiego PK. Na mapie zaznaczono kilometraż rzeki oraz obiekty istotne dla kajakarza takie jak miejsca niebezpieczne, przeszkody na trasie spływu, pola biwakowe. Mapa jest...

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Bory Tucholskie

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Dookoła PN Bory Tucholskie Kaszubską Marszrutą | Autor zdjęcia: a.rz57
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0